Domy i mieszkania na sprzedaż Żarów

Porównaj 77 nieruchomości na sprzedaż na terenie Żarowa — średnia cena to 711 947 zł, a ceny sięgają od 130 000 zł do 2 070 000 zł.

Średnia cena 711 947 zł cena sprzedaży
Przedział cen 130 000–2 070 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 127 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 599 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

77 łącznie
53% domy
  • Mieszkania 46,8%
    36 nieruchomości
  • Domy 53,2%
    41 nieruchomości

Ile pokoi

77 łącznie
31% 5+ pokoi
  • 1 pokój 5,2%
    4 nieruchomości
  • 2 pokoje 20,8%
    16 nieruchomości
  • 3 pokoje 18,2%
    14 nieruchomości
  • 4 pokoje 24,7%
    19 nieruchomości
  • 5+ pokoi 31,2%
    24 nieruchomości

Przedziały cenowe

77 łącznie
  • 130 000–300 000 zł 26,0%
    20 nieruchomości
  • 400 000–550 000 zł 15,6%
    12 nieruchomości
  • 550 000–785 000 zł 19,5%
    15 nieruchomości
  • 795 000–1 135 000 zł 20,8%
    16 nieruchomości
  • 1 200 000–2 075 000 zł 18,2%
    14 nieruchomości

Przedziały powierzchni

77 łącznie
  • 20–50 m² 20,8%
    16 nieruchomości
  • 50–70 m² 23,4%
    18 nieruchomości
  • 90–140 m² 26,0%
    20 nieruchomości
  • 160–200 m² 11,7%
    9 nieruchomości
  • 200–510 m² 18,2%
    14 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 51 m² 194 m²
Cena za metr kwadratowy 7 680 zł/m² 5 121 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Rynek sprzedaży Żarowa obejmuje 77 nieruchomości, ze zdecydowaną przewagą domów (53% całości): 41 domów i 36 mieszkań. Domy mają średnią powierzchnię 194 m² i cenę 5 121 zł/m²; mieszkania natomiast około 51 m² i 7 680 zł/m².

Domy 4-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 5- i 8-pokojowe.

Z 59 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 235 000 zł rynek Żarowa najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 135%.

Mediana ceny sprzedaży 235 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 198 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 59 2025
Ceny w ciągu roku -7,6% mediana
Od 2010 roku +135% mediana
Wobec mediany powiatu -23% Świdnicki: 305 000 zł
Wobec mediany krajowej -47,8% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Żarowa obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 235 000 zł, czyli 5 198 zł/m², w obserwowanym przedziale od 120 000 zł do 418 500 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 50 000 zł do 300 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,1% transakcji zawarto między 94 000 zł a 210 000 zł, a 10,9% przekroczyło 300 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 45,4% sprzedanych lokali ma od 39 do 59 m², a 10,5% przekracza 73 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 23% niższa od mediany powiatu (Świdnicki: 305 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 47,8% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Żarów — mediana 150 000 zł (3 121 zł/m², 713 transakcji od 2010 roku), dalej Żarów (obszar wiejski) z medianą 100 000 zł (1 858 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 28 sprzedaży mieszkań, z medianą 227 500 zł i 4 855 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 240 000 zł (4 915 zł/m²) przy 44 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Żarowa rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 28 227 500 zł -3,2% 4 855 zł/m²
2025 59 235 000 zł -7,6% 5 198 zł/m²
2024 74 254 218 zł +6,4% 5 256 zł/m²
2023 71 239 000 zł +35% 5 413 zł/m²
2022 44 177 000 zł +1,1% 4 131 zł/m²
2021 66 175 000 zł +53,5% 3 511 zł/m²
2020 50 114 000 zł +6,5% 2 686 zł/m²
2019 63 107 000 zł -23,6% 2 462 zł/m²
2018 69 140 000 zł +34,3% 2 817 zł/m²
2017 60 104 250 zł +4,2% 2 473 zł/m²
2016 44 100 000 zł -11,1% 1 861 zł/m²
2015 32 112 500 zł -4,7% 2 332 zł/m²
2014 35 118 000 zł +12,4% 2 666 zł/m²
2013 38 105 000 zł +16,7% 2 076 zł/m²
2012 35 90 000 zł -6,8% 1 932 zł/m²
2011 20 96 519 zł -3,5% 2 524 zł/m²
2010 31 100 000 zł — 2 425 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Żarów: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 59
Mediana ceny 235 000 zł
Cena za m² 5 198 zł/m²
Mediana powierzchni 49,7 m²
Typowy przedział 120 000 –
418 500 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Żarowa

Rozkład obliczony na podstawie 819 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 50 000 zł 9%
50 000 – 94 000 zł 18,9%
94 000 – 210 000 zł 43,1%
210 000 – 300 000 zł 18,1%
Powyżej 300 000 zł 10,9%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Żarowa

Rozkład ceny za m² na podstawie 817 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 300 zł/m² 10,3%
1 300 – 2 200 zł/m² 17,6%
2 200 – 4 000 zł/m² 43,3%
4 000 – 5 800 zł/m² 18,6%
Powyżej 5 800 zł/m² 10,2%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Żarowa

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 32 m² 10,2%
32 – 39 m² 19,1%
39 – 59 m² 45,4%
59 – 73 m² 14,8%
Powyżej 73 m² 10,5%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Żarów: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,2% 88 500 zł 3 452 zł/m²
2 izby 31,9% 91 000 zł 3 044 zł/m²
3 izby 49,3% 170 000 zł 3 511 zł/m²
4 izby 13,5% 200 000 zł 3 035 zł/m²
5 izb 2,8% 240 000 zł 2 977 zł/m²
6 izb i więcej 0,2% 185 000 zł 2 041 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Żarowa

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Żarów 647 135 000 zł 66 zł/m²
Wierzbna 172 — 39 zł/m²
Mrowiny 122 75 000 zł 29 zł/m²
Łażany 122 96 250 zł 24 zł/m²
Kalno 93 94 000 zł 14 zł/m²
Imbramowice 73 110 000 zł 9,0 zł/m²
Buków 63 — 4,4 zł/m²
Pożarzysko 60 — 3,9 zł/m²
Kruków 55 — 20 zł/m²
Mikoszowa 46 — 18 zł/m²

Mediana ceny według miejscowości na terenie Żarowa

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Miejscowość Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Żarów 713 150 000 zł 3 121 zł/m²
Żarów (obszar wiejski) 106 100 000 zł 1 858 zł/m²

Ceny działek na terenie Żarowa: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 567 43 zł/m² 70 000 zł 1 582 m²
Grunty rolne 409 4,0 zł/m² 50 000 zł 12 622 m²
Wszystkie działki 1 024 20 zł/m² 61 190 zł 2 912 m²

Ceny gruntu według miejscowości na terenie Żarowa

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Miejscowość Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Żarów 197 64 zł/m² 80 000 zł
Żarów (obszar wiejski) 827 11 zł/m² 60 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Żarowa

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 198 66 0 78 54
2026 (do 17.08) 92 33 0 44 15
Razem 2010–2026 3 264 1 245 0 1 353 666

Najczęściej sprzedawany format mieszkania na terenie Żarowa to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 170 000 zł. W ciągu roku mediana straciła 7,6%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Żarowa?

Na zakup nieruchomości na terenie Żarowa trzeba przeznaczyć średnio 711 947 zł, czyli około 5 599 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Żarowa?

W tej chwili do wyboru są 77 nieruchomości: 41 domów i 36 mieszkań.

Jaki jest przedział cen na terenie Żarowa?

Oferty zaczynają się od 130 000 zł i sięgają 2 070 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Żarowa?

Zazwyczaj oferują około 127 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 194 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 51 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Żarowa:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój32 m²162 500 zł
2 pokoje44 m²284 849 zł
3 pokoje67 m²561 724 zł
4 pokoje125 m²952 536 zł
5 pokoi198 m²908 923 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnio wychodzi około 5 599 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 680 zł/m², a dla domów spada do 5 121 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Żarowa?

Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 5-pokojowy dom.