Zobacz 22 nieruchomości na sprzedaż na terenie Rucianego-Nidy: ceny od 220 000 zł do 5 550 000 zł, średnio 1 082 993 zł.
Ceny nieruchomości Rucianego-Nidy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości Rucianego-Nidy zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 180 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 181 653 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji wzrosła o 38,5% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
180 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
4 601 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
18
2025
Ceny w ciągu roku
-12,2%
mediana
Od 2010 roku
+58,2%
mediana
Wobec mediany gminy
tyle samo
Ruciane-Nida: 180 000 zł
Wobec mediany krajowej
-60%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Rucianego-Nidy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 180 000 zł, czyli 4 601 zł/m², w obserwowanym przedziale od 20 414 zł do 292 200 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 55 000 zł do 210 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 41,6% transakcji zawarto między 80 000 zł a 140 000 zł, a 10,4% przekroczyło 210 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 51,5% sprzedanych lokali ma od 36 do 50 m², a 9,1% przekracza 63 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest równa medianie gminy (Ruciane-Nida: 180 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 60% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 15 sprzedaży mieszkań, z medianą 195 000 zł i 4 752 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 190 000 zł (4 517 zł/m²) przy 22 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Rucianego-Nidy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
15 |
195 000 zł |
+8,3% |
4 752 zł/m² |
| 2025 |
18 |
180 000 zł |
-12,2% |
4 601 zł/m² |
| 2024 |
13 |
205 000 zł |
+30,2% |
4 756 zł/m² |
| 2023 |
24 |
157 500 zł |
+5% |
4 020 zł/m² |
| 2022 |
17 |
150 000 zł |
+30,4% |
3 420 zł/m² |
| 2021 |
23 |
115 000 zł |
+19,2% |
2 687 zł/m² |
| 2020 |
21 |
96 500 zł |
-5,9% |
2 391 zł/m² |
| 2019 |
18 |
102 500 zł |
+20,6% |
2 128 zł/m² |
| 2018 |
44 |
85 000 zł |
+13,3% |
1 997 zł/m² |
| 2017 |
19 |
75 000 zł |
-28,6% |
1 694 zł/m² |
| 2016 |
20 |
105 000 zł |
+23,5% |
2 074 zł/m² |
| 2015 |
20 |
85 000 zł |
+13,3% |
1 912 zł/m² |
| 2014 |
14 |
75 000 zł |
-17,6% |
1 917 zł/m² |
| 2013 |
13 |
91 000 zł |
-23,2% |
2 240 zł/m² |
| 2012 |
5 |
118 500 zł |
+18,5% |
2 576 zł/m² |
| 2011 |
14 |
100 000 zł |
-12,1% |
1 993 zł/m² |
| 2010 |
10 |
113 750 zł |
— |
2 281 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Ruciane-Nida: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
18 |
| Mediana ceny |
180 000 zł |
| Cena za m² |
4 601 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
44,4 m² |
| Typowy przedział |
20 414 – 292 200 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Rucianego-Nidy
Rozkład obliczony na podstawie 308 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 55 000 zł |
9,7% |
| 55 000 – 80 000 zł |
16,6% |
| 80 000 – 140 000 zł |
41,6% |
| 140 000 – 210 000 zł |
21,8% |
| Powyżej 210 000 zł |
10,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Rucianego-Nidy
Rozkład ceny za m² na podstawie 307 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 400 zł/m² |
10,1% |
| 1 400 – 1 900 zł/m² |
17,6% |
| 1 900 – 3 000 zł/m² |
44% |
| 3 000 – 4 700 zł/m² |
17,6% |
| Powyżej 4 700 zł/m² |
10,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Rucianego-Nidy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 30 m² |
6,8% |
| 30 – 36 m² |
14% |
| 36 – 50 m² |
51,5% |
| 50 – 63 m² |
18,6% |
| Powyżej 63 m² |
9,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Ruciane-Nida: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1% |
42 000 zł |
1 751 zł/m² |
| 2 izby |
13,7% |
68 360 zł |
2 753 zł/m² |
| 3 izby |
53,1% |
100 000 zł |
2 680 zł/m² |
| 4 izby |
28,7% |
137 500 zł |
2 720 zł/m² |
| 5 izb |
3,6% |
142 000 zł |
1 996 zł/m² |
Ceny działek na terenie Rucianego-Nidy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
70 |
64 zł/m² |
117 500 zł |
1 284 m² |
| Grunty rolne |
7 |
122 zł/m² |
181 800 zł |
718 m² |
| Wszystkie działki |
88 |
71 zł/m² |
122 500 zł |
1 214 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Rucianego-Nidy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
55 |
27 |
0 |
13 |
15 |
| 2026 (do 17.08) |
34 |
18 |
0 |
8 |
8 |
| Razem 2010–2026 |
765 |
366 |
0 |
199 |
200 |
W porównaniu z medianą gminy (Ruciane-Nida: 180 000 zł) ceny Rucianego-Nidy są na tym samym poziomie. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -60%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +58,2%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Rucianego-Nidy w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Rucianego-Nidy?
Licz się ze średnią kwotą 1 082 993 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Rucianego-Nidy, czyli około 5 806 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 22 nieruchomości: 11 mieszkań i 4 domy oraz 7 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Znajdziesz tu oferty od 220 000 zł do 5 550 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Rucianego-Nidy?
Zazwyczaj oferują około 187 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 528 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 63 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Rucianego-Nidy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 55 m² | 245 000 zł |
| 4 pokoje | 73 m² | 323 980 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 5 806 zł/m². Dla mieszkań spada do 4 513 zł/m², a dla domów rośnie do 6 227 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Rucianego-Nidy?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowe mieszkanie i 2-pokojowe mieszkanie.