Kup nieruchomość na terenie Nowego Stawu: 27 nieruchomości w cenach od 149 000 zł do 4 500 000 zł, przy średniej cenie 508 963 zł.
Ceny nieruchomości Nowego Stawu według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Nowego Stawu wyniosła 165 000 zł w 2025 roku, na podstawie 39 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny spadły o 2,7%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 3 323 zł.
Mediana ceny sprzedaży
165 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 323 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
39
2025
Ceny w ciągu roku
-2,7%
mediana
Od 2010 roku
+65%
mediana
Wobec mediany powiatu
-38,4%
Malborski: 268 000 zł
Wobec mediany krajowej
-63,3%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Nowego Stawu obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 165 000 zł, czyli 3 323 zł/m², w obserwowanym przedziale od 77 300 zł do 301 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 44 000 zł do 220 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 40% transakcji zawarto między 80 000 zł a 150 000 zł, a 10% przekroczyło 220 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,3% sprzedanych lokali ma od 43 do 61 m², a 10,9% przekracza 74 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 38,4% niższa od mediany powiatu (Malborski: 268 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 63,3% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Nowy Staw — mediana 114 000 zł (2 330 zł/m², 344 transakcje od 2010 roku), dalej Nowy Staw (obszar wiejski) z medianą 91 000 zł (1 667 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 13 sprzedaży mieszkań, z medianą 130 000 zł i 2 630 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 136 000 zł (2 696 zł/m²) przy 20 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Nowego Stawu rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
13 |
130 000 zł |
-21,2% |
2 630 zł/m² |
| 2025 |
39 |
165 000 zł |
-2,7% |
3 323 zł/m² |
| 2024 |
40 |
169 500 zł |
+24,6% |
3 194 zł/m² |
| 2023 |
23 |
136 000 zł |
+8,8% |
2 458 zł/m² |
| 2022 |
27 |
125 000 zł |
-11,7% |
2 852 zł/m² |
| 2021 |
42 |
141 500 zł |
+8,4% |
2 914 zł/m² |
| 2020 |
30 |
130 500 zł |
+63,1% |
2 475 zł/m² |
| 2019 |
27 |
80 000 zł |
-12,1% |
1 698 zł/m² |
| 2018 |
30 |
91 000 zł |
+17,4% |
1 830 zł/m² |
| 2017 |
26 |
77 500 zł |
+1,3% |
1 398 zł/m² |
| 2016 |
24 |
76 500 zł |
-21,5% |
1 710 zł/m² |
| 2015 |
16 |
97 500 zł |
+30% |
2 033 zł/m² |
| 2014 |
30 |
75 000 zł |
-20,6% |
1 609 zł/m² |
| 2013 |
16 |
94 500 zł |
+5% |
1 817 zł/m² |
| 2012 |
32 |
90 000 zł |
+12,5% |
1 735 zł/m² |
| 2011 |
11 |
80 000 zł |
-20% |
1 705 zł/m² |
| 2010 |
22 |
100 000 zł |
— |
1 906 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Nowy Staw: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
39 |
| Mediana ceny |
165 000 zł |
| Cena za m² |
3 323 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
51,3 m² |
| Typowy przedział |
77 300 – 301 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Nowego Stawu
Rozkład obliczony na podstawie 448 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 44 000 zł |
10% |
| 44 000 – 80 000 zł |
17,9% |
| 80 000 – 150 000 zł |
40% |
| 150 000 – 220 000 zł |
22,1% |
| Powyżej 220 000 zł |
10% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Nowego Stawu
Rozkład ceny za m² na podstawie 448 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 980 zł/m² |
10% |
| 980 – 1 600 zł/m² |
19,2% |
| 1 600 – 3 000 zł/m² |
44% |
| 3 000 – 3 800 zł/m² |
16,1% |
| Powyżej 3 800 zł/m² |
10,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Nowego Stawu
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
9,8% |
| 34 – 43 m² |
18,5% |
| 43 – 61 m² |
43,3% |
| 61 – 74 m² |
17,4% |
| Powyżej 74 m² |
10,9% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Nowy Staw: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
0,5% |
56 251 zł |
2 047 zł/m² |
| 2 izby |
18% |
75 000 zł |
2 326 zł/m² |
| 3 izby |
49,1% |
93 001 zł |
2 216 zł/m² |
| 4 izby |
27,4% |
150 000 zł |
2 591 zł/m² |
| 5 izb |
4,6% |
173 000 zł |
2 349 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,5% |
120 803 zł |
838 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Nowego Stawu
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 1 - Nowy Staw |
111 |
117 500 zł |
55 zł/m² |
| 6 - Nowy Staw |
63 |
— |
18 zł/m² |
| 3 - Nowy Staw |
46 |
— |
30 zł/m² |
| Dębina |
44 |
118 000 zł |
4,9 zł/m² |
| 5 - Nowy Staw |
38 |
150 000 zł |
18 zł/m² |
| Lubstowo |
34 |
— |
3,6 zł/m² |
| Laski |
29 |
— |
5,0 zł/m² |
| Brzózki |
27 |
— |
3,8 zł/m² |
| Chlebówko |
26 |
— |
4,0 zł/m² |
| Mirowo |
26 |
— |
4,1 zł/m² |
Mediana ceny według miejscowości na terenie Nowego Stawu
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Nowy Staw |
344 |
114 000 zł |
2 330 zł/m² |
| Nowy Staw (obszar wiejski) |
104 |
91 000 zł |
1 667 zł/m² |
Ceny działek na terenie Nowego Stawu: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
12 |
63 zł/m² |
37 000 zł |
1 000 m² |
| Grunty rolne |
323 |
5,0 zł/m² |
110 000 zł |
24 300 m² |
| Wszystkie działki |
428 |
5,7 zł/m² |
97 150 zł |
19 050 m² |
Ceny gruntu według miejscowości na terenie Nowego Stawu
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Nowy Staw |
115 |
29 zł/m² |
39 115 zł |
| Nowy Staw (obszar wiejski) |
313 |
4,8 zł/m² |
125 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Nowego Stawu
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
102 |
42 |
0 |
35 |
25 |
| 2026 (do 17.08) |
37 |
13 |
0 |
17 |
7 |
| Razem 2010–2026 |
1 465 |
473 |
0 |
692 |
300 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Nowego Stawu średnia bez wartości skrajnych wynosi 183 471 zł, przy medianie 165 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 3 323 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na terenie Nowego Stawu
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Nowego Stawu?
Nieruchomości na terenie Nowego Stawu kosztują średnio około 508 963 zł, czyli około 5 898 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 27: 20 mieszkań i 7 domów.
Jaki jest przedział cen na terenie Nowego Stawu?
Ceny wahają się od około 149 000 zł do 4 500 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Nowego Stawu?
Średnia powierzchnia to około 86 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 169 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Nowego Stawu:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 46 m² | 250 273 zł |
| 3 pokoje | 81 m² | 411 700 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Nowego Stawu?
Średnia cena to 5 898 zł/m². Dla mieszkań spada do 5 309 zł/m², a dla domów rośnie do 6 466 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Nowego Stawu?
Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowy dom.