Kup nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Sztum: 241 nieruchomości w cenach od 61 500 zł do 7 000 000 zł, przy średniej cenie 1 055 886 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Sztum według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na obszarze wiejskim gminy Sztum wyniosła 447 500 zł w 2025 roku, na podstawie 12 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 205,5%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 5 553 zł.
Mediana ceny sprzedaży
447 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 553 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
12
2025
Ceny w ciągu roku
+205,5%
mediana
Od 2010 roku
+326,2%
mediana
Wobec mediany gminy
+72,1%
Sztum: 260 000 zł
Wobec mediany krajowej
-0,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Sztum obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 447 500 zł, czyli 5 553 zł/m², w obserwowanym przedziale od 168 500 zł do 489 200 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 38 000 zł do 260 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 43% transakcji zawarto między 78 000 zł a 150 000 zł, a 10,6% przekroczyło 260 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,8% sprzedanych lokali ma od 46 do 63 m², a 10,1% przekracza 75 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Sztum: 260 000 zł) o 72,1%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 0,6% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 5 sprzedaży mieszkań, z medianą 264 000 zł i 5 323 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 200 000 zł (4 024 zł/m²) przy 7 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Sztum rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
5 |
264 000 zł |
-41% |
5 323 zł/m² |
| 2025 |
12 |
447 500 zł |
+205,5% |
5 553 zł/m² |
| 2024 |
12 |
146 500 zł |
+4,6% |
3 536 zł/m² |
| 2023 |
7 |
140 000 zł |
-12,5% |
3 067 zł/m² |
| 2022 |
17 |
160 000 zł |
+48,8% |
3 359 zł/m² |
| 2021 |
18 |
107 500 zł |
+14,4% |
2 060 zł/m² |
| 2020 |
9 |
94 000 zł |
+20,5% |
2 129 zł/m² |
| 2019 |
12 |
78 000 zł |
-25% |
1 815 zł/m² |
| 2018 |
15 |
104 000 zł |
+4% |
1 745 zł/m² |
| 2017 |
13 |
100 000 zł |
+66,7% |
1 935 zł/m² |
| 2016 |
13 |
60 000 zł |
-14,3% |
1 319 zł/m² |
| 2015 |
9 |
70 000 zł |
-36,9% |
1 532 zł/m² |
| 2014 |
8 |
111 000 zł |
+5,7% |
2 334 zł/m² |
| 2013 |
7 |
105 000 zł |
+15,4% |
1 974 zł/m² |
| 2012 |
8 |
91 000 zł |
-20,9% |
1 660 zł/m² |
| 2011 |
8 |
115 000 zł |
+9,5% |
1 615 zł/m² |
| 2010 |
6 |
105 000 zł |
— |
2 241 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Sztum (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
12 |
| Mediana ceny |
447 500 zł |
| Cena za m² |
5 553 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
72,8 m² |
| Typowy przedział |
168 500 – 489 200 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Sztum
Rozkład obliczony na podstawie 179 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 38 000 zł |
10,1% |
| 38 000 – 78 000 zł |
17,9% |
| 78 000 – 150 000 zł |
43% |
| 150 000 – 260 000 zł |
18,4% |
| Powyżej 260 000 zł |
10,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Sztum
Rozkład ceny za m² na podstawie 178 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 850 zł/m² |
10,1% |
| 850 – 1 600 zł/m² |
18% |
| 1 600 – 2 700 zł/m² |
42,1% |
| 2 700 – 4 300 zł/m² |
19,7% |
| Powyżej 4 300 zł/m² |
10,1% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Sztum
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
10,7% |
| 33 – 46 m² |
17,4% |
| 46 – 63 m² |
43,8% |
| 63 – 75 m² |
18% |
| Powyżej 75 m² |
10,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Sztum (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
22,8% |
70 000 zł |
2 295 zł/m² |
| 3 izby |
43,9% |
105 000 zł |
2 163 zł/m² |
| 4 izby |
29,2% |
150 000 zł |
2 529 zł/m² |
| 5 izb |
3,5% |
139 500 zł |
1 488 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,6% |
430 000 zł |
2 231 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Sztum
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Zajezierze |
175 |
— |
25 zł/m² |
| Gościszewo |
137 |
80 000 zł |
26 zł/m² |
| Sztumskie Pole |
120 |
465 100 zł |
30 zł/m² |
| Barlewice |
111 |
98 000 zł |
8,3 zł/m² |
| Sztumska Wieś |
90 |
35 000 zł |
14 zł/m² |
| Kępina |
86 |
— |
38 zł/m² |
| Koniecwałd |
77 |
107 000 zł |
17 zł/m² |
| Nowa Wieś |
74 |
— |
5,0 zł/m² |
| Uśnice |
66 |
— |
11 zł/m² |
| Postolin |
49 |
30 000 zł |
4,9 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Sztum: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
120 |
33 zł/m² |
70 500 zł |
2 152 m² |
| Grunty rolne |
598 |
13 zł/m² |
58 000 zł |
3 066 m² |
| Grunty leśne |
7 |
4,1 zł/m² |
40 000 zł |
8 400 m² |
| Wszystkie działki |
813 |
16 zł/m² |
60 000 zł |
3 014 m² |
Ceny gruntu według osiedli na obszarze wiejskim gminy Sztum
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Osiedle |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Lipka |
28 |
34 zł/m² |
78 255 zł |
| Brzezi Ostrów |
39 |
14 zł/m² |
49 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Sztum
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
108 |
14 |
0 |
59 |
35 |
| 2026 (do 17.08) |
40 |
5 |
0 |
17 |
18 |
| Razem 2010–2026 |
1 602 |
208 |
0 |
994 |
400 |
Między obrębami ewidencyjnymi na obszarze wiejskim gminy Sztum różnice są wyraźne: najdroższy obręb to Sztumskie Pole, z medianą 465 100 zł przy 8 sprzedażach mieszkań. Najwięcej transakcji przypada na obręb Zajezierze (175). Rynek pierwotny odpowiada za 6,3% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Sztum
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Sztum?
Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Sztum kosztują średnio około 1 055 886 zł, czyli około 6 820 zł/m².
Jak duża jest oferta na obszarze wiejskim gminy Sztum?
Obecnie dostępnych ofert: 241: 13 domów i 9 mieszkań oraz 219 innych nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na obszarze wiejskim gminy Sztum?
Oferty zaczynają się od 61 500 zł i sięgają 7 000 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnio mają około 155 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 220 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 61 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Sztum:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 62 m² | 352 333 zł |
| 5 pokoi | 146 m² | 724 750 zł |
| 6 pokoi | 382 m² | 1 789 500 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 6 820 zł/m². Dla mieszkań spada do 4 990 zł/m², a dla domów rośnie do 7 170 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Sztum?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 6-pokojowy dom.