Zobacz 32 nieruchomości na sprzedaż na terenie Orzysza: ceny od 165 000 zł do 1 350 000 zł, średnio 467 800 zł.
Ceny nieruchomości Orzysza według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości Orzysza zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 230 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 229 556 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji wzrosła o 29% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
230 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 094 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
40
2025
Ceny w ciągu roku
+4,5%
mediana
Od 2010 roku
+111%
mediana
Wobec mediany gminy
+10,6%
Orzysz: 208 000 zł
Wobec mediany krajowej
-48,9%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Orzysza obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 230 000 zł, czyli 5 094 zł/m², w obserwowanym przedziale od 114 750 zł do 365 875 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 47 000 zł do 240 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44,6% transakcji zawarto między 85 000 zł a 160 000 zł, a 9,8% przekroczyło 240 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 49,4% sprzedanych lokali ma od 42 do 53 m², a 11% przekracza 63 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Orzysz: 208 000 zł) o 10,6%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 48,9% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 18 sprzedaży mieszkań, z medianą 237 500 zł i 4 839 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 230 000 zł (5 063 zł/m²) przy 31 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Orzysza rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
18 |
237 500 zł |
+3,3% |
4 839 zł/m² |
| 2025 |
40 |
230 000 zł |
+4,5% |
5 094 zł/m² |
| 2024 |
31 |
220 000 zł |
+27,9% |
4 513 zł/m² |
| 2023 |
30 |
172 000 zł |
+32,3% |
3 695 zł/m² |
| 2022 |
32 |
130 000 zł |
+12,1% |
3 021 zł/m² |
| 2021 |
38 |
116 000 zł |
+17,8% |
2 540 zł/m² |
| 2020 |
38 |
98 500 zł |
-8,8% |
2 166 zł/m² |
| 2019 |
41 |
108 000 zł |
+2,9% |
2 403 zł/m² |
| 2018 |
33 |
105 000 zł |
+6,6% |
1 930 zł/m² |
| 2017 |
44 |
98 500 zł |
+23,1% |
2 237 zł/m² |
| 2016 |
39 |
80 000 zł |
-20% |
1 865 zł/m² |
| 2015 |
33 |
100 000 zł |
+17,6% |
2 550 zł/m² |
| 2014 |
27 |
85 000 zł |
-29,2% |
1 667 zł/m² |
| 2013 |
19 |
120 000 zł |
-14,3% |
2 732 zł/m² |
| 2012 |
15 |
140 000 zł |
+78,3% |
2 292 zł/m² |
| 2011 |
22 |
78 500 zł |
-28% |
2 065 zł/m² |
| 2010 |
20 |
109 000 zł |
— |
2 420 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Orzysz: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
40 |
| Mediana ceny |
230 000 zł |
| Cena za m² |
5 094 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
46,9 m² |
| Typowy przedział |
114 750 – 365 875 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Orzysza
Rozkład obliczony na podstawie 520 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 47 000 zł |
10% |
| 47 000 – 85 000 zł |
17,5% |
| 85 000 – 160 000 zł |
44,6% |
| 160 000 – 240 000 zł |
18,1% |
| Powyżej 240 000 zł |
9,8% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Orzysza
Rozkład ceny za m² na podstawie 520 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 200 zł/m² |
11,3% |
| 1 200 – 1 900 zł/m² |
15,6% |
| 1 900 – 3 100 zł/m² |
45,6% |
| 3 100 – 5 000 zł/m² |
17,1% |
| Powyżej 5 000 zł/m² |
10,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Orzysza
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
10,2% |
| 33 – 42 m² |
14,4% |
| 42 – 53 m² |
49,4% |
| 53 – 63 m² |
15% |
| Powyżej 63 m² |
11% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Orzysz: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,5% |
31 000 zł |
1 436 zł/m² |
| 2 izby |
18,1% |
86 000 zł |
2 524 zł/m² |
| 3 izby |
50,8% |
115 000 zł |
2 707 zł/m² |
| 4 izby |
24,3% |
140 000 zł |
2 982 zł/m² |
| 5 izb |
4,8% |
190 000 zł |
3 192 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,4% |
103 500 zł |
1 151 zł/m² |
Ceny działek na terenie Orzysza: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
82 |
53 zł/m² |
75 000 zł |
1 278 m² |
| Grunty rolne |
10 |
89 zł/m² |
142 500 zł |
1 784 m² |
| Wszystkie działki |
99 |
65 zł/m² |
75 000 zł |
1 273 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Orzysza
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
102 |
58 |
0 |
20 |
24 |
| 2026 (do 17.08) |
59 |
37 |
0 |
10 |
12 |
| Razem 2010–2026 |
1 436 |
816 |
0 |
293 |
327 |
W porównaniu z medianą gminy (Orzysz: 208 000 zł) ceny Orzysza są o 10,6% wyższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -48,9%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +111%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na terenie Orzysza — ceny i metraże
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Orzysza?
Nieruchomości na terenie Orzysza kosztują średnio około 467 800 zł, czyli około 2 243 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Orzysza?
W tej chwili do wyboru są 32 nieruchomości: 4 mieszkania i 1 dom oraz 27 innych nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na terenie Orzysza?
Oferty zaczynają się od 165 000 zł i sięgają 1 350 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Orzysza?
Zazwyczaj oferują około 209 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 840 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 51 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnia cena to 2 243 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 4 872 zł/m², a dla domów spada do 1 607 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Orzysza?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasuje się 3-pokojowe mieszkanie.