Domy i mieszkania na sprzedaż Ścinawa

Porównaj 44 nieruchomości na sprzedaż na terenie Ścinawy — średnia cena to 432 276 zł, a ceny sięgają od 124 975 zł do 1 190 000 zł.

Średnia cena 432 276 zł cena sprzedaży
Przedział cen 124 975–1 190 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 106 m² na nieruchomość
Cena za m² 4 083 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

44 łącznie
57% mieszkania
  • Mieszkania 56,8%
    25 nieruchomości
  • Domy 43,2%
    19 nieruchomości

Ile pokoi

44 łącznie
27% 2 pokoje
  • 1 pokój 6,8%
    3 nieruchomości
  • 2 pokoje 27,3%
    12 nieruchomości
  • 3 pokoje 20,5%
    9 nieruchomości
  • 4 pokoje 18,2%
    8 nieruchomości
  • 5+ pokoi 27,3%
    12 nieruchomości

Przedziały cenowe

44 łącznie
  • 120 000–260 000 zł 20,5%
    9 nieruchomości
  • 265 000–360 000 zł 22,7%
    10 nieruchomości
  • 365 000–420 000 zł 18,2%
    8 nieruchomości
  • 445 000–500 000 zł 22,7%
    10 nieruchomości
  • 580 000–1 195 000 zł 15,9%
    7 nieruchomości

Przedziały powierzchni

44 łącznie
  • 20–50 m² 20,5%
    9 nieruchomości
  • 50–70 m² 31,8%
    14 nieruchomości
  • 70–80 m² 11,4%
    5 nieruchomości
  • 110–170 m² 18,2%
    8 nieruchomości
  • 180–410 m² 18,2%
    8 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 56 m² 171 m²
Cena za metr kwadratowy 5 695 zł/m² 3 384 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Rynek sprzedaży Ścinawy obejmuje 44 nieruchomości, ze zdecydowaną przewagą mieszkań (57% całości): 25 mieszkań i 19 domów. Mieszkania mają średnią powierzchnię 56 m² i cenę 5 695 zł/m²; domy natomiast około 171 m² i 3 384 zł/m².

Mieszkania 2-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 3- i 4-pokojowe.

Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny Ścinawy oscylowały w 2025 roku wokół 210 000 zł (mediana). To około 3 990 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 11,4% sprzedaży od 2010 roku.

Mediana ceny sprzedaży 210 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 3 990 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 34 2025
Ceny w ciągu roku +27,3% mediana
Od 2010 roku +48,4% mediana
Wobec mediany powiatu -33,6% Lubiński: 316 360 zł
Wobec mediany krajowej -53,3% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Ścinawy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 210 000 zł, czyli 3 990 zł/m², w obserwowanym przedziale od 94 750 zł do 404 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 50 000 zł do 220 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 41,7% transakcji zawarto między 85 000 zł a 160 000 zł, a 10,5% przekroczyło 220 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 42,4% sprzedanych lokali ma od 44 do 61 m², a 10,2% przekracza 70 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 33,6% niższa od mediany powiatu (Lubiński: 316 360 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 53,3% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Ścinawa — mediana 130 000 zł (2 491 zł/m², 461 transakcji od 2010 roku), dalej Ścinawa (obszar wiejski) z medianą 60 000 zł (1 167 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 16 sprzedaży mieszkań, z medianą 185 000 zł i 4 280 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 200 000 zł (4 839 zł/m²) przy 30 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Ścinawy rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 16 185 000 zł -11,9% 4 280 zł/m²
2025 34 210 000 zł +27,3% 3 990 zł/m²
2024 41 165 000 zł +45,4% 3 535 zł/m²
2023 38 113 500 zł -4,2% 2 564 zł/m²
2022 22 118 500 zł -22,7% 2 943 zł/m²
2021 38 153 320 zł -4,5% 2 762 zł/m²
2020 46 160 500 zł +33,8% 2 710 zł/m²
2019 35 120 000 zł +37,1% 2 273 zł/m²
2018 30 87 500 zł +9,4% 2 242 zł/m²
2017 36 80 000 zł -5,9% 1 898 zł/m²
2016 23 85 000 zł -22,7% 1 967 zł/m²
2015 24 110 000 zł +27,2% 2 102 zł/m²
2014 22 86 460 zł +8,1% 2 100 zł/m²
2013 31 80 000 zł -40,2% 2 200 zł/m²
2012 40 133 790 zł +43,9% 2 383 zł/m²
2011 16 93 000 zł -34,3% 2 115 zł/m²
2010 12 141 500 zł — 2 558 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Ścinawa: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 34
Mediana ceny 210 000 zł
Cena za m² 3 990 zł/m²
Mediana powierzchni 50,4 m²
Typowy przedział 94 750 –
404 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Ścinawy

Rozkład obliczony na podstawie 504 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 50 000 zł 8,1%
50 000 – 85 000 zł 19,4%
85 000 – 160 000 zł 41,7%
160 000 – 220 000 zł 20,2%
Powyżej 220 000 zł 10,5%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Ścinawy

Rozkład ceny za m² na podstawie 498 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 100 zł/m² 10%
1 100 – 1 900 zł/m² 18,1%
1 900 – 3 000 zł/m² 44,6%
3 000 – 4 000 zł/m² 17,3%
Powyżej 4 000 zł/m² 10%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Ścinawy

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 30 m² 10%
30 – 44 m² 17,7%
44 – 61 m² 42,4%
61 – 70 m² 19,7%
Powyżej 70 m² 10,2%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Ścinawa: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 1% 82 280 zł 3 026 zł/m²
2 izby 15,9% 86 000 zł 3 188 zł/m²
3 izby 42,5% 103 000 zł 2 377 zł/m²
4 izby 35,5% 150 000 zł 2 562 zł/m²
5 izb 4,8% 144 000 zł 2 246 zł/m²
6 izb i więcej 0,2% 165 000 zł 1 535 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Ścinawy

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Obręb 2. 341 120 000 zł 39 zł/m²
Obręb 1. 147 100 000 zł 33 zł/m²
Tymowa 111 47 500 zł 3,0 zł/m²
Lasowice 57 — 9,3 zł/m²
Zaborów 51 — 2,3 zł/m²
Parszowice 47 — 2,3 zł/m²
Ręszów 45 — 1,2 zł/m²
Dłużyce 43 27 500 zł 2,7 zł/m²
Przychowa 40 — 1,1 zł/m²
Buszkowice 36 — 2,7 zł/m²

Mediana ceny według miejscowości na terenie Ścinawy

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Miejscowość Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Ścinawa 461 130 000 zł 2 491 zł/m²
Ścinawa (obszar wiejski) 43 60 000 zł 1 167 zł/m²

Ceny działek na terenie Ścinawy: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 173 31 zł/m² 40 000 zł 1 291 m²
Grunty rolne 506 2,9 zł/m² 42 500 zł 9 950 m²
Wszystkie działki 723 4,1 zł/m² 40 000 zł 4 400 m²

Ceny gruntu według miejscowości na terenie Ścinawy

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Miejscowość Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Ścinawa 238 36 zł/m² 50 000 zł
Ścinawa (obszar wiejski) 485 2,5 zł/m² 32 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Ścinawy

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 170 44 0 92 34
2026 (do 17.08) 69 18 0 32 19
Razem 2010–2026 2 316 688 0 1 125 503

Zasadnicza część sprzedaży na terenie Ścinawy zamyka się między 94 750 zł a 404 000 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 8,1% nieruchomości sprzedano poniżej 50 000 zł, a 10,5% powyżej 220 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Ścinawy?

Nieruchomości na terenie Ścinawy kosztują średnio około 432 276 zł, czyli około 4 083 zł/m².

Jak duża jest oferta na terenie Ścinawy?

Obecnie dostępnych ofert: 44: 25 mieszkań i 19 domów.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Ceny wahają się od około 124 975 zł do 1 190 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Ścinawy?

Średnio mają około 106 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 171 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 56 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Ścinawy:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje48 m²268 198 zł
3 pokoje65 m²400 667 zł
4 pokoje87 m²443 750 zł
5 pokoi160 m²614 850 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Ścinawy?

Średnia cena to 4 083 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 695 zł/m², a dla domów spada do 3 384 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Ścinawy?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 3-pokojowe mieszkanie.