Znajdź 328 domów na sprzedaż na osiedlu Helena, w cenach między 530 000 zł a 1 600 000 zł, przy średniej cenie 952 500 zł.
Mediana ceny sprzedaży
429 955 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 016 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
28
2025
Ceny w ciągu roku
-22,2%
mediana
Od 2011 roku
+81%
mediana
Wobec mediany gminy
+17,8%
Nowy Sącz: 365 000 zł
Wobec mediany krajowej
-4,5%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Helena obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 429 955 zł, czyli 6 016 zł/m², w obserwowanym przedziale od 356 567 zł do 648 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 200 000 zł do 550 000 zł (około 83% rynku). W szczegółach: 41,2% transakcji zawarto między 240 000 zł a 420 000 zł, a 11,2% przekroczyło 550 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale pięcioizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami trzyizbowymi. Pod względem powierzchni 48,2% sprzedanych lokali ma od 56 do 73 m², a 8,8% przekracza 110 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Nowy Sącz: 365 000 zł) o 17,8%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 4,5% niższa.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 421 588 zł (6 016 zł/m²) przy 21 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Helena rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
1 |
555 000 zł |
+29,1% |
9 617 zł/m² |
| 2025 |
28 |
429 955 zł |
-22,2% |
6 016 zł/m² |
| 2024 |
14 |
552 500 zł |
+64,9% |
5 875 zł/m² |
| 2023 |
33 |
335 000 zł |
-30,9% |
6 023 zł/m² |
| 2022 |
11 |
485 000 zł |
+17,1% |
4 662 zł/m² |
| 2021 |
6 |
414 000 zł |
+26,6% |
6 635 zł/m² |
| 2020 |
1 |
327 000 zł |
+2,2% |
5 795 zł/m² |
| 2019 |
4 |
320 000 zł |
-4,3% |
5 602 zł/m² |
| 2018 |
4 |
334 500 zł |
+35,9% |
5 272 zł/m² |
| 2017 |
5 |
246 100 zł |
+5,8% |
4 092 zł/m² |
| 2016 |
2 |
232 550 zł |
+4,7% |
4 039 zł/m² |
| 2015 |
14 |
222 100 zł |
+0,9% |
3 835 zł/m² |
| 2014 |
15 |
220 100 zł |
+5,4% |
3 788 zł/m² |
| 2013 |
10 |
208 856 zł |
-0,5% |
3 490 zł/m² |
| 2012 |
16 |
210 000 zł |
-11,6% |
3 823 zł/m² |
| 2011 |
6 |
237 500 zł |
— |
3 937 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Osiedle Helena: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
28 |
| Mediana ceny |
429 955 zł |
| Cena za m² |
6 016 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
73 m² |
| Typowy przedział |
356 567 – 648 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Helena
Rozkład obliczony na podstawie 170 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 200 000 zł |
5,9% |
| 200 000 – 240 000 zł |
22,9% |
| 240 000 – 420 000 zł |
41,2% |
| 420 000 – 550 000 zł |
18,8% |
| Powyżej 550 000 zł |
11,2% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Helena
Rozkład ceny za m² na podstawie 170 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 500 zł/m² |
10% |
| 3 500 – 3 900 zł/m² |
19,4% |
| 3 900 – 6 000 zł/m² |
40% |
| 6 000 – 6 700 zł/m² |
18,2% |
| Powyżej 6 700 zł/m² |
12,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Helena
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 52 m² |
10,6% |
| 52 – 56 m² |
7,6% |
| 56 – 73 m² |
48,2% |
| 73 – 110 m² |
24,7% |
| Powyżej 110 m² |
8,8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Osiedle Helena: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
1,9% |
320 000 zł |
5 153 zł/m² |
| 3 izby |
20,1% |
421 587 zł |
5 848 zł/m² |
| 4 izby |
29,2% |
288 100 zł |
4 860 zł/m² |
| 5 izb |
44,2% |
275 100 zł |
4 712 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
4,5% |
505 000 zł |
4 599 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Helena
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 118 |
367 |
330 000 zł |
83 zł/m² |
| 024 |
35 |
— |
347 zł/m² |
| 025 |
9 |
— |
131 zł/m² |
| 023 |
4 |
— |
— |
| 026 |
4 |
— |
— |
| Chełmiec |
3 |
— |
— |
Ceny działek na osiedlu Helena: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Grunty rolne |
110 |
75 zł/m² |
130 000 zł |
1 708 m² |
| Wszystkie działki |
183 |
88 zł/m² |
130 000 zł |
1 514 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Helena
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
57 |
28 |
0 |
20 |
9 |
| 2026 (do 17.08) |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
| Razem 2010–2026 |
526 |
182 |
0 |
232 |
112 |
Zasadnicza część sprzedaży na osiedlu Helena zamyka się między 356 567 zł a 648 500 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 5,9% nieruchomości sprzedano poniżej 200 000 zł, a 11,2% powyżej 550 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Helena
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Helena?
Nieruchomości na osiedlu Helena kosztują średnio około 952 500 zł, czyli około 4 019 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 328 nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na osiedlu Helena?
Znajdziesz tu oferty od 530 000 zł do 1 600 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Helena?
Zazwyczaj oferują około 237 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na osiedlu Helena?
Wynosi ona około 4 019 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Helena?
Zdecydowanym faworytem jest 6-pokojowy dom. Tuż za nim plasuje się 4-pokojowy dom.