Znajdź 32 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Żarów, w cenach między 165 000 zł a 1 500 000 zł, przy średniej cenie 799 938 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Żarów według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 8 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 157 500 zł rynek obszaru wiejskiego gminy Żarów najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 160,7%.
Mediana ceny sprzedaży
157 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 188 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
8
2025
Ceny w ciągu roku
-21,2%
mediana
Od 2010 roku
+160,7%
mediana
Wobec mediany gminy
-33%
Żarów: 235 000 zł
Wobec mediany krajowej
-65%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Żarów obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 157 500 zł, czyli 3 188 zł/m², w obserwowanym przedziale od 68 500 zł do 213 900 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 35 000 zł do 230 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 41,5% transakcji zawarto między 59 000 zł a 150 000 zł, a 10,4% przekroczyło 230 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 41,3% sprzedanych lokali ma od 39 do 63 m², a 11,5% przekracza 89 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 33% niższa od mediany gminy (Żarów: 235 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 65% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 7 sprzedaży mieszkań, z medianą 130 500 zł i 4 190 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 140 000 zł (4 190 zł/m²) przy 9 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Żarów rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
7 |
130 500 zł |
-17,1% |
4 190 zł/m² |
| 2025 |
8 |
157 500 zł |
-21,2% |
3 188 zł/m² |
| 2024 |
10 |
200 000 zł |
+37% |
3 720 zł/m² |
| 2023 |
6 |
146 000 zł |
-14,1% |
2 587 zł/m² |
| 2022 |
11 |
170 000 zł |
+41,7% |
2 679 zł/m² |
| 2021 |
9 |
120 000 zł |
+20% |
2 661 zł/m² |
| 2020 |
7 |
100 000 zł |
+104,1% |
1 784 zł/m² |
| 2019 |
7 |
49 000 zł |
+15,3% |
1 113 zł/m² |
| 2018 |
4 |
42 500 zł |
-43,3% |
1 195 zł/m² |
| 2017 |
3 |
75 000 zł |
+30,4% |
1 340 zł/m² |
| 2016 |
8 |
57 500 zł |
+26,4% |
968 zł/m² |
| 2015 |
4 |
45 500 zł |
-23,5% |
1 496 zł/m² |
| 2014 |
2 |
59 500 zł |
-40,5% |
1 009 zł/m² |
| 2013 |
3 |
100 000 zł |
+25% |
1 505 zł/m² |
| 2012 |
7 |
80 000 zł |
+60% |
1 109 zł/m² |
| 2011 |
4 |
50 000 zł |
-17,2% |
1 269 zł/m² |
| 2010 |
6 |
60 422 zł |
— |
1 172 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Żarów (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
8 |
| Mediana ceny |
157 500 zł |
| Cena za m² |
3 188 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
39,5 m² |
| Typowy przedział |
68 500 – 213 900 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Żarów
Rozkład obliczony na podstawie 106 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 000 zł |
9,4% |
| 35 000 – 59 000 zł |
17,9% |
| 59 000 – 150 000 zł |
41,5% |
| 150 000 – 230 000 zł |
20,8% |
| Powyżej 230 000 zł |
10,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Żarów
Rozkład ceny za m² na podstawie 104 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 730 zł/m² |
10,6% |
| 730 – 1 200 zł/m² |
20,2% |
| 1 200 – 2 700 zł/m² |
40,4% |
| 2 700 – 4 400 zł/m² |
20,2% |
| Powyżej 4 400 zł/m² |
8,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Żarów
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 32 m² |
9,6% |
| 32 – 39 m² |
19,2% |
| 39 – 63 m² |
41,3% |
| 63 – 89 m² |
18,3% |
| Powyżej 89 m² |
11,5% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Żarów (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1% |
130 000 zł |
4 851 zł/m² |
| 2 izby |
29,8% |
50 000 zł |
1 981 zł/m² |
| 3 izby |
43,3% |
112 500 zł |
2 450 zł/m² |
| 4 izby |
23,1% |
147 500 zł |
2 335 zł/m² |
| 5 izb |
1,9% |
120 000 zł |
1 337 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1% |
94 000 zł |
722 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Żarów
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Wierzbna |
172 |
— |
39 zł/m² |
| Łażany |
122 |
96 250 zł |
24 zł/m² |
| Mrowiny |
122 |
75 000 zł |
29 zł/m² |
| Kalno |
93 |
94 000 zł |
14 zł/m² |
| Imbramowice |
73 |
110 000 zł |
9,0 zł/m² |
| Buków |
63 |
— |
4,4 zł/m² |
| Pożarzysko |
60 |
— |
3,9 zł/m² |
| Kruków |
55 |
— |
20 zł/m² |
| Mikoszowa |
46 |
— |
18 zł/m² |
| Bożanów |
36 |
— |
17 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Żarów: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
402 |
37 zł/m² |
68 000 zł |
1 670 m² |
| Grunty rolne |
394 |
4,0 zł/m² |
48 000 zł |
13 280 m² |
| Wszystkie działki |
827 |
11 zł/m² |
60 000 zł |
3 513 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Żarów
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
111 |
13 |
0 |
67 |
31 |
| 2026 (do 17.08) |
51 |
7 |
0 |
38 |
6 |
| Razem 2010–2026 |
1 485 |
213 |
0 |
984 |
288 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla obszaru wiejskiego gminy Żarów średnia bez wartości skrajnych wynosi 164 167 zł, przy medianie 157 500 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 3 188 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Żarów: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Żarów?
Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Żarów kosztują średnio około 799 938 zł, czyli około 4 835 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 32: 24 domy i 8 mieszkań.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Ceny wahają się od około 165 000 zł do 1 500 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Żarów?
Zazwyczaj oferują około 165 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 203 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 53 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Żarów:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 46 m² | 278 600 zł |
| 4 pokoje | 117 m² | 753 600 zł |
| 5 pokoi | 196 m² | 929 778 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na obszarze wiejskim gminy Żarów?
Średnio wychodzi około 4 835 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 920 zł/m², a dla domów spada do 4 654 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży obszaru wiejskiego gminy Żarów?
Największym zainteresowaniem cieszy się 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 8-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.