Kup nieruchomość na terenie Rui: 22 nieruchomości w cenach od 83 661 zł do 275 000 zł, przy średniej cenie 164 665 zł.
Ceny nieruchomości Rui według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie na terenie Rui sprzedawano w 2025 roku za medianę 130 000 zł. Typowa nieruchomość: 52,4 m², 3 izby. Ceny zyskały 2% w ciągu roku.
Mediana ceny sprzedaży
130 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
2 167 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
5
2025
Ceny w ciągu roku
+2%
mediana
Od 2019 roku
+176,6%
mediana
Wobec mediany powiatu
-50%
Legnicki: 260 000 zł
Wobec mediany krajowej
-71,1%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Rui obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 130 000 zł, czyli 2 167 zł/m², w obserwowanym przedziale od 86 000 zł do 182 400 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 22 000 zł do 220 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 37,2% transakcji zawarto między 47 000 zł a 130 000 zł, a 11,6% przekroczyło 220 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 48,8% sprzedanych lokali ma od 50 do 66 m², a 9,3% przekracza 78 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 50% niższa od mediany powiatu (Legnicki: 260 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 71,1% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Rui rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
3 |
220 000 zł |
+69,2% |
3 081 zł/m² |
| 2025 |
5 |
130 000 zł |
+2% |
2 167 zł/m² |
| 2024 |
6 |
127 500 zł |
-7,3% |
2 703 zł/m² |
| 2023 |
2 |
137 500 zł |
+164,4% |
2 257 zł/m² |
| 2022 |
4 |
52 000 zł |
-56,8% |
1 378 zł/m² |
| 2021 |
4 |
120 500 zł |
-0,8% |
1 633 zł/m² |
| 2020 |
2 |
121 500 zł |
+158,5% |
1 579 zł/m² |
| 2019 |
5 |
47 000 zł |
-35,2% |
908 zł/m² |
| 2018 |
4 |
72 500 zł |
+262,5% |
1 253 zł/m² |
| 2017 |
4 |
20 000 zł |
-74,4% |
427 zł/m² |
| 2016 |
2 |
78 000 zł |
+244,4% |
1 417 zł/m² |
| 2015 |
2 |
22 650 zł |
— |
470 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Ruja: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
5 |
| Mediana ceny |
130 000 zł |
| Cena za m² |
2 167 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
52,4 m² |
| Typowy przedział |
86 000 – 182 400 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Rui
Rozkład obliczony na podstawie 43 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 22 000 zł |
7% |
| 22 000 – 47 000 zł |
20,9% |
| 47 000 – 130 000 zł |
37,2% |
| 130 000 – 220 000 zł |
23,3% |
| Powyżej 220 000 zł |
11,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Rui
Rozkład ceny za m² na podstawie 43 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 440 zł/m² |
11,6% |
| 440 – 830 zł/m² |
16,3% |
| 830 – 2 200 zł/m² |
44,2% |
| 2 200 – 3 000 zł/m² |
16,3% |
| Powyżej 3 000 zł/m² |
11,6% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Rui
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 m² |
9,3% |
| 36 – 50 m² |
18,6% |
| 50 – 66 m² |
48,8% |
| 66 – 78 m² |
14% |
| Powyżej 78 m² |
9,3% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Ruja: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,3% |
9 600 zł |
437 zł/m² |
| 2 izby |
16,3% |
30 000 zł |
1 155 zł/m² |
| 3 izby |
48,8% |
69 000 zł |
1 620 zł/m² |
| 4 izby |
16,3% |
150 000 zł |
2 054 zł/m² |
| 5 izb |
14% |
207 500 zł |
2 064 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
2,3% |
111 000 zł |
849 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Rui
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Lasowice |
57 |
120 500 zł |
2,6 zł/m² |
| Ruja |
48 |
— |
3,0 zł/m² |
| Wągrodno |
42 |
35 000 zł |
3,4 zł/m² |
| Dzierżkowice |
40 |
170 600 zł |
13 zł/m² |
| Komorniki |
34 |
— |
3,3 zł/m² |
| Tyniec Legnicki |
31 |
— |
3,9 zł/m² |
| Polanka |
29 |
— |
3,9 zł/m² |
| Rogoźnik |
22 |
— |
2,9 zł/m² |
| Strzałkowice |
17 |
— |
4,1 zł/m² |
| Usza |
15 |
— |
3,4 zł/m² |
Ceny działek na terenie Rui: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
33 |
15 zł/m² |
36 000 zł |
2 734 m² |
| Grunty rolne |
143 |
3,2 zł/m² |
60 000 zł |
22 379 m² |
| Wszystkie działki |
228 |
3,4 zł/m² |
54 924 zł |
13 710 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Rui
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
38 |
5 |
0 |
20 |
13 |
| 2026 (do 17.08) |
15 |
4 |
0 |
7 |
4 |
| Razem 2010–2026 |
494 |
51 |
0 |
305 |
138 |
Zasadnicza część sprzedaży na terenie Rui zamyka się między 86 000 zł a 182 400 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 7% nieruchomości sprzedano poniżej 22 000 zł, a 11,6% powyżej 220 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Rui w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Rui?
Na zakup nieruchomości na terenie Rui trzeba przeznaczyć średnio 164 665 zł, czyli około 1 057 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Rui?
Obecnie dostępnych ofert: 22: 2 domy i 2 mieszkania oraz 18 innych nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na terenie Rui?
Oferty zaczynają się od 83 661 zł i sięgają 275 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Rui?
Zazwyczaj oferują około 156 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 200 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 112 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Rui?
Średnia cena to 1 057 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 1 608 zł/m², a dla domów spada do 750 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Rui?
Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasuje się 5-pokojowe mieszkanie.