Zobacz 206 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Poremba: ceny od 290 000 zł do 419 000 zł, średnio 361 182 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Poremba według rzeczywistych cen transakcyjnych
W 2025 roku 25 mieszkań zmieniło właściciela na osiedlu Poremba, przy medianie ceny 314 000 zł — tak wynika z rejestru cen transakcyjnych RCiWN. Od 2020 roku ceny wzrosły o 30,3%. Mediana ceny za metr kwadratowy: 5 609 zł.
Mediana ceny sprzedaży
314 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 609 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
25
2025
Ceny w ciągu roku
+5,7%
mediana
Od 2020 roku
+30,3%
mediana
Wobec mediany gminy
+16,3%
Zabrze: 270 000 zł
Wobec mediany krajowej
-30,2%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Poremba obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 314 000 zł, czyli 5 609 zł/m², w obserwowanym przedziale od 168 000 zł do 446 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 170 000 zł do 380 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,7% transakcji zawarto między 240 000 zł a 330 000 zł, a 10,8% przekroczyło 380 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 34,1% sprzedanych lokali ma od 51 do 63 m², a 9% przekracza 74 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Zabrze: 270 000 zł) o 16,3%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 30,2% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 14 sprzedaży mieszkań, z medianą 329 500 zł i 6 060 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 300 000 zł (5 722 zł/m²) przy 26 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Poremba rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
14 |
329 500 zł |
+4,9% |
6 060 zł/m² |
| 2025 |
25 |
314 000 zł |
+5,7% |
5 609 zł/m² |
| 2024 |
31 |
297 000 zł |
+16,5% |
5 096 zł/m² |
| 2023 |
35 |
255 000 zł |
+0,8% |
4 676 zł/m² |
| 2022 |
23 |
253 000 zł |
-19,3% |
4 423 zł/m² |
| 2021 |
27 |
313 500 zł |
+30,1% |
4 791 zł/m² |
| 2020 |
12 |
241 000 zł |
— |
4 507 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Poremba: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
25 |
| Mediana ceny |
314 000 zł |
| Cena za m² |
5 609 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
52,5 m² |
| Typowy przedział |
168 000 – 446 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Poremba
Rozkład obliczony na podstawie 167 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 170 000 zł |
9% |
| 170 000 – 240 000 zł |
20,4% |
| 240 000 – 330 000 zł |
43,7% |
| 330 000 – 380 000 zł |
16,2% |
| Powyżej 380 000 zł |
10,8% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Poremba
Rozkład ceny za m² na podstawie 167 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 900 zł/m² |
9% |
| 3 900 – 4 500 zł/m² |
20,4% |
| 4 500 – 5 500 zł/m² |
42,5% |
| 5 500 – 6 500 zł/m² |
17,4% |
| Powyżej 6 500 zł/m² |
10,8% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Poremba
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 m² |
10,2% |
| 36 – 51 m² |
16,8% |
| 51 – 63 m² |
34,1% |
| 63 – 74 m² |
29,9% |
| Powyżej 74 m² |
9% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Poremba: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
8,5% |
182 000 zł |
5 663 zł/m² |
| 3 izby |
52,1% |
253 500 zł |
5 018 zł/m² |
| 4 izby |
35,8% |
330 000 zł |
4 850 zł/m² |
| 5 izb |
3% |
410 000 zł |
5 528 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,6% |
287 000 zł |
4 411 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Poremba
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Zaborze |
86 |
281 220 zł |
322 zł/m² |
| Ruda |
5 |
— |
167 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Poremba: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Wszystkie działki |
7 |
167 zł/m² |
29 921 zł |
179 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Poremba
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
33 |
26 |
0 |
2 |
5 |
| 2026 (do 17.08) |
18 |
14 |
0 |
1 |
3 |
| Razem 2010–2026 |
344 |
193 |
0 |
26 |
125 |
Między 2020 a 2025 rokiem mediana na osiedlu Poremba przeszła z 241 000 zł na 314 000 zł. Rynek pierwotny odpowiada za 24,1% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na osiedlu Poremba: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Poremba?
Nieruchomości na osiedlu Poremba kosztują średnio około 361 182 zł, czyli około 5 692 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na osiedlu Poremba?
W tej chwili do wyboru są 206 nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Znajdziesz tu oferty od 290 000 zł do 419 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Poremba?
Średnia powierzchnia to około 63 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Poremba?
Średnio wychodzi około 5 692 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży osiedla Poremba?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasuje się 2-pokojowe mieszkanie.