Kup nieruchomość na terenie Murcków: 1 796 nieruchomości w cenach od 179 000 zł do 410 000 zł, przy średniej cenie 254 500 zł.
Ceny nieruchomości Murcków według rzeczywistych cen transakcyjnych
Akty notarialne zarejestrowane dla Murcków obejmują 25 sprzedaży mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 250 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 6 494 zł. To o 44,4% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).
Mediana ceny sprzedaży
250 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 494 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
25
2025
Ceny w ciągu roku
+13,6%
mediana
Od 2012 roku
+132,6%
mediana
Wobec mediany gminy
-45,3%
Katowice: 456 820 zł
Wobec mediany krajowej
-44,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Murcków obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 250 000 zł, czyli 6 494 zł/m², w obserwowanym przedziale od 147 600 zł do 470 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 80 000 zł do 310 000 zł (około 82% rynku). W szczegółach: 43,4% transakcji zawarto między 120 000 zł a 220 000 zł, a 10,4% przekroczyło 310 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,5% sprzedanych lokali ma od 34 do 49 m², a 10,1% przekracza 60 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 45,3% niższa od mediany gminy (Katowice: 456 820 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 44,4% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 20 sprzedaży mieszkań, z medianą 255 500 zł i 5 755 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 255 500 zł (5 872 zł/m²) przy 24 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Murcków rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
20 |
255 500 zł |
+2,2% |
5 755 zł/m² |
| 2025 |
25 |
250 000 zł |
+13,6% |
6 494 zł/m² |
| 2024 |
31 |
220 000 zł |
-5,9% |
5 519 zł/m² |
| 2023 |
22 |
233 750 zł |
+23% |
5 226 zł/m² |
| 2022 |
25 |
190 000 zł |
+7% |
5 432 zł/m² |
| 2021 |
42 |
177 500 zł |
+18,3% |
4 885 zł/m² |
| 2020 |
21 |
150 000 zł |
+0,7% |
3 255 zł/m² |
| 2019 |
27 |
149 000 zł |
+38,6% |
3 660 zł/m² |
| 2018 |
22 |
107 500 zł |
+7,5% |
3 007 zł/m² |
| 2017 |
25 |
100 000 zł |
-3,4% |
2 932 zł/m² |
| 2016 |
24 |
103 500 zł |
-16,2% |
2 716 zł/m² |
| 2015 |
26 |
123 500 zł |
+6,5% |
2 936 zł/m² |
| 2014 |
21 |
116 000 zł |
-15,6% |
3 216 zł/m² |
| 2013 |
18 |
137 500 zł |
+27,9% |
2 804 zł/m² |
| 2012 |
8 |
107 500 zł |
— |
3 150 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Murcki: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
25 |
| Mediana ceny |
250 000 zł |
| Cena za m² |
6 494 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
39,1 m² |
| Typowy przedział |
147 600 – 470 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Murcków
Rozkład obliczony na podstawie 357 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 80 000 zł |
7,6% |
| 80 000 – 120 000 zł |
21,6% |
| 120 000 – 220 000 zł |
43,4% |
| 220 000 – 310 000 zł |
17,1% |
| Powyżej 310 000 zł |
10,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Murcków
Rozkład ceny za m² na podstawie 357 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 400 zł/m² |
9,8% |
| 2 400 – 3 100 zł/m² |
19,3% |
| 3 100 – 5 100 zł/m² |
42% |
| 5 100 – 6 400 zł/m² |
18,8% |
| Powyżej 6 400 zł/m² |
10,1% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Murcków
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 30 m² |
7,6% |
| 30 – 34 m² |
19,6% |
| 34 – 49 m² |
44,5% |
| 49 – 60 m² |
18,2% |
| Powyżej 60 m² |
10,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Murcki: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,7% |
135 000 zł |
4 397 zł/m² |
| 2 izby |
35,7% |
115 000 zł |
4 119 zł/m² |
| 3 izby |
41,6% |
162 250 zł |
4 226 zł/m² |
| 4 izby |
18,8% |
222 000 zł |
4 252 zł/m² |
| 5 izb |
0,8% |
340 000 zł |
3 127 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,4% |
410 000 zł |
3 053 zł/m² |
Ceny działek na terenie Murcków: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Grunty rolne |
11 |
263 zł/m² |
155 000 zł |
1 118 m² |
| Wszystkie działki |
17 |
280 zł/m² |
225 000 zł |
839 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Murcków
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
54 |
29 |
0 |
0 |
25 |
| 2026 (do 17.08) |
29 |
21 |
0 |
1 |
7 |
| Razem 2010–2026 |
564 |
370 |
0 |
30 |
164 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 250 000 zł (6 494 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (41,6% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Murcków w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Murcków?
Na zakup nieruchomości na terenie Murcków trzeba przeznaczyć średnio 254 500 zł, czyli około 7 485 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Murcków?
Aktualna oferta to około 1 796 nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Znajdziesz tu oferty od 179 000 zł do 410 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnio mają około 34 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Murcków?
Średnio wychodzi około 7 485 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Murcków?
Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasuje się 1-pokojowe mieszkanie.