Znajdź swoją nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Śrem: 141 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 229 000 zł do 2 500 000 zł, średnio 641 640 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Śrem według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Śrem zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 354 500 zł (średnia bez wartości skrajnych: 361 046 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji wzrosła o 68,8% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
354 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 653 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
108
2025
Ceny w ciągu roku
-8,7%
mediana
Od 2016 roku
+81,8%
mediana
Wobec mediany gminy
+1,9%
Śrem: 348 010 zł
Wobec mediany krajowej
-21,2%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Śrem obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 354 500 zł, czyli 6 653 zł/m², w obserwowanym przedziale od 195 953 zł do 598 250 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 170 000 zł do 460 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 46,6% transakcji zawarto między 240 000 zł a 370 000 zł, a 10,3% przekroczyło 460 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami pięcioizbowymi. Pod względem powierzchni 44,3% sprzedanych lokali ma od 57 do 92 m², a 11,7% przekracza 110 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Śrem: 348 010 zł) o 1,9%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 21,2% niższa.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 340 000 zł (6 956 zł/m²) przy 53 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Śrem rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
4 |
466 000 zł |
+31,5% |
5 886 zł/m² |
| 2025 |
108 |
354 500 zł |
-8,7% |
6 653 zł/m² |
| 2024 |
64 |
388 450 zł |
+14,2% |
5 609 zł/m² |
| 2023 |
29 |
340 001 zł |
+3,7% |
5 346 zł/m² |
| 2022 |
114 |
328 000 zł |
+3,8% |
4 178 zł/m² |
| 2021 |
77 |
316 000 zł |
+7,1% |
4 086 zł/m² |
| 2020 |
65 |
295 000 zł |
+25,2% |
3 327 zł/m² |
| 2019 |
62 |
235 640 zł |
-6,6% |
3 306 zł/m² |
| 2018 |
58 |
252 200 zł |
+11,4% |
3 067 zł/m² |
| 2017 |
28 |
226 400 zł |
+16,1% |
3 183 zł/m² |
| 2016 |
15 |
195 000 zł |
— |
2 798 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Śrem (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
108 |
| Mediana ceny |
354 500 zł |
| Cena za m² |
6 653 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
50,3 m² |
| Typowy przedział |
195 953 – 598 250 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Śrem
Rozkład obliczony na podstawie 624 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 170 000 zł |
9,9% |
| 170 000 – 240 000 zł |
16,2% |
| 240 000 – 370 000 zł |
46,6% |
| 370 000 – 460 000 zł |
17% |
| Powyżej 460 000 zł |
10,3% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Śrem
Rozkład ceny za m² na podstawie 623 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 600 zł/m² |
9,3% |
| 2 600 – 3 300 zł/m² |
16,9% |
| 3 300 – 5 100 zł/m² |
46,9% |
| 5 100 – 6 900 zł/m² |
16,9% |
| Powyżej 6 900 zł/m² |
10,1% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Śrem
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 46 m² |
11,4% |
| 46 – 57 m² |
17,3% |
| 57 – 92 m² |
44,3% |
| 92 – 110 m² |
15,2% |
| Powyżej 110 m² |
11,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Śrem (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
0,6% |
208 765 zł |
7 281 zł/m² |
| 2 izby |
15,2% |
221 806 zł |
4 718 zł/m² |
| 3 izby |
33,9% |
295 000 zł |
4 970 zł/m² |
| 4 izby |
30,5% |
330 000 zł |
4 034 zł/m² |
| 5 izb |
16,5% |
370 001 zł |
3 788 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
3,2% |
379 000 zł |
4 073 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Śrem
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Zbrudzewo |
545 |
254 000 zł |
70 zł/m² |
| Psarskie |
352 |
327 000 zł |
100 zł/m² |
| Nochowo |
309 |
242 000 zł |
81 zł/m² |
| Mechlin |
261 |
327 500 zł |
45 zł/m² |
| Dąbrowa |
198 |
320 100 zł |
57 zł/m² |
| Pysząca |
122 |
354 500 zł |
49 zł/m² |
| Luciny |
122 |
125 000 zł |
29 zł/m² |
| Mórka |
64 |
— |
18 zł/m² |
| Szymanowo |
63 |
304 500 zł |
64 zł/m² |
| Błociszewo |
48 |
— |
6,5 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Śrem: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
179 |
60 zł/m² |
77 000 zł |
1 142 m² |
| Grunty rolne |
1 373 |
59 zł/m² |
84 000 zł |
1 333 m² |
| Wszystkie działki |
1 562 |
59 zł/m² |
82 550 zł |
1 300 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Śrem
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
318 |
109 |
0 |
140 |
69 |
| 2026 (do 17.08) |
24 |
6 |
0 |
12 |
6 |
| Razem 2010–2026 |
3 018 |
634 |
0 |
1 693 |
691 |
Trajektorię cen obszaru wiejskiego gminy Śrem widać w dłuższej perspektywie: 195 000 zł mediany w 2016 roku, 354 500 zł w 2025 roku, czyli +81,8%. Pod względem liczby transakcji rynek urósł o 68,8% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Śrem w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Śrem?
Na zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Śrem trzeba przeznaczyć średnio 641 640 zł, czyli około 5 654 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na obszarze wiejskim gminy Śrem?
Obecnie dostępnych ofert: 141: 78 domów i 63 mieszkania.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Ceny wahają się od około 229 000 zł do 2 500 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnia powierzchnia to około 113 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 154 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 63 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Śrem:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 108 m² | 394 500 zł |
| 2 pokoje | 59 m² | 348 861 zł |
| 3 pokoje | 69 m² | 517 576 zł |
| 4 pokoje | 118 m² | 660 105 zł |
| 5 pokoi | 180 m² | 902 071 zł |
| 6 pokoi | 181 m² | 982 857 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na obszarze wiejskim gminy Śrem?
Wynosi ona około 5 654 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 294 zł/m², a dla domów spada do 5 442 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Śrem?
Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 2-pokojowe mieszkanie.