Znajdź swoją nieruchomość na terenie Ornety: 18 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 90 000 zł do 5 500 000 zł, średnio 777 125 zł.
Ceny nieruchomości Ornety według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Ornety wyniosła 150 000 zł w 2025 roku, na podstawie 55 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 5,6%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 3 438 zł.
Mediana ceny sprzedaży
150 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 438 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
55
2025
Ceny w ciągu roku
+5,6%
mediana
Od 2010 roku
+93,5%
mediana
Wobec mediany gminy
+7,1%
Orneta: 140 000 zł
Wobec mediany krajowej
-66,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Ornety obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 150 000 zł, czyli 3 438 zł/m², w obserwowanym przedziale od 37 600 zł do 287 064 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 42 000 zł do 180 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 42,4% transakcji zawarto między 70 000 zł a 130 000 zł, a 10% przekroczyło 180 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 41,2% sprzedanych lokali ma od 38 do 57 m², a 10,1% przekracza 69 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Orneta: 140 000 zł) o 7,1%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 66,7% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 21 sprzedaży mieszkań, z medianą 105 000 zł i 3 456 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 141 500 zł (3 564 zł/m²) przy 46 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Ornety rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
21 |
105 000 zł |
-30% |
3 456 zł/m² |
| 2025 |
55 |
150 000 zł |
+5,6% |
3 438 zł/m² |
| 2024 |
38 |
142 000 zł |
-0,4% |
2 815 zł/m² |
| 2023 |
26 |
142 500 zł |
+9,6% |
2 698 zł/m² |
| 2022 |
48 |
130 000 zł |
+30% |
2 621 zł/m² |
| 2021 |
67 |
100 000 zł |
+6,4% |
2 386 zł/m² |
| 2020 |
58 |
94 000 zł |
+25,3% |
2 014 zł/m² |
| 2019 |
61 |
75 000 zł |
-15,3% |
1 917 zł/m² |
| 2018 |
36 |
88 500 zł |
+26,4% |
1 982 zł/m² |
| 2017 |
48 |
70 000 zł |
-17,6% |
1 897 zł/m² |
| 2016 |
53 |
85 000 zł |
+3,7% |
1 845 zł/m² |
| 2015 |
41 |
82 000 zł |
-11,4% |
1 710 zł/m² |
| 2014 |
44 |
92 500 zł |
+15,6% |
1 803 zł/m² |
| 2013 |
26 |
80 000 zł |
-17,5% |
1 652 zł/m² |
| 2012 |
39 |
97 000 zł |
+10,1% |
2 047 zł/m² |
| 2011 |
46 |
88 102 zł |
+13,7% |
2 115 zł/m² |
| 2010 |
24 |
77 500 zł |
— |
2 012 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Orneta: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
55 |
| Mediana ceny |
150 000 zł |
| Cena za m² |
3 438 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
49,5 m² |
| Typowy przedział |
37 600 – 287 064 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Ornety
Rozkład obliczony na podstawie 731 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 42 000 zł |
10% |
| 42 000 – 70 000 zł |
17,6% |
| 70 000 – 130 000 zł |
42,4% |
| 130 000 – 180 000 zł |
20% |
| Powyżej 180 000 zł |
10% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Ornety
Rozkład ceny za m² na podstawie 730 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 100 zł/m² |
9,7% |
| 1 100 – 1 600 zł/m² |
17% |
| 1 600 – 2 500 zł/m² |
42,3% |
| 2 500 – 3 400 zł/m² |
20,4% |
| Powyżej 3 400 zł/m² |
10,5% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Ornety
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 30 m² |
10,3% |
| 30 – 38 m² |
19,2% |
| 38 – 57 m² |
41,2% |
| 57 – 69 m² |
19,2% |
| Powyżej 69 m² |
10,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Orneta: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
3,2% |
35 000 zł |
2 286 zł/m² |
| 2 izby |
25,5% |
65 000 zł |
2 090 zł/m² |
| 3 izby |
43,1% |
100 000 zł |
2 157 zł/m² |
| 4 izby |
23,6% |
130 000 zł |
2 350 zł/m² |
| 5 izb |
4,3% |
168 000 zł |
2 472 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,3% |
106 000 zł |
911 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Ornety
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Orneta 2 |
345 |
106 000 zł |
47 zł/m² |
| Orneta 3 |
297 |
85 000 zł |
415 zł/m² |
| Orneta 1 |
184 |
100 000 zł |
46 zł/m² |
| Orneta 5 |
183 |
79 500 zł |
71 zł/m² |
| Orneta 4 |
63 |
140 000 zł |
16 zł/m² |
Ceny działek na terenie Ornety: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
159 |
48 zł/m² |
45 000 zł |
1 129 m² |
| Grunty rolne |
18 |
6,5 zł/m² |
58 500 zł |
8 454 m² |
| Wszystkie działki |
187 |
46 zł/m² |
46 000 zł |
1 168 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Ornety
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
134 |
69 |
0 |
21 |
44 |
| 2026 (do 17.08) |
42 |
22 |
0 |
8 |
12 |
| Razem 2010–2026 |
1 759 |
1 090 |
0 |
328 |
341 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Ornety średnia bez wartości skrajnych wynosi 151 937 zł, przy medianie 150 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 3 438 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Ornety: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Ornety?
Na zakup nieruchomości na terenie Ornety trzeba przeznaczyć średnio 777 125 zł, czyli około 2 804 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Ornety?
W tej chwili do wyboru są 18 nieruchomości: 11 domów i 5 mieszkań oraz 2 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 90 000 zł i sięgają 5 500 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnia powierzchnia to około 277 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 378 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 55 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Ornety:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 52 m² | 121 750 zł |
| 4 pokoje | 142 m² | 396 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Ornety?
Średnio wychodzi około 2 804 zł/m². Dla mieszkań spada do 2 676 zł/m², a dla domów rośnie do 2 813 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Ornety?
Zdecydowanym faworytem jest 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 6-pokojowy dom.