Odkryj 93 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska. Ceny wahają się od 140 000 zł do 2 100 000 zł, a średnia cena to 679 875 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Środa Śląska według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile kosztuje nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 313 500 zł — to mediana wyliczona z 30 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2010 roku zmiana wynosi +79,1%.
Mediana ceny sprzedaży
313 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 750 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
30
2025
Ceny w ciągu roku
+26%
mediana
Od 2010 roku
+79,1%
mediana
Wobec mediany gminy
-22%
Środa Śląska: 402 000 zł
Wobec mediany krajowej
-30,3%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Środa Śląska obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 313 500 zł, czyli 5 750 zł/m², w obserwowanym przedziale od 150 000 zł do 770 100 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 60 000 zł do 370 000 zł (około 83% rynku). W szczegółach: 37,8% transakcji zawarto między 110 000 zł a 200 000 zł, a 10,4% przekroczyło 370 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami o sześciu i więcej izbach. Pod względem powierzchni 42,8% sprzedanych lokali ma od 43 do 67 m², a 10% przekracza 87 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 22% niższa od mediany gminy (Środa Śląska: 402 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 30,3% niższa.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 515 000 zł (7 478 zł/m²) przy 18 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Środa Śląska rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2025 |
30 |
313 500 zł |
+26% |
5 750 zł/m² |
| 2024 |
12 |
248 750 zł |
+13,1% |
5 004 zł/m² |
| 2023 |
21 |
220 000 zł |
+3,8% |
3 984 zł/m² |
| 2022 |
14 |
212 000 zł |
+17,8% |
4 236 zł/m² |
| 2021 |
9 |
180 000 zł |
+33,3% |
2 801 zł/m² |
| 2020 |
13 |
135 000 zł |
-2,5% |
2 715 zł/m² |
| 2019 |
14 |
138 500 zł |
+71% |
2 564 zł/m² |
| 2018 |
10 |
81 000 zł |
-12% |
2 098 zł/m² |
| 2017 |
7 |
92 000 zł |
-37,4% |
2 985 zł/m² |
| 2016 |
6 |
147 000 zł |
+8,1% |
2 262 zł/m² |
| 2015 |
11 |
136 000 zł |
+51,1% |
2 495 zł/m² |
| 2014 |
5 |
90 000 zł |
-1,2% |
2 344 zł/m² |
| 2013 |
18 |
91 125 zł |
-20,8% |
1 881 zł/m² |
| 2012 |
10 |
115 000 zł |
-13,5% |
1 948 zł/m² |
| 2011 |
12 |
132 950 zł |
-24% |
2 565 zł/m² |
| 2010 |
9 |
175 000 zł |
— |
2 885 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Środa Śląska (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
30 |
| Mediana ceny |
313 500 zł |
| Cena za m² |
5 750 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
62,1 m² |
| Typowy przedział |
150 000 – 770 100 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska
Rozkład obliczony na podstawie 201 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 60 000 zł |
7% |
| 60 000 – 110 000 zł |
20,9% |
| 110 000 – 200 000 zł |
37,8% |
| 200 000 – 370 000 zł |
23,9% |
| Powyżej 370 000 zł |
10,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska
Rozkład ceny za m² na podstawie 201 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 400 zł/m² |
10,9% |
| 1 400 – 2 300 zł/m² |
18,4% |
| 2 300 – 4 000 zł/m² |
42,8% |
| 4 000 – 5 800 zł/m² |
18,4% |
| Powyżej 5 800 zł/m² |
9,5% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 27 m² |
10,4% |
| 27 – 43 m² |
17,9% |
| 43 – 67 m² |
42,8% |
| 67 – 87 m² |
18,9% |
| Powyżej 87 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Środa Śląska (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,3% |
137 500 zł |
3 873 zł/m² |
| 2 izby |
11,9% |
80 000 zł |
3 104 zł/m² |
| 3 izby |
28,3% |
140 000 zł |
3 254 zł/m² |
| 4 izby |
25,2% |
180 000 zł |
3 051 zł/m² |
| 5 izb |
15,1% |
325 000 zł |
4 643 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
18,2% |
170 000 zł |
2 857 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Szczepanów |
267 |
88 825 zł |
25 zł/m² |
| Ciechów |
210 |
175 000 zł |
24 zł/m² |
| Rakoszyce |
158 |
— |
17 zł/m² |
| Przedmoście |
87 |
— |
40 zł/m² |
| Komorniki |
80 |
60 000 zł |
50 zł/m² |
| Proszków |
79 |
— |
23 zł/m² |
| Kryniczno |
69 |
— |
4,6 zł/m² |
| Cesarzowice |
63 |
— |
7,7 zł/m² |
| Kulin |
62 |
— |
3,5 zł/m² |
| Bukówek |
58 |
— |
4,0 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
531 |
32 zł/m² |
60 000 zł |
1 917 m² |
| Grunty rolne |
759 |
6,6 zł/m² |
70 000 zł |
6 787 m² |
| Wszystkie działki |
1 332 |
20 zł/m² |
66 232 zł |
3 102 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
160 |
32 |
0 |
91 |
37 |
| 2026 (do 17.08) |
6 |
0 |
0 |
6 |
0 |
| Razem 2010–2026 |
2 190 |
210 |
0 |
1 614 |
366 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 140 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 26%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Środa Śląska w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska?
Licz się ze średnią kwotą 679 875 zł, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska, czyli około 6 923 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 93 nieruchomości: 57 mieszkań i 36 domów.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska?
Ceny wahają się od około 140 000 zł do 2 100 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska?
Średnia powierzchnia to około 98 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 159 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 60 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Środa Śląska:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 29 m² | 279 800 zł |
| 2 pokoje | 45 m² | 354 480 zł |
| 3 pokoje | 72 m² | 487 693 zł |
| 4 pokoje | 103 m² | 620 936 zł |
| 5 pokoi | 138 m² | 1 023 255 zł |
| 6 pokoi | 167 m² | 1 207 438 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska?
Średnio wychodzi około 6 923 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 345 zł/m², a dla domów spada do 6 672 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na obszarze wiejskim gminy Środa Śląska?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.