Domy i mieszkania na sprzedaż Osiedle Centrum

Znajdź 62 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Centrum, w cenach między 120 000 zł a 680 000 zł, przy średniej cenie 391 986 zł.

Średnia cena 391 986 zł cena sprzedaży
Przedział cen 120 000–680 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 86 m² na nieruchomość
Cena za m² 4 579 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

62 łącznie
89% domy
  • Mieszkania 11,3%
    7 nieruchomości
  • Domy 88,7%
    55 nieruchomości

Ile pokoi

62 łącznie
45% 4 pokoje
  • 1 pokój 9,7%
    6 nieruchomości
  • 2 pokoje 17,7%
    11 nieruchomości
  • 3 pokoje 16,1%
    10 nieruchomości
  • 4 pokoje 45,2%
    28 nieruchomości
  • 5+ pokoi 11,3%
    7 nieruchomości

Przedziały cenowe

62 łącznie
  • 120 000–370 000 zł 25,8%
    16 nieruchomości
  • 380 000–385 000 zł 40,3%
    25 nieruchomości
  • 395 000–450 000 zł 16,1%
    10 nieruchomości
  • 475 000–685 000 zł 17,7%
    11 nieruchomości

Przedziały powierzchni

62 łącznie
  • 10–70 m² 22,6%
    14 nieruchomości
  • 70–90 m² 53,2%
    33 nieruchomości
  • 100–130 m² 12,9%
    8 nieruchomości
  • 130–160 m² 11,3%
    7 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 45 m² 91 m²
Cena za metr kwadratowy 10 883 zł/m² 4 179 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

W tej chwili oferta na sprzedaż na osiedlu Centrum liczy 62 nieruchomości, w tym 55 domów i 7 mieszkań, a domy stanowią 89%. Średnia powierzchnia domów wynosi około 91 m², przy cenie 4 179 zł/m², wobec 45 m² i 10 883 zł/m² w przypadku mieszkań.

Domy 4-pokojowe dominują, a za nimi plasują się opcje 3- i 2-pokojowe.

Mediana ceny sprzedaży na osiedlu Centrum wyniosła 280 000 zł w 2025 roku według oficjalnego rejestru cen nieruchomości (RCiWN). Na poziomie gminy (Nowy Sącz) mediana to 365 000 zł. Zmiana roczna: -8,7%.

Mediana ceny sprzedaży 280 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 393 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 13 2025
Ceny w ciągu roku -8,7% mediana
Od 2010 roku +172,1% mediana
Wobec mediany gminy -23,3% Nowy Sącz: 365 000 zł
Wobec mediany krajowej -37,8% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla osiedla Centrum obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 280 000 zł, czyli 6 393 zł/m², w obserwowanym przedziale od 194 000 zł do 591 814 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 420 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44,1% transakcji zawarto między 170 000 zł a 310 000 zł, a 9,9% przekroczyło 420 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami jednoizbowymi. Pod względem powierzchni 41,9% sprzedanych lokali ma od 44 do 56 m², a 10,4% przekracza 71 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 23,3% niższa od mediany gminy (Nowy Sącz: 365 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 37,8% niższa.

W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 280 000 zł (6 375 zł/m²) przy 7 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Centrum rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2025 13 280 000 zł -8,7% 6 393 zł/m²
2024 24 306 807 zł -11,7% 7 882 zł/m²
2023 25 347 328 zł +15,8% 7 141 zł/m²
2022 9 300 000 zł +9,5% 4 084 zł/m²
2021 85 274 088 zł +54,4% 5 410 zł/m²
2020 8 177 500 zł -1,4% 3 718 zł/m²
2019 7 180 000 zł +30,4% 3 687 zł/m²
2018 9 138 000 zł -14,6% 2 932 zł/m²
2017 6 161 499 zł +7,7% 3 180 zł/m²
2016 5 150 000 zł +37,6% 2 126 zł/m²
2015 3 109 000 zł -0,5% 2 204 zł/m²
2014 8 109 500 zł -6% 2 176 zł/m²
2013 3 116 500 zł -16,2% 2 256 zł/m²
2012 6 139 000 zł -7,3% 2 550 zł/m²
2011 5 150 000 zł +45,8% 2 659 zł/m²
2010 6 102 894 zł — 2 547 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Osiedle Centrum: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 13
Mediana ceny 280 000 zł
Cena za m² 6 393 zł/m²
Mediana powierzchni 45,7 m²
Typowy przedział 194 000 –
591 814 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum

Rozkład obliczony na podstawie 222 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 110 000 zł 9,9%
110 000 – 170 000 zł 18,5%
170 000 – 310 000 zł 44,1%
310 000 – 420 000 zł 17,6%
Powyżej 420 000 zł 9,9%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Centrum

Rozkład ceny za m² na podstawie 222 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 200 zł/m² 10,8%
2 200 – 3 500 zł/m² 17,6%
3 500 – 6 200 zł/m² 43,2%
6 200 – 7 600 zł/m² 17,6%
Powyżej 7 600 zł/m² 10,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 37 m² 7,2%
37 – 44 m² 22,1%
44 – 56 m² 41,9%
56 – 71 m² 18,5%
Powyżej 71 m² 10,4%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Osiedle Centrum: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 11,2% 245 074 zł 6 919 zł/m²
2 izby 40,3% 280 276 zł 5 669 zł/m²
3 izby 38,3% 220 000 zł 4 678 zł/m²
4 izby 8,7% 291 100 zł 3 862 zł/m²
5 izb 1,5% 270 000 zł 3 676 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Centrum

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
076 113 274 088 zł 970 zł/m²
088 92 182 500 zł 595 zł/m²
073 19 262 500 zł 311 zł/m²

Ceny działek na osiedlu Centrum: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Grunty rolne 11 639 zł/m² 500 000 zł 888 m²
Wszystkie działki 27 481 zł/m² 49 200 zł 429 m²

Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Centrum

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 20 13 0 0 7
Razem 2010–2026 363 247 0 31 85

Najczęściej sprzedawany format mieszkania na osiedlu Centrum to lokal dwuizbowy, z medianą ceny 280 276 zł. W ciągu roku mediana straciła 8,7%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Centrum?

Na zakup nieruchomości na osiedlu Centrum trzeba przeznaczyć średnio 391 986 zł, czyli około 4 579 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

Obecnie dostępnych ofert: 62: 55 domów i 7 mieszkań.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Oferty zaczynają się od 120 000 zł i sięgają 680 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Średnio mają około 86 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 91 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 45 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Centrum:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój26 m²214 910 zł
2 pokoje59 m²406 696 zł
3 pokoje101 m²412 500 zł
4 pokoje90 m²390 893 zł
5 pokoi135 m²465 000 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Centrum?

Średnio wychodzi około 4 579 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 10 883 zł/m², a dla domów spada do 4 179 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Centrum?

Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 3-pokojowy dom i 2-pokojowy dom.