Domy i mieszkania na sprzedaż Orneta

Odkryj 32 nieruchomości na sprzedaż na terenie Ornety. Ceny wahają się od 90 000 zł do 5 500 000 zł, a średnia cena to 723 368 zł.

13 nieruchomości na sprzedaż w okolicach Ornety

Średnia cena 723 368 zł cena sprzedaży
Przedział cen 90 000–5 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 253 m² na nieruchomość
Cena za m² 2 863 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

32 łącznie
44% domy
  • Mieszkania 15,6%
    5 nieruchomości
  • Domy 43,8%
    14 nieruchomości
  • Inne typy nieruchomości 40,6%
    13 nieruchomości

Ile pokoi

19 łącznie
26% 4 pokoje
  • 1 pokój 15,8%
    3 nieruchomości
  • 2 pokoje 21,1%
    4 nieruchomości
  • 3 pokoje 10,5%
    2 nieruchomości
  • 4 pokoje 26,3%
    5 nieruchomości
  • 5+ pokoi 26,3%
    5 nieruchomości

Przedziały cenowe

19 łącznie
  • 90 000–140 000 zł 26,3%
    5 nieruchomości
  • 175 000–240 000 zł 15,8%
    3 nieruchomości
  • 245 000–390 000 zł 21,1%
    4 nieruchomości
  • 450 000–1 155 000 zł 26,3%
    5 nieruchomości
  • 1 245 000–5 505 000 zł 10,5%
    2 nieruchomości

Przedziały powierzchni

19 łącznie
  • 30–70 m² 21,1%
    4 nieruchomości
  • 70–110 m² 21,1%
    4 nieruchomości
  • 140–190 m² 21,1%
    4 nieruchomości
  • 230–410 m² 21,1%
    4 nieruchomości
  • 430–1 110 m² 15,8%
    3 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 55 m² 323 m²
Cena za metr kwadratowy 2 676 zł/m² 2 874 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Dostępne oferty na sprzedaż na terenie Ornety to 32 nieruchomości: 14 domów i 5 mieszkań oraz 13 innych nieruchomości. Domy stanowią 74% oferty. Pod względem powierzchni domy mają średnio 323 m² (2 874 zł/m²), a mieszkania około 55 m² (2 676 zł/m²).

Domy 4-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 6- i 3-pokojowe.

Ile kosztuje nieruchomość na terenie Ornety? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 140 000 zł — to mediana wyliczona z 65 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2010 roku zmiana wynosi +87,9%.

Mediana ceny sprzedaży 140 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 3 172 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 65 2025
Ceny w ciągu roku +3,7% mediana
Od 2010 roku +87,9% mediana
Wobec mediany powiatu -30,9% Lidzbarski: 202 500 zł
Wobec mediany krajowej -68,9% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Ornety obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 140 000 zł, czyli 3 172 zł/m², w obserwowanym przedziale od 41 000 zł do 285 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 35 000 zł do 170 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 39,1% transakcji zawarto między 63 000 zł a 120 000 zł, a 11,5% przekroczyło 170 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 42,5% sprzedanych lokali ma od 38 do 57 m², a 10,1% przekracza 70 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 30,9% niższa od mediany powiatu (Lidzbarski: 202 500 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 68,9% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Orneta — mediana 98 500 zł (2 077 zł/m², 731 transakcji od 2010 roku), dalej Orneta (obszar wiejski) z medianą 48 887 zł (1 047 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 23 sprzedaże mieszkań, z medianą 92 000 zł i 3 205 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 130 000 zł (3 448 zł/m²) przy 51 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Ornety rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 23 92 000 zł -34,3% 3 205 zł/m²
2025 65 140 000 zł +3,7% 3 172 zł/m²
2024 45 135 000 zł +1,3% 2 710 zł/m²
2023 30 133 300 zł +13,9% 2 537 zł/m²
2022 55 117 000 zł +23,2% 2 511 zł/m²
2021 77 95 000 zł +18,3% 2 243 zł/m²
2020 65 80 300 zł +10,8% 1 950 zł/m²
2019 66 72 500 zł -15,2% 1 820 zł/m²
2018 42 85 500 zł +28,6% 1 840 zł/m²
2017 54 66 500 zł -21,8% 1 760 zł/m²
2016 56 85 000 zł +6,2% 1 819 zł/m²
2015 44 80 000 zł -11,1% 1 635 zł/m²
2014 50 90 000 zł +15,4% 1 715 zł/m²
2013 31 78 000 zł -17,9% 1 520 zł/m²
2012 41 95 000 zł +17% 2 030 zł/m²
2011 54 81 228 zł +9% 1 508 zł/m²
2010 28 74 500 zł — 1 900 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Orneta: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 65
Mediana ceny 140 000 zł
Cena za m² 3 172 zł/m²
Mediana powierzchni 47,3 m²
Typowy przedział 41 000 –
285 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Ornety

Rozkład obliczony na podstawie 826 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 35 000 zł 9,2%
35 000 – 63 000 zł 18,8%
63 000 – 120 000 zł 39,1%
120 000 – 170 000 zł 21,4%
Powyżej 170 000 zł 11,5%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Ornety

Rozkład ceny za m² na podstawie 825 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 930 zł/m² 9,9%
930 – 1 500 zł/m² 19%
1 500 – 2 500 zł/m² 43,4%
2 500 – 3 300 zł/m² 17,8%
Powyżej 3 300 zł/m² 9,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Ornety

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 30 m² 10,1%
30 – 38 m² 17,8%
38 – 57 m² 42,5%
57 – 70 m² 19,5%
Powyżej 70 m² 10,1%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Orneta: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 3,2% 37 500 zł 2 173 zł/m²
2 izby 24,8% 62 250 zł 1 993 zł/m²
3 izby 43,4% 95 000 zł 2 011 zł/m²
4 izby 24,4% 130 000 zł 2 209 zł/m²
5 izb 4% 164 000 zł 2 429 zł/m²
6 izb i więcej 0,2% 106 000 zł 911 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Ornety

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Orneta 2 345 106 000 zł 47 zł/m²
Orneta 3 297 85 000 zł 415 zł/m²
Orneta 1 184 100 000 zł 46 zł/m²
Orneta 5 183 79 500 zł 71 zł/m²
Bażyny 130 59 000 zł 2,7 zł/m²
Orneta 4 63 140 000 zł 16 zł/m²
Mingajny 58 50 444 zł 3,0 zł/m²
Bogatyńskie 55 33 250 zł 15 zł/m²
Opin 54 — 4,6 zł/m²
Henrykowo 54 41 500 zł 2,4 zł/m²

Mediana ceny według miejscowości na terenie Ornety

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Miejscowość Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Orneta 731 98 500 zł 2 077 zł/m²
Orneta (obszar wiejski) 95 48 887 zł 1 047 zł/m²

Ceny działek na terenie Ornety: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 303 19 zł/m² 40 470 zł 2 008 m²
Grunty rolne 228 2,4 zł/m² 60 000 zł 28 813 m²
Wszystkie działki 551 6,3 zł/m² 49 000 zł 4 800 m²

Ceny gruntu według miejscowości na terenie Ornety

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Miejscowość Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Orneta 187 46 zł/m² 46 000 zł
Orneta (obszar wiejski) 364 3,4 zł/m² 50 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Ornety

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 202 82 0 61 59
2026 (do 17.08) 65 24 0 22 19
Razem 2010–2026 2 711 1 258 0 962 491

W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Ornety średnia bez wartości skrajnych wynosi 140 275 zł, przy medianie 140 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 3 172 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Ornety?

Licz się ze średnią kwotą 723 368 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Ornety, czyli około 2 863 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

Aktualna oferta to około 32 nieruchomości: 14 domów i 5 mieszkań oraz 13 innych nieruchomości.

Jaki jest przedział cen na terenie Ornety?

Znajdziesz tu oferty od 90 000 zł do 5 500 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Ornety?

Zazwyczaj oferują około 253 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 323 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 55 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Ornety:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje52 m²121 750 zł
4 pokoje133 m²343 800 zł
6 pokoi358 m²2 195 000 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Ornety?

Średnia cena to 2 863 zł/m². Dla mieszkań spada do 2 676 zł/m², a dla domów rośnie do 2 874 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Ornety?

Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.