Mediana ceny sprzedaży
400 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 694 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
105
2025
Ceny w ciągu roku
+33,3%
mediana
Od 2021 roku
+63,3%
mediana
Wobec mediany województwa
+8,7%
podlaskie: 367 855 zł
Wobec mediany krajowej
-11,1%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla powiatu wysokomazowieckiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 400 000 zł, czyli 7 694 zł/m², w obserwowanym przedziale od 167 600 zł do 606 034 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 200 000 zł do 480 000 zł (około 82% rynku). W szczegółach: 42,4% transakcji zawarto między 260 000 zł a 360 000 zł, a 9,7% przekroczyło 480 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 48,8% sprzedanych lokali ma od 41 do 60 m², a 10,5% przekracza 65 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę województwa (podlaskie: 367 855 zł) o 8,7%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 11,1% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Wysokie Mazowieckie — mediana 309 755 zł (6 608 zł/m², 438 transakcji od 2010 roku), dalej Czyżew z medianą 268 300 zł (5 781 zł/m²). Na drugim biegunie Ciechanowiec ma najbardziej przystępną medianę: 200 000 zł (3 664 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 35 sprzedaży mieszkań, z medianą 330 600 zł i 6 635 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 350 000 zł (6 709 zł/m²) przy 53 transakcjach.
Trajektorię cen powiatu wysokomazowieckiego widać w dłuższej perspektywie: 245 000 zł mediany w 2021 roku, 400 000 zł w 2025 roku, czyli +63,3%. Pod względem liczby transakcji rynek urósł o 29,6% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.