Znajdź swoją nieruchomość na osiedlu Szopienice-Burowiec: 57 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 134 000 zł do 2 300 000 zł, średnio 466 723 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Szopienice-Burowiec według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 53 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 265 000 zł rynek osiedla Szopienice-Burowiec najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2012–2025 mediana wzrosła o 128,4%.
Mediana ceny sprzedaży
265 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 867 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
53
2025
Ceny w ciągu roku
+7,3%
mediana
Od 2012 roku
+128,4%
mediana
Wobec mediany gminy
-42%
Katowice: 456 820 zł
Wobec mediany krajowej
-41,1%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Szopienice-Burowiec obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 265 000 zł, czyli 5 867 zł/m², w obserwowanym przedziale od 145 200 zł do 435 400 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 82 000 zł do 310 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 45,4% transakcji zawarto między 120 000 zł a 220 000 zł, a 10% przekroczyło 310 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 39,2% sprzedanych lokali ma od 36 do 49 m², a 10,1% przekracza 62 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 42% niższa od mediany gminy (Katowice: 456 820 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 41,1% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 62 sprzedaże mieszkań, z medianą 226 500 zł i 5 712 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 248 000 zł (5 724 zł/m²) przy 78 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Szopienice-Burowiec rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
62 |
226 500 zł |
-14,5% |
5 712 zł/m² |
| 2025 |
53 |
265 000 zł |
+7,3% |
5 867 zł/m² |
| 2024 |
89 |
247 000 zł |
+21,1% |
6 200 zł/m² |
| 2023 |
83 |
204 000 zł |
+10,3% |
5 172 zł/m² |
| 2022 |
94 |
185 000 zł |
+8,3% |
4 646 zł/m² |
| 2021 |
64 |
170 900 zł |
+13,9% |
4 516 zł/m² |
| 2020 |
67 |
150 000 zł |
+7,9% |
3 796 zł/m² |
| 2019 |
70 |
139 000 zł |
+15,8% |
3 551 zł/m² |
| 2018 |
64 |
120 000 zł |
+4,3% |
2 873 zł/m² |
| 2017 |
53 |
115 000 zł |
+15% |
2 688 zł/m² |
| 2016 |
51 |
100 000 zł |
+3,6% |
2 541 zł/m² |
| 2015 |
45 |
96 500 zł |
+12,9% |
2 353 zł/m² |
| 2014 |
34 |
85 500 zł |
-10% |
2 401 zł/m² |
| 2013 |
33 |
95 000 zł |
-18,1% |
2 396 zł/m² |
| 2012 |
8 |
116 000 zł |
— |
2 726 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Szopienice-Burowiec: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
53 |
| Mediana ceny |
265 000 zł |
| Cena za m² |
5 867 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
46 m² |
| Typowy przedział |
145 200 – 435 400 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Szopienice-Burowiec
Rozkład obliczony na podstawie 870 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 82 000 zł |
9,8% |
| 82 000 – 120 000 zł |
17,4% |
| 120 000 – 220 000 zł |
45,4% |
| 220 000 – 310 000 zł |
17,5% |
| Powyżej 310 000 zł |
10% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Szopienice-Burowiec
Rozkład ceny za m² na podstawie 870 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 000 zł/m² |
10% |
| 2 000 – 2 800 zł/m² |
17,7% |
| 2 800 – 5 300 zł/m² |
44,9% |
| 5 300 – 6 900 zł/m² |
17,6% |
| Powyżej 6 900 zł/m² |
9,8% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Szopienice-Burowiec
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 29 m² |
8,6% |
| 29 – 36 m² |
21,6% |
| 36 – 49 m² |
39,2% |
| 49 – 62 m² |
20,5% |
| Powyżej 62 m² |
10,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Szopienice-Burowiec: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,8% |
145 000 zł |
5 968 zł/m² |
| 2 izby |
31,9% |
130 000 zł |
4 313 zł/m² |
| 3 izby |
49,8% |
170 000 zł |
4 260 zł/m² |
| 4 izby |
14,6% |
212 000 zł |
3 853 zł/m² |
| 5 izb |
1,5% |
241 500 zł |
3 855 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,3% |
353 000 zł |
3 888 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Szopienice-Burowiec
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Roździeń |
112 |
— |
175 zł/m² |
| Szopienice |
86 |
— |
26 zł/m² |
| Dąbrówka Mała |
63 |
— |
246 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Szopienice-Burowiec: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
8 |
54 zł/m² |
42 953 zł |
667 m² |
| Grunty rolne |
23 |
285 zł/m² |
1 183 400 zł |
4 870 m² |
| Wszystkie działki |
45 |
200 zł/m² |
386 400 zł |
2 751 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Szopienice-Burowiec
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
138 |
65 |
0 |
11 |
62 |
| 2026 (do 17.08) |
94 |
71 |
0 |
3 |
20 |
| Razem 2010–2026 |
1 444 |
936 |
0 |
58 |
450 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 265 000 zł (5 867 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (49,8% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Szopienice-Burowiec
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na osiedlu Szopienice-Burowiec?
Nieruchomości na osiedlu Szopienice-Burowiec kosztują średnio około 466 723 zł, czyli około 4 438 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 57 nieruchomości: 50 mieszkań i 7 domów.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na osiedlu Szopienice-Burowiec?
Oferty zaczynają się od 134 000 zł i sięgają 2 300 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Szopienice-Burowiec?
Średnia powierzchnia to około 105 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 527 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 46 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Szopienice-Burowiec:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 31 m² | 244 267 zł |
| 2 pokoje | 43 m² | 299 295 zł |
| 3 pokoje | 64 m² | 485 705 zł |
| 4 pokoje | 619 m² | 639 822 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na osiedlu Szopienice-Burowiec?
Średnio wychodzi około 4 438 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 193 zł/m², a dla domów spada do 2 714 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na osiedlu Szopienice-Burowiec?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 1-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowe mieszkanie.