Domy i mieszkania na sprzedaż Żerniki

Znajdź 658 nieruchomości na sprzedaż na terenie Żernik, w cenach między 299 000 zł a 3 300 000 zł, przy średniej cenie 1 127 980 zł.

637 nieruchomości na sprzedaż w okolicach Żernik

Średnia cena 1 127 980 zł cena sprzedaży
Przedział cen 299 000–3 300 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 118 m² na nieruchomość
Cena za m² 9 567 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

21 łącznie
71% domy
  • Mieszkania 28,6%
    6 nieruchomości
  • Domy 71,4%
    15 nieruchomości

Ile pokoi

21 łącznie
48% 5+ pokoi
  • 2 pokoje 9,5%
    2 nieruchomości
  • 3 pokoje 23,8%
    5 nieruchomości
  • 4 pokoje 19,0%
    4 nieruchomości
  • 5+ pokoi 47,6%
    10 nieruchomości

Przedziały cenowe

21 łącznie
  • 295 000–590 000 zł 23,8%
    5 nieruchomości
  • 670 000–700 000 zł 23,8%
    5 nieruchomości
  • 785 000–1 475 000 zł 19,0%
    4 nieruchomości
  • 1 490 000–1 585 000 zł 14,3%
    3 nieruchomości
  • 1 590 000–3 305 000 zł 19,0%
    4 nieruchomości

Przedziały powierzchni

21 łącznie
  • 50–60 m² 23,8%
    5 nieruchomości
  • 60–100 m² 19,0%
    4 nieruchomości
  • 100–160 m² 28,6%
    6 nieruchomości
  • 160–170 m² 14,3%
    3 nieruchomości
  • 170–280 m² 14,3%
    3 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 55 m² 143 m²
Cena za metr kwadratowy 9 730 zł/m² 9 542 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż na terenie Żernik sięga 658 nieruchomości. Pod względem metrażu i ceny domy oscylują wokół 143 m² i 9 542 zł/m², a mieszkania wokół 55 m² i 9 730 zł/m².

Domy 5-pokojowe dominują, a za nimi plasują się opcje 4- i 6-pokojowe.

Ile naprawdę są warte nieruchomości na terenie Żernik? Odpowiedź dają sprzedaże w 2024 roku: 689 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 451 150 zł a 713 300 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.

Mediana ceny sprzedaży 689 000 zł 2024
Mediana ceny za m² 5 834 zł/m² 2024
Zarejestrowane sprzedaże 8 2024
Ceny w ciągu roku +30,2% mediana
Od 2010 roku +146,3% mediana
Wobec mediany gminy +97% Gliwice: 349 703 zł
Wobec mediany krajowej +66% Polska: 415 000 zł

Statystyki dla Żernik obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 689 000 zł, czyli 5 834 zł/m², w obserwowanym przedziale od 451 150 zł do 713 300 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 230 000 zł do 700 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 44,8% transakcji zawarto między 340 000 zł a 490 000 zł, a 9% przekroczyło 700 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale czteroizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami pięcioizbowymi. Pod względem powierzchni 37,2% sprzedanych lokali ma od 72 do 100 m², a 9,7% przekracza 130 m².

Te poziomy cen plasują lokalny rynek wyraźnie powyżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Gliwice: 349 703 zł) o 97%, a medianę krajową (415 000 zł) przewyższa o 66%.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Żernik rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2025 4 577 500 zł -16,2% 10 923 zł/m²
2024 8 689 000 zł +30,2% 5 834 zł/m²
2023 4 529 000 zł -36% 5 336 zł/m²
2022 8 826 500 zł +21,7% 5 639 zł/m²
2021 10 679 000 zł +44,8% 6 220 zł/m²
2020 27 469 000 zł +14,6% 5 087 zł/m²
2019 44 409 131 zł +18,6% 4 444 zł/m²
2018 4 345 000 zł +21,1% 4 752 zł/m²
2017 2 285 000 zł +78,1% 3 542 zł/m²
2016 3 160 000 zł -53,3% 4 269 zł/m²
2015 2 342 444 zł +11,6% 4 633 zł/m²
2014 5 306 902 zł +4% 4 118 zł/m²
2013 6 295 218 zł +20,5% 4 031 zł/m²
2012 4 245 000 zł -32,9% 4 730 zł/m²
2011 5 365 000 zł +30,5% 4 486 zł/m²
2010 9 279 785 zł — 4 789 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Żerniki: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2024)
Sprzedaże 8
Mediana ceny 689 000 zł
Cena za m² 5 834 zł/m²
Mediana powierzchni 117,9 m²
Typowy przedział 451 150 –
713 300 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Żernik

Rozkład obliczony na podstawie 145 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 230 000 zł 10,3%
230 000 – 340 000 zł 17,2%
340 000 – 490 000 zł 44,8%
490 000 – 700 000 zł 18,6%
Powyżej 700 000 zł 9%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Żernik

Rozkład ceny za m² na podstawie 145 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 3 600 zł/m² 11%
3 600 – 4 300 zł/m² 16,6%
4 300 – 5 300 zł/m² 44,8%
5 300 – 6 300 zł/m² 16,6%
Powyżej 6 300 zł/m² 11%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Żernik

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 48 m² 9,7%
48 – 72 m² 17,9%
72 – 100 m² 37,2%
100 – 130 m² 25,5%
Powyżej 130 m² 9,7%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Żerniki: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 4,9% 160 000 zł 4 967 zł/m²
2 izby 11,8% 240 905 zł 5 622 zł/m²
3 izby 24,3% 357 807 zł 5 013 zł/m²
4 izby 29,9% 455 000 zł 4 674 zł/m²
5 izb 23,6% 479 000 zł 5 002 zł/m²
6 izb i więcej 5,6% 637 500 zł 4 801 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Żernik

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Żerniki 618 451 000 zł 238 zł/m²
Żerniki Las 254 349 000 zł 211 zł/m²
Podlesie 32 — 259 zł/m²

Ceny działek na terenie Żernik: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 247 284 zł/m² 310 000 zł 1 011 m²
Grunty rolne 64 219 zł/m² 219 564 zł 980 m²
Wszystkie działki 457 231 zł/m² 231 855 zł 980 m²

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Żernik

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 77 7 0 41 29
2026 (do 17.08) 6 0 0 4 2
Razem 2010–2026 1 349 160 0 645 544

Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 689 000 zł (5 834 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale czteroizbowe (29,9% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Żernik?

Nieruchomości na terenie Żernik kosztują średnio około 1 127 980 zł, czyli około 9 567 zł/m².

Jak duża jest oferta na terenie Żernik?

Aktualna oferta to około 658 nieruchomości: 15 domów i 6 mieszkań oraz 637 innych nieruchomości.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Oferty zaczynają się od 299 000 zł i sięgają 3 300 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Średnio mają około 118 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 143 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 55 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Żernik:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
3 pokoje55 m²576 516 zł
4 pokoje104 m²954 750 zł
5 pokoi152 m²1 376 333 zł
6 pokoi193 m²2 032 500 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnia cena to 9 567 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 9 730 zł/m², a dla domów spada do 9 542 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Żernik?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.