Domy i mieszkania na sprzedaż Obrońców Pokoju

Zobacz 936 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Obrońców Pokoju: ceny od 315 000 zł do 780 000 zł, średnio 412 857 zł.

929 nieruchomości na sprzedaż w okolicach osiedla Obrońców Pokoju

Średnia cena 412 857 zł cena sprzedaży
Przedział cen 315 000–780 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 54 m² na nieruchomość
Cena za m² 7 646 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

7 łącznie
86% mieszkania
  • Mieszkania 85,7%
    6 nieruchomości
  • Domy 14,3%
    1 nieruchomość

Ile pokoi

7 łącznie
43% 1 pokój
  • 1 pokój 42,9%
    3 nieruchomości
  • 2 pokoje 42,9%
    3 nieruchomości
  • 4 pokoje 14,3%
    1 nieruchomość

Przedziały cenowe

7 łącznie
  • 315 000–340 000 zł 42,9%
    3 nieruchomości
  • 345 000–355 000 zł 28,6%
    2 nieruchomości
  • 415 000–420 000 zł 14,3%
    1 nieruchomość
  • 780 000–785 000 zł 14,3%
    1 nieruchomość

Przedziały powierzchni

7 łącznie
  • 30–40 m² 28,6%
    2 nieruchomości
  • 50–60 m² 57,1%
    4 nieruchomości
  • 90–100 m² 14,3%
    1 nieruchomość

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 47 m² 99 m²
Cena za metr kwadratowy 7 563 zł/m² 7 879 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż na osiedlu Obrońców Pokoju liczy 936 nieruchomości. Mieszkania mają około 47 m² przy średniej cenie 7 563 zł/m², podczas gdy domy oferują więcej przestrzeni (około 99 m²) przy cenie za metr kwadratowy wyższej — około 7 879 zł/m².

Mieszkania 2-pokojowe dominują, a za nimi plasują się opcje 1-pokojowe.

Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny osiedla Obrońców Pokoju oscylowały w 2025 roku wokół 375 000 zł (mediana). To około 6 767 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 36,8% sprzedaży od 2010 roku.

Mediana ceny sprzedaży 375 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 767 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 10 2025
Ceny w ciągu roku +11,9% mediana
Od 2010 roku +102% mediana
Wobec mediany gminy +1,4% Gliwice: 370 000 zł
Wobec mediany krajowej -16,7% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla osiedla Obrońców Pokoju obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 375 000 zł, czyli 6 767 zł/m², w obserwowanym przedziale od 192 300 zł do 621 750 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 160 000 zł do 360 000 zł (około 78% rynku). W szczegółach: 45,4% transakcji zawarto między 200 000 zł a 300 000 zł, a 11% przekroczyło 360 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 53% sprzedanych lokali ma od 52 do 64 m², a 10,7% przekracza 72 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Gliwice: 370 000 zł) o 1,4%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 16,7% niższa.

W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 380 000 zł (6 200 zł/m²) przy 5 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Obrońców Pokoju rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 2 377 500 zł +0,7% 5 944 zł/m²
2025 10 375 000 zł +11,9% 6 767 zł/m²
2024 12 335 000 zł -1,2% 7 422 zł/m²
2023 15 339 000 zł +9,4% 6 401 zł/m²
2022 21 310 000 zł -8,8% 5 456 zł/m²
2021 21 340 000 zł +11,5% 5 986 zł/m²
2020 18 305 000 zł +37,1% 5 363 zł/m²
2019 26 222 500 zł -4,4% 4 375 zł/m²
2018 28 232 760 zł -13,6% 4 372 zł/m²
2017 36 269 500 zł +14,2% 4 381 zł/m²
2016 21 236 000 zł +2,7% 4 260 zł/m²
2015 37 229 749 zł +27,6% 4 261 zł/m²
2014 17 180 000 zł -11,1% 3 451 zł/m²
2013 8 202 500 zł -10,4% 3 188 zł/m²
2012 12 226 000 zł +27,7% 3 523 zł/m²
2011 16 177 000 zł -4,7% 3 432 zł/m²
2010 17 185 680 zł — 3 352 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Obrońców Pokoju: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 10
Mediana ceny 375 000 zł
Cena za m² 6 767 zł/m²
Mediana powierzchni 53,9 m²
Typowy przedział 192 300 –
621 750 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Obrońców Pokoju

Rozkład obliczony na podstawie 317 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 160 000 zł 10,7%
160 000 – 200 000 zł 18%
200 000 – 300 000 zł 45,4%
300 000 – 360 000 zł 14,8%
Powyżej 360 000 zł 11%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Obrońców Pokoju

Rozkład ceny za m² na podstawie 317 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 3 000 zł/m² 8,8%
3 000 – 3 600 zł/m² 17%
3 600 – 4 900 zł/m² 46,1%
4 900 – 6 300 zł/m² 17,4%
Powyżej 6 300 zł/m² 10,7%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Obrońców Pokoju

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 36 m² 7,9%
36 – 52 m² 15,5%
52 – 64 m² 53%
64 – 72 m² 12,9%
Powyżej 72 m² 10,7%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Obrońców Pokoju: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 6% 180 000 zł 5 715 zł/m²
2 izby 10,8% 185 340 zł 4 754 zł/m²
3 izby 41,5% 255 000 zł 4 639 zł/m²
4 izby 34,5% 291 540 zł 4 365 zł/m²
5 izb 6,6% 260 000 zł 3 634 zł/m²
6 izb i więcej 0,6% 629 500 zł 5 862 zł/m²

Ceny działek na osiedlu Obrońców Pokoju: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 36 109 zł/m² 316 440 zł 3 419 m²
Wszystkie działki 60 145 zł/m² 291 175 zł 1 592 m²

Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Obrońców Pokoju

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 22 14 0 2 6
2026 (do 17.08) 2 2 0 0 0
Razem 2010–2026 556 338 0 75 143

Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 375 000 zł (6 767 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (41,5% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na osiedlu Obrońców Pokoju?

Licz się ze średnią kwotą 412 857 zł, aby kupić nieruchomość na osiedlu Obrońców Pokoju, czyli około 7 646 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

W tej chwili do wyboru są 936 nieruchomości: 6 mieszkań i 1 dom oraz 929 innych nieruchomości.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Znajdziesz tu oferty od 315 000 zł do 780 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Zazwyczaj oferują około 54 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 99 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 47 m².

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na osiedlu Obrońców Pokoju?

Wynosi ona około 7 646 zł/m². Dla mieszkań spada do 7 563 zł/m², a dla domów rośnie do 7 879 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na osiedlu Obrońców Pokoju?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 1-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.