Domy i mieszkania na sprzedaż Lubiński

Porównaj 611 nieruchomości na sprzedaż w powiecie lubińskim — średnia cena to 520 410 zł, a ceny sięgają od 89 000 zł do 2 500 000 zł.

Średnia cena 520 410 zł cena sprzedaży
Przedział cen 89 000–2 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 83 m² na nieruchomość
Cena za m² 6 285 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

611 łącznie
75% mieszkania
  • Mieszkania 75,3%
    460 nieruchomości
  • Domy 24,7%
    151 nieruchomości

Ile pokoi

611 łącznie
37% 3 pokoje
  • 1 pokój 4,6%
    28 nieruchomości
  • 2 pokoje 32,6%
    199 nieruchomości
  • 3 pokoje 37,3%
    228 nieruchomości
  • 4 pokoje 13,7%
    84 nieruchomości
  • 5+ pokoi 11,8%
    72 nieruchomości

Przedziały cenowe

611 łącznie
  • 85 000–295 000 zł 20,1%
    123 nieruchomości
  • 295 000–370 000 zł 20,0%
    122 nieruchomości
  • 370 000–470 000 zł 20,1%
    123 nieruchomości
  • 470 000–680 000 zł 19,8%
    121 nieruchomości
  • 680 000–2 505 000 zł 20,0%
    122 nieruchomości

Przedziały powierzchni

611 łącznie
  • 0–50 m² 31,8%
    194 nieruchomości
  • 50–60 m² 19,6%
    120 nieruchomości
  • 60–70 m² 17,2%
    105 nieruchomości
  • 70–120 m² 12,4%
    76 nieruchomości
  • 120–520 m² 19,0%
    116 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 53 m² 173 m²
Cena za metr kwadratowy 7 356 zł/m² 5 287 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż w powiecie lubińskim sięga 611 nieruchomości, w podziale na 460 mieszkań i 151 domów; mieszkania dominują z udziałem 75%. Pod względem metrażu i ceny mieszkania oscylują wokół 53 m² i 7 356 zł/m², a domy wokół 173 m² i 5 287 zł/m².

Mieszkania 3-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 2- i 4-pokojowe.

W 2025 roku 794 mieszkania zmieniły właściciela w powiecie lubińskim, przy medianie ceny 316 360 zł — tak wynika z rejestru cen transakcyjnych RCiWN. Od 2010 roku ceny wzrosły o 86,1%. Mediana ceny za metr kwadratowy: 6 728 zł.

Mediana ceny sprzedaży 316 360 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 728 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 794 2025
Ceny w ciągu roku +5,8% mediana
Od 2010 roku +86,1% mediana
Wobec mediany województwa -26,3% dolnośląskie: 429 000 zł
Wobec mediany krajowej -29,7% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu lubińskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 316 360 zł, czyli 6 728 zł/m², w obserwowanym przedziale od 150 000 zł do 645 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 100 000 zł do 400 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 44,8% transakcji zawarto między 150 000 zł a 280 000 zł, a 10% przekroczyło 400 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,5% sprzedanych lokali ma od 44 do 62 m², a 10,3% przekracza 74 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 26,3% niższa od mediany województwa (dolnośląskie: 429 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 29,7% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Lubin — mediana 214 350 zł (4 127 zł/m², 9 384 transakcje od 2010 roku), dalej Lubin z medianą 188 000 zł (3 235 zł/m²). Rudna: 125 000 zł (2 236 zł/m²). Na drugim biegunie Ścinawa ma najbardziej przystępną medianę: 120 000 zł (2 422 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 399 sprzedaży mieszkań, z medianą 352 500 zł i 7 201 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 337 000 zł (7 140 zł/m²) przy 708 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu lubińskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 399 352 500 zł +11,4% 7 201 zł/m²
2025 794 316 360 zł +5,8% 6 728 zł/m²
2024 744 299 000 zł +12,8% 6 140 zł/m²
2023 845 265 000 zł +6,9% 5 439 zł/m²
2022 567 248 000 zł +7,8% 5 169 zł/m²
2021 834 230 000 zł +4,5% 4 645 zł/m²
2020 782 220 000 zł +18,3% 4 338 zł/m²
2019 662 186 000 zł +0,9% 3 848 zł/m²
2018 592 184 251 zł +14,4% 3 713 zł/m²
2017 646 161 000 zł -2,4% 3 226 zł/m²
2016 618 165 000 zł +10% 3 282 zł/m²
2015 476 150 000 zł -0,3% 3 021 zł/m²
2014 526 150 500 zł +0,3% 2 933 zł/m²
2013 522 150 000 zł -0,3% 2 973 zł/m²
2012 564 150 467 zł -8,8% 3 051 zł/m²
2011 511 165 000 zł -2,9% 3 283 zł/m²
2010 533 170 000 zł — 3 385 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Lubiński: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 794
Mediana ceny 316 360 zł
Cena za m² 6 728 zł/m²
Mediana powierzchni 48,1 m²
Typowy przedział 150 000 –
645 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie lubińskim

Rozkład obliczony na podstawie 10 615 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 100 000 zł 9,4%
100 000 – 150 000 zł 17,6%
150 000 – 280 000 zł 44,8%
280 000 – 400 000 zł 18,1%
Powyżej 400 000 zł 10%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie lubińskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 10 547 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 400 zł/m² 10%
2 400 – 3 200 zł/m² 18,9%
3 200 – 5 100 zł/m² 43,3%
5 100 – 7 000 zł/m² 17,5%
Powyżej 7 000 zł/m² 10,2%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie lubińskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 34 m² 10,1%
34 – 44 m² 18,4%
44 – 62 m² 43,5%
62 – 74 m² 17,6%
Powyżej 74 m² 10,3%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Lubiński: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,1% 165 000 zł 5 103 zł/m²
2 izby 16,7% 170 000 zł 4 628 zł/m²
3 izby 42,6% 188 000 zł 4 227 zł/m²
4 izby 33,8% 220 000 zł 3 995 zł/m²
5 izb 4,4% 290 000 zł 3 722 zł/m²
6 izb i więcej 0,5% 405 000 zł 3 394 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie lubińskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Lubin 9 384 214 350 zł 4 127 zł/m²
Lubin 386 188 000 zł 3 235 zł/m²
Rudna 262 125 000 zł 2 236 zł/m²
Ścinawa 504 120 000 zł 2 422 zł/m²

Ceny działek w powiecie lubińskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 2 645 65 zł/m² 85 000 zł 1 154 m²
Grunty rolne 2 458 29 zł/m² 61 239 zł 2 111 m²
Grunty leśne 10 4,4 zł/m² 32 500 zł 6 150 m²
Wszystkie działki 5 566 48 zł/m² 72 000 zł 1 387 m²

Ceny gruntu według gmin w powiecie lubińskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Lubin 954 157 zł/m² 163 980 zł
Lubin 3 158 52 zł/m² 80 000 zł
Rudna 730 20 zł/m² 48 178 zł
Ścinawa 723 4,1 zł/m² 40 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie lubińskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 793 871 0 558 364
2026 (do 17.08) 898 440 0 265 193
Razem 2010–2026 25 419 11 879 0 8 021 5 519

Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 316 360 zł (6 728 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (42,6% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie lubińskim?

Licz się ze średnią kwotą 520 410 zł, aby kupić nieruchomość w powiecie lubińskim, czyli około 6 285 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie lubińskim?

W tej chwili do wyboru są 611 nieruchomości: 460 mieszkań i 151 domów.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie lubińskim?

Znajdziesz tu oferty od 89 000 zł do 2 500 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie lubińskim?

Średnio mają około 83 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 173 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 53 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu lubińskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój30 m²208 227 zł
2 pokoje44 m²320 137 zł
3 pokoje66 m²476 507 zł
4 pokoje112 m²714 314 zł
5 pokoi161 m²953 033 zł
6 pokoi214 m²881 267 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w powiecie lubińskim?

Średnio wychodzi około 6 285 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 356 zł/m², a dla domów spada do 5 287 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w powiecie lubińskim?

Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.