Domy i mieszkania na sprzedaż Ruciane-Nida

Zobacz 38 nieruchomości na sprzedaż na terenie Rucianego-Nidy: ceny od 220 000 zł do 5 550 000 zł, średnio 1 139 116 zł.

Średnia cena 1 139 116 zł cena sprzedaży
Przedział cen 220 000–5 550 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 149 m² na nieruchomość
Cena za m² 7 634 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

38 łącznie
53% domy
  • Mieszkania 47,4%
    18 nieruchomości
  • Domy 52,6%
    20 nieruchomości

Ile pokoi

38 łącznie
32% 5+ pokoi
  • 1 pokój 13,2%
    5 nieruchomości
  • 2 pokoje 13,2%
    5 nieruchomości
  • 3 pokoje 21,1%
    8 nieruchomości
  • 4 pokoje 21,1%
    8 nieruchomości
  • 5+ pokoi 31,6%
    12 nieruchomości

Przedziały cenowe

38 łącznie
  • 220 000–335 000 zł 28,9%
    11 nieruchomości
  • 355 000–450 000 zł 13,2%
    5 nieruchomości
  • 450 000–940 000 zł 18,4%
    7 nieruchomości
  • 1 100 000–1 805 000 zł 21,1%
    8 nieruchomości
  • 1 810 000–5 555 000 zł 18,4%
    7 nieruchomości

Przedziały powierzchni

38 łącznie
  • 20–50 m² 21,1%
    8 nieruchomości
  • 50–80 m² 34,2%
    13 nieruchomości
  • 80–150 m² 10,5%
    4 nieruchomości
  • 150–190 m² 15,8%
    6 nieruchomości
  • 230–910 m² 18,4%
    7 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 51 m² 238 m²
Cena za metr kwadratowy 6 673 zł/m² 7 820 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż na terenie Rucianego-Nidy liczy 38 nieruchomości, w tym 20 domów i 18 mieszkań: 53% oferty stanowią domy. Domy mają około 238 m² przy średniej cenie 7 820 zł/m², podczas gdy mieszkania oferują mniej przestrzeni (około 51 m²) przy cenie za metr kwadratowy niższej — około 6 673 zł/m².

Domy 5-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 3- i 4-pokojowe.

W 2025 roku 19 mieszkań zmieniło właściciela na terenie Rucianego-Nidy, przy medianie ceny 180 000 zł — tak wynika z rejestru cen transakcyjnych RCiWN. Od 2010 roku ceny wzrosły o 58,2%. Mediana ceny za metr kwadratowy: 4 531 zł.

Mediana ceny sprzedaży 180 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 4 531 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 19 2025
Ceny w ciągu roku -25% mediana
Od 2010 roku +58,2% mediana
Wobec mediany powiatu -18,2% Piski: 220 000 zł
Wobec mediany krajowej -60% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Rucianego-Nidy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 180 000 zł, czyli 4 531 zł/m², w obserwowanym przedziale od 20 659 zł do 289 800 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 50 000 zł do 230 000 zł (około 82% rynku). W szczegółach: 39,3% transakcji zawarto między 76 000 zł a 140 000 zł, a 10,4% przekroczyło 230 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 39,5% sprzedanych lokali ma od 37 do 50 m², a 10,4% przekracza 63 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 18,2% niższa od mediany powiatu (Piski: 220 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 60% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Ruciane-Nida — mediana 107 000 zł (2 305 zł/m², 308 transakcji od 2010 roku), dalej Ruciane-Nida (obszar wiejski) z medianą 75 000 zł (1 351 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 16 sprzedaży mieszkań, z medianą 205 000 zł i 4 839 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 190 000 zł (4 517 zł/m²) przy 24 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Rucianego-Nidy rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 16 205 000 zł +13,9% 4 839 zł/m²
2025 19 180 000 zł -25% 4 531 zł/m²
2024 19 240 000 zł +57,4% 5 075 zł/m²
2023 28 152 500 zł +1,7% 3 925 zł/m²
2022 17 150 000 zł +30,4% 3 420 zł/m²
2021 25 115 000 zł +19,2% 2 687 zł/m²
2020 23 96 500 zł -3,5% 2 381 zł/m²
2019 21 100 000 zł +20,5% 2 042 zł/m²
2018 47 83 000 zł +10,7% 1 926 zł/m²
2017 19 75 000 zł -28,6% 1 694 zł/m²
2016 20 105 000 zł +21,4% 2 074 zł/m²
2015 22 86 500 zł +15,3% 1 912 zł/m²
2014 14 75 000 zł -13,8% 1 917 zł/m²
2013 14 87 000 zł -2,2% 2 147 zł/m²
2012 9 89 000 zł -11% 2 154 zł/m²
2011 15 100 000 zł -12,1% 1 938 zł/m²
2010 10 113 750 zł — 2 281 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Ruciane-Nida: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 19
Mediana ceny 180 000 zł
Cena za m² 4 531 zł/m²
Mediana powierzchni 42,8 m²
Typowy przedział 20 659 –
289 800 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Rucianego-Nidy

Rozkład obliczony na podstawie 338 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 50 000 zł 8%
50 000 – 76 000 zł 20,1%
76 000 – 140 000 zł 39,3%
140 000 – 230 000 zł 22,2%
Powyżej 230 000 zł 10,4%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Rucianego-Nidy

Rozkład ceny za m² na podstawie 337 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 200 zł/m² 9,2%
1 200 – 1 800 zł/m² 18,1%
1 800 – 3 000 zł/m² 44,5%
3 000 – 4 800 zł/m² 18,4%
Powyżej 4 800 zł/m² 9,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Rucianego-Nidy

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 31 m² 10,4%
31 – 37 m² 21,1%
37 – 50 m² 39,5%
50 – 63 m² 18,7%
Powyżej 63 m² 10,4%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Ruciane-Nida: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 0,9% 42 000 zł 1 751 zł/m²
2 izby 15,1% 70 000 zł 3 572 zł/m²
3 izby 51,9% 95 000 zł 2 625 zł/m²
4 izby 28,2% 135 000 zł 2 641 zł/m²
5 izb 3,6% 146 000 zł 2 006 zł/m²
6 izb i więcej 0,3% 125 000 zł 285 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Rucianego-Nidy

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Ruciane-Nida 522 100 000 zł 64 zł/m²
Karwica 139 419 760 zł 67 zł/m²
Wygryny 116 — 100 zł/m²
Wejsuny 93 — 38 zł/m²
Ukta 77 60 000 zł 7,2 zł/m²
Niedźwiedzi Róg 51 — 61 zł/m²
Wólka 45 — 19 zł/m²
Piaski 44 — 103 zł/m²
Iznota 41 — 65 zł/m²
Onufryjewo 33 45 000 zł 27 zł/m²

Mediana ceny według miejscowości na terenie Rucianego-Nidy

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Miejscowość Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Ruciane-Nida 308 107 000 zł 2 305 zł/m²
Ruciane-Nida (obszar wiejski) 30 75 000 zł 1 351 zł/m²

Ceny działek na terenie Rucianego-Nidy: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 217 72 zł/m² 140 000 zł 1 925 m²
Grunty rolne 397 34 zł/m² 90 000 zł 2 880 m²
Grunty leśne 17 37 zł/m² 84 000 zł 3 000 m²
Wszystkie działki 657 50 zł/m² 100 000 zł 2 411 m²

Ceny gruntu według miejscowości na terenie Rucianego-Nidy

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Miejscowość Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Ruciane-Nida 88 71 zł/m² 122 500 zł
Ruciane-Nida (obszar wiejski) 569 45 zł/m² 100 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Rucianego-Nidy

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 135 32 0 56 47
2026 (do 17.08) 81 27 0 33 21
Razem 2010–2026 1 888 442 0 891 555

Zasadnicza część sprzedaży na terenie Rucianego-Nidy zamyka się między 20 659 zł a 289 800 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 8% nieruchomości sprzedano poniżej 50 000 zł, a 10,4% powyżej 230 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Rucianego-Nidy?

Na zakup nieruchomości na terenie Rucianego-Nidy trzeba przeznaczyć średnio 1 139 116 zł, czyli około 7 634 zł/m².

Jak duża jest oferta na terenie Rucianego-Nidy?

Obecnie dostępnych ofert: 38: 20 domów i 18 mieszkań.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Znajdziesz tu oferty od 220 000 zł do 5 550 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Rucianego-Nidy?

Średnio mają około 149 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 238 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 51 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Rucianego-Nidy:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje37 m²422 600 zł
3 pokoje63 m²447 750 zł
4 pokoje103 m²803 488 zł
5 pokoi171 m²1 812 075 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Rucianego-Nidy?

Średnia cena to 7 634 zł/m². Dla mieszkań spada do 6 673 zł/m², a dla domów rośnie do 7 820 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Rucianego-Nidy?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowe mieszkanie.