Porównaj 58 nieruchomości na sprzedaż w powiecie sejneńskim — średnia cena to 1 069 060 zł, a ceny sięgają od 107 445 zł do 5 000 000 zł.
Ceny nieruchomości powiatu sejneńskiego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości powiatu sejneńskiego zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 232 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 224 667 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji spadła o 70,3% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
232 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
4 167 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
11
2025
Ceny w ciągu roku
-17,3%
mediana
Od 2020 roku
+93,3%
mediana
Wobec mediany województwa
-36,9%
podlaskie: 367 855 zł
Wobec mediany krajowej
-48,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla powiatu sejneńskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 232 000 zł, czyli 4 167 zł/m², w obserwowanym przedziale od 83 500 zł do 348 750 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 97 000 zł do 320 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 45,5% transakcji zawarto między 140 000 zł a 250 000 zł, a 10,6% przekroczyło 320 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 46,2% sprzedanych lokali ma od 43 do 56 m², a 12,9% przekracza 62 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 36,9% niższa od mediany województwa (podlaskie: 367 855 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 48,4% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 5 sprzedaży mieszkań, z medianą 195 000 zł i 4 062 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 210 000 zł (4 154 zł/m²) przy 8 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu sejneńskiego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
5 |
195 000 zł |
-15,9% |
4 062 zł/m² |
| 2025 |
11 |
232 000 zł |
-17,3% |
4 167 zł/m² |
| 2024 |
37 |
280 676 zł |
+26,1% |
5 549 zł/m² |
| 2023 |
10 |
222 575 zł |
+16,5% |
3 803 zł/m² |
| 2022 |
36 |
191 045 zł |
+23,3% |
3 944 zł/m² |
| 2021 |
14 |
155 000 zł |
+29,2% |
3 047 zł/m² |
| 2020 |
13 |
120 000 zł |
+212,5% |
3 058 zł/m² |
| 2019 |
1 |
38 400 zł |
— |
790 zł/m² |
| 2017 |
4 |
155 000 zł |
— |
2 677 zł/m² |
| 2014 |
1 |
170 000 zł |
— |
2 698 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Sejneński: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
11 |
| Mediana ceny |
232 000 zł |
| Cena za m² |
4 167 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
50,4 m² |
| Typowy przedział |
83 500 – 348 750 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie sejneńskim
Rozkład obliczony na podstawie 132 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 97 000 zł |
9,8% |
| 97 000 – 140 000 zł |
17,4% |
| 140 000 – 250 000 zł |
45,5% |
| 250 000 – 320 000 zł |
16,7% |
| Powyżej 320 000 zł |
10,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie sejneńskim
Rozkład ceny za m² na podstawie 132 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 000 zł/m² |
9,8% |
| 2 000 – 3 600 zł/m² |
21,2% |
| 3 600 – 5 100 zł/m² |
40,9% |
| 5 100 – 6 200 zł/m² |
18,2% |
| Powyżej 6 200 zł/m² |
9,8% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie sejneńskim
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
11,4% |
| 34 – 43 m² |
15,2% |
| 43 – 56 m² |
46,2% |
| 56 – 62 m² |
14,4% |
| Powyżej 62 m² |
12,9% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Sejneński: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
0,8% |
6 650 zł |
387 zł/m² |
| 2 izby |
15,9% |
132 366 zł |
4 314 zł/m² |
| 3 izby |
46,2% |
187 690 zł |
3 948 zł/m² |
| 4 izby |
35,6% |
240 000 zł |
4 408 zł/m² |
| 5 izb |
0,8% |
255 000 zł |
3 566 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,8% |
120 000 zł |
2 340 zł/m² |
Ceny działek w powiecie sejneńskim: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
452 |
21 zł/m² |
49 000 zł |
2 460 m² |
| Grunty rolne |
2 065 |
3,6 zł/m² |
45 000 zł |
7 891 m² |
| Grunty leśne |
71 |
4,1 zł/m² |
50 000 zł |
11 778 m² |
| Wszystkie działki |
2 620 |
4,9 zł/m² |
45 000 zł |
5 897 m² |
Ceny gruntu według gmin w powiecie sejneńskim
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Sejny |
123 |
27 zł/m² |
22 000 zł |
| Krasnopol |
703 |
5,0 zł/m² |
45 000 zł |
| Sejny |
922 |
4,6 zł/m² |
50 000 zł |
| Giby |
535 |
4,6 zł/m² |
40 000 zł |
| Puńsk |
337 |
3,3 zł/m² |
44 858 zł |
Aktywność rynku nieruchomości w powiecie sejneńskim
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
219 |
12 |
0 |
145 |
62 |
| 2026 (do 17.08) |
98 |
5 |
0 |
74 |
19 |
| Razem 2010–2026 |
4 706 |
389 |
0 |
3 001 |
1 316 |
Zasadnicza część sprzedaży w powiecie sejneńskim zamyka się między 83 500 zł a 348 750 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 9,8% nieruchomości sprzedano poniżej 97 000 zł, a 10,6% powyżej 320 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość w powiecie sejneńskim — ceny i metraże
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość w powiecie sejneńskim?
Na zakup nieruchomości w powiecie sejneńskim trzeba przeznaczyć średnio 1 069 060 zł, czyli około 7 054 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 58: 52 domy i 6 mieszkań.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Ceny wahają się od około 107 445 zł do 5 000 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w powiecie sejneńskim?
Średnio mają około 152 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 159 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 84 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu sejneńskiego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 82 m² | 530 586 zł |
| 4 pokoje | 131 m² | 1 352 200 zł |
| 5 pokoi | 129 m² | 708 900 zł |
| 6 pokoi | 232 m² | 1 136 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie sejneńskim?
Wynosi ona około 7 054 zł/m². Dla mieszkań spada do 4 341 zł/m², a dla domów rośnie do 7 218 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu sejneńskiego?
Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 3-pokojowy dom i 5-pokojowy dom.