Kup nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw: 27 nieruchomości w cenach od 149 000 zł do 4 500 000 zł, przy średniej cenie 508 963 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Nowy Staw według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny obszaru wiejskiego gminy Nowy Staw oscylowały w 2025 roku wokół 147 500 zł (mediana). To około 2 806 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 2,3% sprzedaży od 2010 roku.
Mediana ceny sprzedaży
147 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
2 806 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
8
2025
Ceny w ciągu roku
-12,7%
mediana
Od 2010 roku
+40,5%
mediana
Wobec mediany gminy
-10,6%
Nowy Staw: 165 000 zł
Wobec mediany krajowej
-67,2%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Nowy Staw obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 147 500 zł, czyli 2 806 zł/m², w obserwowanym przedziale od 78 200 zł do 259 750 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 30 000 zł do 170 000 zł (około 84% rynku). W szczegółach: 42,3% transakcji zawarto między 61 000 zł a 130 000 zł, a 10,6% przekroczyło 170 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,2% sprzedanych lokali ma od 53 do 65 m², a 10,6% przekracza 77 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 10,6% niższa od mediany gminy (Nowy Staw: 165 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 67,2% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 5 sprzedaży mieszkań, z medianą 130 000 zł i 2 357 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 132 000 zł (2 357 zł/m²) przy 7 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Nowy Staw rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
5 |
130 000 zł |
-11,9% |
2 357 zł/m² |
| 2025 |
8 |
147 500 zł |
-12,7% |
2 806 zł/m² |
| 2024 |
9 |
169 000 zł |
+69% |
2 668 zł/m² |
| 2023 |
7 |
100 000 zł |
+150% |
1 804 zł/m² |
| 2022 |
7 |
40 000 zł |
-66,1% |
766 zł/m² |
| 2021 |
5 |
118 000 zł |
+28,3% |
1 905 zł/m² |
| 2020 |
8 |
92 000 zł |
+15% |
1 955 zł/m² |
| 2019 |
11 |
80 000 zł |
-13% |
1 027 zł/m² |
| 2018 |
5 |
92 000 zł |
+49,6% |
1 214 zł/m² |
| 2017 |
8 |
61 500 zł |
+2,5% |
1 169 zł/m² |
| 2016 |
3 |
60 000 zł |
-40% |
1 579 zł/m² |
| 2015 |
5 |
100 000 zł |
+17,6% |
1 786 zł/m² |
| 2014 |
5 |
85 000 zł |
+7,6% |
1 579 zł/m² |
| 2013 |
3 |
79 000 zł |
+163,3% |
1 231 zł/m² |
| 2012 |
5 |
30 000 zł |
-67,7% |
636 zł/m² |
| 2011 |
3 |
93 001 zł |
-11,4% |
1 661 zł/m² |
| 2010 |
7 |
105 000 zł |
— |
1 494 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Nowy Staw (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
8 |
| Mediana ceny |
147 500 zł |
| Cena za m² |
2 806 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
63,6 m² |
| Typowy przedział |
78 200 – 259 750 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw
Rozkład obliczony na podstawie 104 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 30 000 zł |
5,8% |
| 30 000 – 61 000 zł |
22,1% |
| 61 000 – 130 000 zł |
42,3% |
| 130 000 – 170 000 zł |
19,2% |
| Powyżej 170 000 zł |
10,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw
Rozkład ceny za m² na podstawie 104 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 700 zł/m² |
11,5% |
| 700 – 1 200 zł/m² |
14,4% |
| 1 200 – 2 100 zł/m² |
46,2% |
| 2 100 – 2 900 zł/m² |
18,3% |
| Powyżej 2 900 zł/m² |
9,6% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 39 m² |
10,6% |
| 39 – 53 m² |
17,3% |
| 53 – 65 m² |
44,2% |
| 65 – 77 m² |
17,3% |
| Powyżej 77 m² |
10,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Nowy Staw (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1% |
20 000 zł |
1 190 zł/m² |
| 2 izby |
14,4% |
36 000 zł |
1 417 zł/m² |
| 3 izby |
56,7% |
93 001 zł |
1 953 zł/m² |
| 4 izby |
25% |
126 000 zł |
1 730 zł/m² |
| 5 izb |
1% |
92 000 zł |
1 214 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,9% |
120 803 zł |
838 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Dębina |
44 |
118 000 zł |
4,9 zł/m² |
| Lubstowo |
34 |
— |
3,6 zł/m² |
| Laski |
29 |
— |
5,0 zł/m² |
| Brzózki |
26 |
— |
3,7 zł/m² |
| Chlebówko |
26 |
— |
4,0 zł/m² |
| Mirowo |
26 |
— |
4,1 zł/m² |
| Tralewo |
23 |
— |
6,5 zł/m² |
| Kącik |
22 |
— |
4,6 zł/m² |
| Stawiec |
18 |
— |
5,6 zł/m² |
| Półmieście |
15 |
— |
5,9 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Grunty rolne |
266 |
4,3 zł/m² |
121 350 zł |
29 012 m² |
| Wszystkie działki |
313 |
4,8 zł/m² |
125 000 zł |
29 000 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
42 |
10 |
0 |
17 |
15 |
| 2026 (do 17.08) |
16 |
5 |
0 |
8 |
3 |
| Razem 2010–2026 |
722 |
111 |
0 |
465 |
146 |
Zasadnicza część sprzedaży na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw zamyka się między 78 200 zł a 259 750 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 5,8% nieruchomości sprzedano poniżej 30 000 zł, a 10,6% powyżej 170 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw — ceny i metraże
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw?
Na zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw trzeba przeznaczyć średnio 508 963 zł, czyli około 5 898 zł/m².
Jak duża jest oferta na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw?
W tej chwili do wyboru są 27 nieruchomości: 20 mieszkań i 7 domów.
Jaki jest przedział cen na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw?
Znajdziesz tu oferty od 149 000 zł do 4 500 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 86 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 169 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Nowy Staw:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 46 m² | 250 273 zł |
| 3 pokoje | 81 m² | 411 700 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na obszarze wiejskim gminy Nowy Staw?
Średnia cena to 5 898 zł/m². Dla mieszkań spada do 5 309 zł/m², a dla domów rośnie do 6 466 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży obszaru wiejskiego gminy Nowy Staw?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowy dom.