Zobacz 38 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida: ceny od 220 000 zł do 5 550 000 zł, średnio 1 139 116 zł.
Mediana ceny sprzedaży
419 760 zł
2024
Mediana ceny za m²
11 546 zł/m²
2024
Zarejestrowane sprzedaże
6
2024
Wobec mediany gminy
+74,9%
Ruciane-Nida: 240 000 zł
Wobec mediany krajowej
+1,1%
Polska: 415 000 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Ruciane-Nida obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 419 760 zł, czyli 11 546 zł/m², w obserwowanym przedziale od 179 004 zł do 496 946 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 37 000 zł do 440 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 40% transakcji zawarto między 58 000 zł a 180 000 zł, a 10% przekroczyło 440 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 50% sprzedanych lokali ma od 39 do 57 m², a 10% przekracza 98 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Ruciane-Nida: 240 000 zł) o 74,9%, a medianę krajową (415 000 zł) przewyższa o 1,1%.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Ruciane-Nida rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
1 |
479 705 zł |
+1 118,8% |
11 936 zł/m² |
| 2025 |
1 |
39 360 zł |
-90,6% |
999 zł/m² |
| 2024 |
6 |
419 760 zł |
+1 360,4% |
11 546 zł/m² |
| 2023 |
4 |
28 742 zł |
— |
703 zł/m² |
| 2021 |
2 |
120 000 zł |
+45,5% |
1 820 zł/m² |
| 2020 |
2 |
82 500 zł |
+37,5% |
571 zł/m² |
| 2019 |
3 |
60 000 zł |
+3,4% |
1 188 zł/m² |
| 2018 |
3 |
58 000 zł |
— |
577 zł/m² |
| 2015 |
2 |
122 500 zł |
— |
2 356 zł/m² |
| 2013 |
1 |
57 570 zł |
-5,6% |
1 241 zł/m² |
| 2012 |
4 |
61 000 zł |
-23,8% |
1 648 zł/m² |
| 2011 |
1 |
80 000 zł |
— |
1 159 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Ruciane-Nida (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2024) |
| Sprzedaże |
6 |
| Mediana ceny |
419 760 zł |
| Cena za m² |
11 546 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
38 m² |
| Typowy przedział |
179 004 – 496 946 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida
Rozkład obliczony na podstawie 30 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 37 000 zł |
10% |
| 37 000 – 58 000 zł |
20% |
| 58 000 – 180 000 zł |
40% |
| 180 000 – 440 000 zł |
20% |
| Powyżej 440 000 zł |
10% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida
Rozkład ceny za m² na podstawie 30 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 360 zł/m² |
10% |
| 360 – 1 000 zł/m² |
20% |
| 1 000 – 2 800 zł/m² |
40% |
| 2 800 – 12 000 zł/m² |
23,3% |
| Powyżej 12 000 zł/m² |
6,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 m² |
10% |
| 36 – 39 m² |
10% |
| 39 – 57 m² |
50% |
| 57 – 98 m² |
20% |
| Powyżej 98 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Ruciane-Nida (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
30% |
296 014 zł |
7 393 zł/m² |
| 3 izby |
40% |
57 785 zł |
1 878 zł/m² |
| 4 izby |
23,3% |
120 000 zł |
1 645 zł/m² |
| 5 izb |
3,3% |
180 000 zł |
2 113 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
3,3% |
125 000 zł |
285 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Karwica |
139 |
419 760 zł |
67 zł/m² |
| Wygryny |
116 |
— |
100 zł/m² |
| Wejsuny |
93 |
— |
38 zł/m² |
| Ukta |
77 |
60 000 zł |
7,2 zł/m² |
| Niedźwiedzi Róg |
51 |
— |
61 zł/m² |
| Wólka |
45 |
— |
19 zł/m² |
| Piaski |
44 |
— |
103 zł/m² |
| Iznota |
41 |
— |
65 zł/m² |
| Onufryjewo |
33 |
45 000 zł |
27 zł/m² |
| Wojnowo |
31 |
— |
9,8 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
147 |
78 zł/m² |
150 000 zł |
2 267 m² |
| Grunty rolne |
390 |
33 zł/m² |
90 000 zł |
2 918 m² |
| Grunty leśne |
14 |
16 zł/m² |
67 500 zł |
3 000 m² |
| Wszystkie działki |
569 |
45 zł/m² |
100 000 zł |
2 600 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
80 |
5 |
0 |
43 |
32 |
| 2026 (do 17.08) |
47 |
9 |
0 |
25 |
13 |
| Razem 2010–2026 |
1 123 |
76 |
0 |
692 |
355 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 57 785 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Ruciane-Nida w liczbach
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida?
Licz się ze średnią kwotą 1 139 116 zł, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida, czyli około 7 634 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida?
Obecnie dostępnych ofert: 38: 20 domów i 18 mieszkań.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 220 000 zł i sięgają 5 550 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida?
Zazwyczaj oferują około 149 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 238 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 51 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Ruciane-Nida:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 37 m² | 422 600 zł |
| 3 pokoje | 63 m² | 447 750 zł |
| 4 pokoje | 103 m² | 803 488 zł |
| 5 pokoi | 171 m² | 1 812 075 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 7 634 zł/m². Dla mieszkań spada do 6 673 zł/m², a dla domów rośnie do 7 820 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na obszarze wiejskim gminy Ruciane-Nida?
Największym zainteresowaniem cieszy się 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowe mieszkanie.