Zobacz 76 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Olsztynek: ceny od 125 000 zł do 9 200 000 zł, średnio 846 737 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Olsztynek według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na obszarze wiejskim gminy Olsztynek wyniosła 154 500 zł w 2025 roku, na podstawie 6 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny spadły o 12,8%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 3 371 zł.
Mediana ceny sprzedaży
154 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 371 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
6
2025
Ceny w ciągu roku
-12,8%
mediana
Od 2011 roku
-9,5%
mediana
Wobec mediany gminy
-51%
Olsztynek: 315 000 zł
Wobec mediany krajowej
-65,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Olsztynek obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 154 500 zł, czyli 3 371 zł/m², w obserwowanym przedziale od 92 250 zł do 361 250 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 56 000 zł do 420 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 43,6% transakcji zawarto między 120 000 zł a 260 000 zł, a 10,8% przekroczyło 420 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 39,5% sprzedanych lokali ma od 51 do 63 m², a 8,7% przekracza 72 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 51% niższa od mediany gminy (Olsztynek: 315 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 65,7% niższa.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 100 000 zł (3 565 zł/m²) przy 8 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Olsztynek rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
4 |
178 000 zł |
+15,2% |
4 154 zł/m² |
| 2025 |
6 |
154 500 zł |
-12,8% |
3 371 zł/m² |
| 2024 |
18 |
177 250 zł |
+19,4% |
3 242 zł/m² |
| 2023 |
7 |
148 410 zł |
-47% |
2 647 zł/m² |
| 2022 |
8 |
280 000 zł |
+133,3% |
4 493 zł/m² |
| 2021 |
11 |
120 000 zł |
-26,2% |
2 293 zł/m² |
| 2020 |
20 |
162 500 zł |
+60,1% |
3 216 zł/m² |
| 2019 |
10 |
101 500 zł |
-52,8% |
2 251 zł/m² |
| 2018 |
8 |
215 000 zł |
+13,2% |
4 649 zł/m² |
| 2017 |
16 |
190 000 zł |
+5,6% |
3 252 zł/m² |
| 2016 |
17 |
180 000 zł |
-14,3% |
3 997 zł/m² |
| 2015 |
11 |
210 000 zł |
-53,6% |
3 046 zł/m² |
| 2014 |
21 |
452 974 zł |
+200,8% |
8 157 zł/m² |
| 2013 |
5 |
150 574 zł |
-4,3% |
2 915 zł/m² |
| 2012 |
8 |
157 273 zł |
-7,8% |
3 017 zł/m² |
| 2011 |
25 |
170 628 zł |
— |
3 015 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Olsztynek (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
6 |
| Mediana ceny |
154 500 zł |
| Cena za m² |
3 371 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
64,5 m² |
| Typowy przedział |
92 250 – 361 250 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olsztynek
Rozkład obliczony na podstawie 195 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 56 000 zł |
10,3% |
| 56 000 – 120 000 zł |
17,9% |
| 120 000 – 260 000 zł |
43,6% |
| 260 000 – 420 000 zł |
17,4% |
| Powyżej 420 000 zł |
10,8% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Olsztynek
Rozkład ceny za m² na podstawie 195 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 100 zł/m² |
9,7% |
| 1 100 – 2 600 zł/m² |
18,5% |
| 2 600 – 4 600 zł/m² |
43,6% |
| 4 600 – 7 300 zł/m² |
18,5% |
| Powyżej 7 300 zł/m² |
9,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olsztynek
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 39 m² |
10,3% |
| 39 – 51 m² |
15,9% |
| 51 – 63 m² |
39,5% |
| 63 – 72 m² |
25,6% |
| Powyżej 72 m² |
8,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Olsztynek (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,1% |
242 500 zł |
5 790 zł/m² |
| 2 izby |
29,5% |
250 000 zł |
4 846 zł/m² |
| 3 izby |
45,6% |
154 878 zł |
3 250 zł/m² |
| 4 izby |
19,7% |
212 500 zł |
3 402 zł/m² |
| 5 izb |
2,1% |
199 500 zł |
1 852 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1% |
79 000 zł |
1 441 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Olsztynek
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Mierki |
218 |
380 000 zł |
20 zł/m² |
| Jemiołowo |
162 |
— |
21 zł/m² |
| Świerkocin |
148 |
— |
20 zł/m² |
| Królikowo |
125 |
— |
11 zł/m² |
| Waplewo |
122 |
113 000 zł |
28 zł/m² |
| Lipowo Kurkowskie |
99 |
— |
18 zł/m² |
| Gąsiorowo |
89 |
90 000 zł |
10,0 zł/m² |
| Łutynowo |
88 |
60 000 zł |
17 zł/m² |
| Lutek |
69 |
— |
33 zł/m² |
| Nowa Wieś Ostródzka |
68 |
— |
37 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Olsztynek: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
123 |
32 zł/m² |
60 000 zł |
1 898 m² |
| Grunty rolne |
1 359 |
13 zł/m² |
50 000 zł |
3 720 m² |
| Grunty leśne |
19 |
18 zł/m² |
76 440 zł |
3 378 m² |
| Wszystkie działki |
1 524 |
14 zł/m² |
51 285 zł |
3 484 m² |
Ceny gruntu według osiedli na obszarze wiejskim gminy Olsztynek
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Osiedle |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Kolonia Waplewo |
39 |
40 zł/m² |
50 000 zł |
| Kolonia Jemiołowo |
66 |
18 zł/m² |
46 500 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olsztynek
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
157 |
6 |
0 |
131 |
20 |
| 2026 (do 17.08) |
111 |
4 |
0 |
79 |
28 |
| Razem 2010–2026 |
2 764 |
214 |
0 |
2 033 |
517 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na obszarze wiejskim gminy Olsztynek to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 154 878 zł. W ciągu roku mediana straciła 12,8%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Olsztynek
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Olsztynek?
Na zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olsztynek trzeba przeznaczyć średnio 846 737 zł, czyli około 8 092 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 76 nieruchomości: 38 domów i 38 mieszkań.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na obszarze wiejskim gminy Olsztynek?
Ceny wahają się od około 125 000 zł do 9 200 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Olsztynek?
Średnia powierzchnia to około 105 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 152 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Olsztynek:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 33 m² | 199 800 zł |
| 2 pokoje | 46 m² | 300 118 zł |
| 3 pokoje | 67 m² | 553 211 zł |
| 4 pokoje | 128 m² | 850 778 zł |
| 5 pokoi | 146 m² | 1 004 857 zł |
| 6 pokoi | 178 m² | 710 857 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na obszarze wiejskim gminy Olsztynek?
Średnia cena to 8 092 zł/m². Dla mieszkań spada do 7 582 zł/m², a dla domów rośnie do 8 282 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży obszaru wiejskiego gminy Olsztynek?
Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 3-pokojowe mieszkanie.