Mamy 24 nieruchomości na sprzedaż na terenie Helenki, w cenach od 139 000 zł do 500 000 zł, przy średniej cenie 276 667 zł.
Ceny nieruchomości Helenki według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny Helenki oscylowały w 2025 roku wokół 249 500 zł (mediana). To około 5 730 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 0,3% sprzedaży od 2010 roku.
Mediana ceny sprzedaży
249 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 730 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
70
2025
Ceny w ciągu roku
+16,6%
mediana
Od 2010 roku
+117%
mediana
Wobec mediany gminy
-7,6%
Zabrze: 270 000 zł
Wobec mediany krajowej
-44,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Helenki obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 249 500 zł, czyli 5 730 zł/m², w obserwowanym przedziale od 150 000 zł do 376 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 130 000 zł do 300 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 41,8% transakcji zawarto między 170 000 zł a 240 000 zł, a 10,2% przekroczyło 300 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,3% sprzedanych lokali ma od 37 do 49 m², a 10% przekracza 54 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 7,6% niższa od mediany gminy (Zabrze: 270 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 44,6% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 24 sprzedaże mieszkań, z medianą 182 500 zł i 4 892 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 205 000 zł (5 198 zł/m²) przy 51 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Helenki rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
24 |
182 500 zł |
-26,9% |
4 892 zł/m² |
| 2025 |
70 |
249 500 zł |
+16,6% |
5 730 zł/m² |
| 2024 |
104 |
214 000 zł |
+7% |
5 405 zł/m² |
| 2023 |
76 |
200 000 zł |
+0% |
4 748 zł/m² |
| 2022 |
60 |
200 000 zł |
-32,3% |
4 589 zł/m² |
| 2021 |
2 |
295 500 zł |
+140,8% |
5 206 zł/m² |
| 2020 |
1 |
122 721 zł |
+5,8% |
3 202 zł/m² |
| 2019 |
1 |
116 000 zł |
— |
2 641 zł/m² |
| 2017 |
1 |
163 000 zł |
+3,5% |
3 320 zł/m² |
| 2016 |
4 |
157 500 zł |
+6,8% |
2 532 zł/m² |
| 2015 |
1 |
147 500 zł |
+20,5% |
2 767 zł/m² |
| 2014 |
4 |
122 451 zł |
+6,5% |
2 383 zł/m² |
| 2013 |
3 |
115 000 zł |
+71,6% |
2 938 zł/m² |
| 2012 |
2 |
67 000 zł |
-57,4% |
1 380 zł/m² |
| 2011 |
2 |
157 234 zł |
+36,7% |
3 150 zł/m² |
| 2010 |
6 |
115 000 zł |
— |
2 520 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Helenka: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
70 |
| Mediana ceny |
249 500 zł |
| Cena za m² |
5 730 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
45 m² |
| Typowy przedział |
150 000 – 376 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Helenki
Rozkład obliczony na podstawie 361 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 130 000 zł |
9,4% |
| 130 000 – 170 000 zł |
16,9% |
| 170 000 – 240 000 zł |
41,8% |
| 240 000 – 300 000 zł |
21,6% |
| Powyżej 300 000 zł |
10,2% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Helenki
Rozkład ceny za m² na podstawie 361 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 300 zł/m² |
10% |
| 3 300 – 4 200 zł/m² |
17,5% |
| 4 200 – 5 900 zł/m² |
44,6% |
| 5 900 – 6 900 zł/m² |
18,3% |
| Powyżej 6 900 zł/m² |
9,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Helenki
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 29 m² |
8,9% |
| 29 – 37 m² |
17,5% |
| 37 – 49 m² |
44,3% |
| 49 – 54 m² |
19,4% |
| Powyżej 54 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Helenka: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,8% |
171 500 zł |
7 447 zł/m² |
| 2 izby |
33,1% |
177 000 zł |
5 535 zł/m² |
| 3 izby |
41% |
208 000 zł |
4 634 zł/m² |
| 4 izby |
18,6% |
250 000 zł |
4 989 zł/m² |
| 5 izb |
4,2% |
336 000 zł |
5 401 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,3% |
180 000 zł |
3 818 zł/m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Helenki
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
124 |
114 |
0 |
1 |
9 |
| 2026 (do 17.08) |
50 |
49 |
0 |
0 |
1 |
| Razem 2010–2026 |
1 664 |
808 |
0 |
4 |
852 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Helenki średnia bez wartości skrajnych wynosi 243 325 zł, przy medianie 249 500 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 5 730 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Helenki: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Helenki?
Nieruchomości na terenie Helenki kosztują średnio około 276 667 zł, czyli około 5 724 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Helenki?
Obecnie dostępnych ofert: 24.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Znajdziesz tu oferty od 139 000 zł do 500 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnio mają około 48 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Helenki:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 37 m² | 209 400 zł |
| 2 pokoje | 45 m² | 242 222 zł |
| 3 pokoje | 53 m² | 323 667 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 5 724 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Helenki?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.