Domy i mieszkania na sprzedaż Orneta (obszar wiejski)

Mamy 32 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Orneta, w cenach od 90 000 zł do 5 500 000 zł, przy średniej cenie 723 368 zł.

13 nieruchomości na sprzedaż w okolicach obszaru wiejskiego gminy Orneta

Średnia cena 723 368 zł cena sprzedaży
Przedział cen 90 000–5 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 253 m² na nieruchomość
Cena za m² 2 863 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

32 łącznie
44% domy
  • Mieszkania 15,6%
    5 nieruchomości
  • Domy 43,8%
    14 nieruchomości
  • Inne typy nieruchomości 40,6%
    13 nieruchomości

Ile pokoi

19 łącznie
26% 4 pokoje
  • 1 pokój 15,8%
    3 nieruchomości
  • 2 pokoje 21,1%
    4 nieruchomości
  • 3 pokoje 10,5%
    2 nieruchomości
  • 4 pokoje 26,3%
    5 nieruchomości
  • 5+ pokoi 26,3%
    5 nieruchomości

Przedziały cenowe

19 łącznie
  • 90 000–140 000 zł 26,3%
    5 nieruchomości
  • 175 000–240 000 zł 15,8%
    3 nieruchomości
  • 245 000–390 000 zł 21,1%
    4 nieruchomości
  • 450 000–1 155 000 zł 26,3%
    5 nieruchomości
  • 1 245 000–5 505 000 zł 10,5%
    2 nieruchomości

Przedziały powierzchni

19 łącznie
  • 30–70 m² 21,1%
    4 nieruchomości
  • 70–110 m² 21,1%
    4 nieruchomości
  • 140–190 m² 21,1%
    4 nieruchomości
  • 230–410 m² 21,1%
    4 nieruchomości
  • 430–1 110 m² 15,8%
    3 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 55 m² 323 m²
Cena za metr kwadratowy 2 676 zł/m² 2 874 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Orneta liczy 32 nieruchomości, w tym 14 domów i 5 mieszkań oraz 13 innych nieruchomości: 74% oferty stanowią domy. Domy mają około 323 m² przy średniej cenie 2 874 zł/m², podczas gdy mieszkania oferują mniej przestrzeni (około 55 m²) przy cenie za metr kwadratowy niższej — około 2 676 zł/m².

Domy 4-pokojowe dominują, a za nimi plasują się opcje 6- i 3-pokojowe.

Rynek nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Orneta zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 57 500 zł (średnia bez wartości skrajnych: 63 444 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji wzrosła o 42,9% rok do roku.

Mediana ceny sprzedaży 57 500 zł 2025
Mediana ceny za m² 1 517 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 10 2025
Ceny w ciągu roku -45,2% mediana
Od 2011 roku +9,6% mediana
Wobec mediany gminy -58,9% Orneta: 140 000 zł
Wobec mediany krajowej -87,2% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Orneta obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 57 500 zł, czyli 1 517 zł/m², w obserwowanym przedziale od 45 000 zł do 132 550 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 25 000 zł do 110 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 44,2% transakcji zawarto między 32 000 zł a 78 000 zł, a 10,5% przekroczyło 110 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 36,8% sprzedanych lokali ma od 42 do 60 m², a 11,6% przekracza 71 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 58,9% niższa od mediany gminy (Orneta: 140 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 87,2% niższa.

W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 50 000 zł (1 196 zł/m²) przy 5 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Orneta rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 2 35 000 zł -39,1% 827 zł/m²
2025 10 57 500 zł -45,2% 1 517 zł/m²
2024 7 105 000 zł +10,5% 1 979 zł/m²
2023 4 95 000 zł +135,7% 1 556 zł/m²
2022 7 40 300 zł -31,4% 777 zł/m²
2021 10 58 750 zł +46,9% 1 324 zł/m²
2020 7 40 000 zł +33,3% 1 116 zł/m²
2019 5 30 000 zł +9,1% 828 zł/m²
2018 6 27 500 zł -38,2% 718 zł/m²
2017 6 44 500 zł +48,3% 922 zł/m²
2016 3 30 000 zł -37,5% 470 zł/m²
2015 3 48 000 zł +45,5% 895 zł/m²
2014 6 33 000 zł -23,3% 736 zł/m²
2013 5 43 000 zł -33,8% 854 zł/m²
2012 2 65 000 zł +23,9% 984 zł/m²
2011 8 52 444 zł -12,3% 978 zł/m²
2010 4 59 808 zł — 1 079 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Orneta (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 10
Mediana ceny 57 500 zł
Cena za m² 1 517 zł/m²
Mediana powierzchni 40,9 m²
Typowy przedział 45 000 –
132 550 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orneta

Rozkład obliczony na podstawie 95 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 25 000 zł 10,5%
25 000 – 32 000 zł 16,8%
32 000 – 78 000 zł 44,2%
78 000 – 110 000 zł 17,9%
Powyżej 110 000 zł 10,5%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Orneta

Rozkład ceny za m² na podstawie 95 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 520 zł/m² 10,5%
520 – 750 zł/m² 17,9%
750 – 1 400 zł/m² 46,3%
1 400 – 2 000 zł/m² 14,7%
Powyżej 2 000 zł/m² 10,5%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orneta

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 32 m² 10,5%
32 – 42 m² 24,2%
42 – 60 m² 36,8%
60 – 71 m² 16,8%
Powyżej 71 m² 11,6%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Orneta (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 3,2% 45 000 zł 1 345 zł/m²
2 izby 18,9% 31 000 zł 1 019 zł/m²
3 izby 46,3% 41 150 zł 993 zł/m²
4 izby 30,5% 80 000 zł 1 389 zł/m²
5 izb 1,1% 120 000 zł 1 092 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Orneta

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Bażyny 130 59 000 zł 2,7 zł/m²
Mingajny 58 50 444 zł 3,0 zł/m²
Bogatyńskie 55 33 250 zł 15 zł/m²
Opin 54 — 4,6 zł/m²
Henrykowo 54 41 500 zł 2,4 zł/m²
Krzykały 39 — 12 zł/m²
Krosno 34 55 350 zł 7,4 zł/m²
Wojciechowo 24 49 000 zł 18 zł/m²
Osetnik 23 — 3,3 zł/m²
Nowy Dwór 17 — 3,4 zł/m²

Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Orneta: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 144 11 zł/m² 40 000 zł 3 296 m²
Grunty rolne 210 2,3 zł/m² 60 000 zł 30 750 m²
Wszystkie działki 364 3,4 zł/m² 50 000 zł 10 750 m²

Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orneta

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 68 13 0 40 15
2026 (do 17.08) 23 2 0 14 7
Razem 2010–2026 952 168 0 634 150

Najczęściej sprzedawany format mieszkania na obszarze wiejskim gminy Orneta to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 41 150 zł. W ciągu roku mediana straciła 45,2%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Orneta?

Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orneta kosztują średnio około 723 368 zł, czyli około 2 863 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

Obecnie dostępnych ofert: 32: 14 domów i 5 mieszkań oraz 13 innych nieruchomości.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Znajdziesz tu oferty od 90 000 zł do 5 500 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orneta?

Średnio mają około 253 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 323 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 55 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Orneta:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje52 m²121 750 zł
4 pokoje133 m²343 800 zł
6 pokoi358 m²2 195 000 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnia cena to 2 863 zł/m². Dla mieszkań spada do 2 676 zł/m², a dla domów rośnie do 2 874 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na obszarze wiejskim gminy Orneta?

Zdecydowanym faworytem jest 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.