Porównaj 73 nieruchomości na sprzedaż na terenie Śremu — średnia cena to 538 889 zł, a ceny sięgają od 229 000 zł do 2 500 000 zł.
Ceny nieruchomości Śremu według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 157 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 345 000 zł rynek Śremu najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 122,6%.
Mediana ceny sprzedaży
345 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 232 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
157
2025
Ceny w ciągu roku
+19,9%
mediana
Od 2010 roku
+122,6%
mediana
Wobec mediany gminy
-0,9%
Śrem: 348 010 zł
Wobec mediany krajowej
-23,3%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Śremu obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 345 000 zł, czyli 6 232 zł/m², w obserwowanym przedziale od 195 000 zł do 579 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 120 000 zł do 350 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 46,2% transakcji zawarto między 160 000 zł a 260 000 zł, a 10,6% przekroczyło 350 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 42,2% sprzedanych lokali ma od 43 do 58 m², a 9,8% przekracza 65 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 0,9% niższa od mediany gminy (Śrem: 348 010 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 23,3% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi osiedlami. Najdroższa lokalizacja to Górczyn — mediana 247 950 zł (3 862 zł/m², 52 transakcje od 2010 roku), dalej Osiedle Helenki z medianą 217 500 zł (4 328 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 29 sprzedaży mieszkań, z medianą 333 006 zł i 6 567 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 331 503 zł (6 468 zł/m²) przy 92 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Śremu rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
29 |
333 006 zł |
-3,5% |
6 567 zł/m² |
| 2025 |
157 |
345 000 zł |
+19,9% |
6 232 zł/m² |
| 2024 |
208 |
287 810 zł |
+8,6% |
6 001 zł/m² |
| 2023 |
156 |
265 000 zł |
+2,6% |
5 243 zł/m² |
| 2022 |
170 |
258 320 zł |
+8,8% |
5 218 zł/m² |
| 2021 |
192 |
237 500 zł |
+10,8% |
4 640 zł/m² |
| 2020 |
259 |
214 395 zł |
+19,1% |
4 425 zł/m² |
| 2019 |
201 |
180 000 zł |
+5,1% |
3 890 zł/m² |
| 2018 |
234 |
171 305 zł |
+7,1% |
3 623 zł/m² |
| 2017 |
189 |
160 000 zł |
+1,3% |
3 474 zł/m² |
| 2016 |
116 |
158 000 zł |
+9% |
3 111 zł/m² |
| 2015 |
61 |
145 000 zł |
+2,1% |
2 690 zł/m² |
| 2014 |
49 |
142 000 zł |
-3,7% |
2 713 zł/m² |
| 2013 |
60 |
147 500 zł |
+5,4% |
2 653 zł/m² |
| 2012 |
33 |
140 000 zł |
-9,7% |
2 769 zł/m² |
| 2011 |
41 |
155 000 zł |
+0% |
3 027 zł/m² |
| 2010 |
39 |
155 000 zł |
— |
3 278 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Śrem: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
157 |
| Mediana ceny |
345 000 zł |
| Cena za m² |
6 232 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
52,4 m² |
| Typowy przedział |
195 000 – 579 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Śremu
Rozkład obliczony na podstawie 2 194 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 120 000 zł |
8,3% |
| 120 000 – 160 000 zł |
17% |
| 160 000 – 260 000 zł |
46,2% |
| 260 000 – 350 000 zł |
17,9% |
| Powyżej 350 000 zł |
10,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Śremu
Rozkład ceny za m² na podstawie 2 190 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 700 zł/m² |
10,2% |
| 2 700 – 3 500 zł/m² |
18,2% |
| 3 500 – 5 100 zł/m² |
43,7% |
| 5 100 – 6 500 zł/m² |
17,2% |
| Powyżej 6 500 zł/m² |
10,6% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Śremu
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 37 m² |
10,3% |
| 37 – 43 m² |
19,2% |
| 43 – 58 m² |
42,2% |
| 58 – 65 m² |
18,5% |
| Powyżej 65 m² |
9,8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Śrem: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
3% |
147 014 zł |
4 682 zł/m² |
| 2 izby |
34,5% |
181 026 zł |
5 483 zł/m² |
| 3 izby |
34% |
230 000 zł |
4 633 zł/m² |
| 4 izby |
23,3% |
203 000 zł |
3 758 zł/m² |
| 5 izb |
4,7% |
287 500 zł |
3 884 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,5% |
507 500 zł |
4 069 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Śremu
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Śrem |
2 680 |
190 000 zł |
140 zł/m² |
| Psarskie |
6 |
— |
— |
Mediana ceny według osiedli na terenie Śremu
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Osiedle |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Górczyn |
52 |
247 950 zł |
3 862 zł/m² |
| Osiedle Helenki |
1 073 |
217 500 zł |
4 328 zł/m² |
Ceny działek na terenie Śremu: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
79 |
146 zł/m² |
142 000 zł |
1 007 m² |
| Grunty rolne |
38 |
163 zł/m² |
280 000 zł |
1 136 m² |
| Wszystkie działki |
119 |
144 zł/m² |
150 000 zł |
1 019 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Śremu
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
264 |
173 |
0 |
12 |
79 |
| 2026 (do 17.08) |
39 |
30 |
0 |
3 |
6 |
| Razem 2010–2026 |
3 610 |
2 341 |
0 |
163 |
1 106 |
Zasadnicza część sprzedaży na terenie Śremu zamyka się między 195 000 zł a 579 000 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 8,3% nieruchomości sprzedano poniżej 120 000 zł, a 10,6% powyżej 350 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na terenie Śremu — ceny i metraże
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Śremu?
Nieruchomości na terenie Śremu kosztują średnio około 538 889 zł, czyli około 5 225 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Śremu?
Aktualna oferta to około 73 nieruchomości: 52 mieszkania i 21 domów.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Śremu?
Ceny wahają się od około 229 000 zł do 2 500 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Śremu?
Średnia powierzchnia to około 103 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 215 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 58 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Śremu:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 55 m² | 346 769 zł |
| 3 pokoje | 65 m² | 417 772 zł |
| 4 pokoje | 131 m² | 710 636 zł |
| 5 pokoi | 215 m² | 975 800 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Śremu?
Średnio wychodzi około 5 225 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 808 zł/m², a dla domów spada do 4 167 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Śremu?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.