Mamy 108 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Orzysz, w cenach od 165 000 zł do 2 800 000 zł, przy średniej cenie 1 017 250 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Orzysz według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orzysz? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 150 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 38 500 zł a 177 000 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
150 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
2 400 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
7
2025
Ceny w ciągu roku
+167,9%
mediana
Od 2018 roku
+97,4%
mediana
Wobec mediany gminy
-27,9%
Orzysz: 208 000 zł
Wobec mediany krajowej
-66,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Orzysz obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 150 000 zł, czyli 2 400 zł/m², w obserwowanym przedziale od 38 500 zł do 177 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 22 000 zł do 170 000 zł (około 78% rynku). W szczegółach: 43,1% transakcji zawarto między 41 000 zł a 95 000 zł, a 11,8% przekroczyło 170 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 45,1% sprzedanych lokali ma od 42 do 59 m², a 11,8% przekracza 74 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 27,9% niższa od mediany gminy (Orzysz: 208 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 66,7% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Orzysz rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
1 |
85 000 zł |
-43,3% |
1 771 zł/m² |
| 2025 |
7 |
150 000 zł |
+167,9% |
2 400 zł/m² |
| 2024 |
3 |
56 000 zł |
— |
933 zł/m² |
| 2022 |
3 |
160 000 zł |
+33,3% |
3 428 zł/m² |
| 2021 |
3 |
120 000 zł |
+34,8% |
2 079 zł/m² |
| 2020 |
3 |
89 000 zł |
+78% |
1 741 zł/m² |
| 2019 |
7 |
50 000 zł |
-34,2% |
833 zł/m² |
| 2018 |
5 |
76 000 zł |
+117,1% |
1 823 zł/m² |
| 2017 |
4 |
35 000 zł |
-30% |
638 zł/m² |
| 2016 |
1 |
50 000 zł |
+63,9% |
938 zł/m² |
| 2015 |
4 |
30 500 zł |
-56,4% |
841 zł/m² |
| 2014 |
3 |
70 000 zł |
-26,3% |
1 357 zł/m² |
| 2013 |
2 |
95 000 zł |
+111,1% |
1 584 zł/m² |
| 2012 |
1 |
45 000 zł |
+136,8% |
818 zł/m² |
| 2011 |
2 |
19 000 zł |
-49,7% |
704 zł/m² |
| 2010 |
2 |
37 750 zł |
— |
688 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Orzysz (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
7 |
| Mediana ceny |
150 000 zł |
| Cena za m² |
2 400 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
54,2 m² |
| Typowy przedział |
38 500 – 177 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orzysz
Rozkład obliczony na podstawie 51 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 22 000 zł |
9,8% |
| 22 000 – 41 000 zł |
17,6% |
| 41 000 – 95 000 zł |
43,1% |
| 95 000 – 170 000 zł |
17,6% |
| Powyżej 170 000 zł |
11,8% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Orzysz
Rozkład ceny za m² na podstawie 51 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 520 zł/m² |
13,7% |
| 520 – 830 zł/m² |
13,7% |
| 830 – 2 100 zł/m² |
45,1% |
| 2 100 – 3 300 zł/m² |
17,6% |
| Powyżej 3 300 zł/m² |
9,8% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orzysz
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
11,8% |
| 33 – 42 m² |
17,6% |
| 42 – 59 m² |
45,1% |
| 59 – 74 m² |
13,7% |
| Powyżej 74 m² |
11,8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Orzysz (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
3,9% |
40 000 zł |
1 861 zł/m² |
| 2 izby |
19,6% |
60 000 zł |
1 906 zł/m² |
| 3 izby |
68,6% |
70 000 zł |
1 567 zł/m² |
| 4 izby |
5,9% |
170 000 zł |
2 474 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
2% |
15 000 zł |
152 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Orzysz
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Nowe Guty |
210 |
— |
33 zł/m² |
| Ogródek |
103 |
30 000 zł |
6,8 zł/m² |
| Ublik |
86 |
— |
25 zł/m² |
| Odoje |
71 |
— |
5,0 zł/m² |
| Góra |
65 |
— |
40 zł/m² |
| Okartowo |
58 |
80 000 zł |
18 zł/m² |
| Kamieńskie |
52 |
— |
53 zł/m² |
| Dziubiele |
50 |
50 000 zł |
19 zł/m² |
| Rostki Skomackie |
48 |
— |
29 zł/m² |
| Cierzpięty |
46 |
25 000 zł |
9,7 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Orzysz: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
267 |
32 zł/m² |
65 000 zł |
2 000 m² |
| Grunty rolne |
591 |
12 zł/m² |
55 000 zł |
3 978 m² |
| Grunty leśne |
9 |
13 zł/m² |
30 000 zł |
2 377 m² |
| Wszystkie działki |
898 |
19 zł/m² |
60 000 zł |
3 003 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orzysz
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
133 |
7 |
0 |
103 |
23 |
| 2026 (do 17.08) |
86 |
2 |
0 |
68 |
16 |
| Razem 2010–2026 |
1 658 |
64 |
0 |
1 313 |
281 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla obszaru wiejskiego gminy Orzysz średnia bez wartości skrajnych wynosi 127 000 zł, przy medianie 150 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 2 400 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orzysz: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Orzysz?
Licz się ze średnią kwotą 1 017 250 zł, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Orzysz, czyli około 3 700 zł/m².
Jak duża jest oferta na obszarze wiejskim gminy Orzysz?
W tej chwili do wyboru są 108 nieruchomości: 11 domów i 5 mieszkań oraz 92 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na obszarze wiejskim gminy Orzysz?
Znajdziesz tu oferty od 165 000 zł do 2 800 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Orzysz?
Średnia powierzchnia to około 275 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 376 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 52 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Orzysz:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 66 m² | 531 750 zł |
| 5 pokoi | 577 m² | 1 215 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na obszarze wiejskim gminy Orzysz?
Wynosi ona około 3 700 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 4 747 zł/m², a dla domów spada do 3 634 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży obszaru wiejskiego gminy Orzysz?
Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowy dom.