Mamy 31 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Centrum Północ, w cenach od 169 000 zł do 1 159 000 zł, przy średniej cenie 419 303 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Centrum Północ według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na osiedlu Centrum Północ? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 300 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 169 750 zł a 702 500 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
300 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 880 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
51
2025
Ceny w ciągu roku
-18,8%
mediana
Od 2010 roku
+275%
mediana
Wobec mediany gminy
+11,1%
Zabrze: 270 000 zł
Wobec mediany krajowej
-33,3%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Centrum Północ obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 300 000 zł, czyli 5 880 zł/m², w obserwowanym przedziale od 169 750 zł do 702 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 160 000 zł do 510 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 44,5% transakcji zawarto między 230 000 zł a 380 000 zł, a 10,6% przekroczyło 510 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,7% sprzedanych lokali ma od 49 do 71 m², a 9,7% przekracza 86 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Zabrze: 270 000 zł) o 11,1%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 33,3% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 26 sprzedaży mieszkań, z medianą 302 500 zł i 6 788 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 308 000 zł (6 205 zł/m²) przy 46 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Centrum Północ rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
26 |
302 500 zł |
+0,8% |
6 788 zł/m² |
| 2025 |
51 |
300 000 zł |
-18,8% |
5 880 zł/m² |
| 2024 |
138 |
369 500 zł |
+58,2% |
6 287 zł/m² |
| 2023 |
60 |
233 500 zł |
+8,1% |
4 916 zł/m² |
| 2022 |
37 |
216 000 zł |
-41,2% |
4 653 zł/m² |
| 2021 |
75 |
367 328 zł |
+31,2% |
5 340 zł/m² |
| 2020 |
3 |
280 000 zł |
-14,2% |
4 025 zł/m² |
| 2019 |
78 |
326 509 zł |
+30,6% |
4 952 zł/m² |
| 2018 |
23 |
250 000 zł |
+0,1% |
3 920 zł/m² |
| 2017 |
40 |
249 660 zł |
+51,3% |
3 998 zł/m² |
| 2016 |
3 |
165 000 zł |
+277,4% |
2 627 zł/m² |
| 2015 |
4 |
43 725 zł |
-69,1% |
1 034 zł/m² |
| 2014 |
4 |
141 500 zł |
+8,8% |
2 148 zł/m² |
| 2013 |
5 |
130 000 zł |
— |
2 902 zł/m² |
| 2011 |
2 |
155 000 zł |
+93,8% |
2 879 zł/m² |
| 2010 |
6 |
80 000 zł |
— |
1 460 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Centrum Północ: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
51 |
| Mediana ceny |
300 000 zł |
| Cena za m² |
5 880 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
53,5 m² |
| Typowy przedział |
169 750 – 702 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum Północ
Rozkład obliczony na podstawie 555 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 160 000 zł |
10,6% |
| 160 000 – 230 000 zł |
17,3% |
| 230 000 – 380 000 zł |
44,5% |
| 380 000 – 510 000 zł |
16,9% |
| Powyżej 510 000 zł |
10,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Centrum Północ
Rozkład ceny za m² na podstawie 555 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 400 zł/m² |
9,9% |
| 3 400 – 4 400 zł/m² |
18,7% |
| 4 400 – 6 000 zł/m² |
43,1% |
| 6 000 – 7 400 zł/m² |
17,7% |
| Powyżej 7 400 zł/m² |
10,6% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Centrum Północ
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 38 m² |
11% |
| 38 – 49 m² |
17,5% |
| 49 – 71 m² |
44,7% |
| 71 – 86 m² |
17,1% |
| Powyżej 86 m² |
9,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Centrum Północ: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,7% |
151 033 zł |
5 543 zł/m² |
| 2 izby |
18,2% |
250 000 zł |
5 347 zł/m² |
| 3 izby |
40,6% |
297 237 zł |
5 361 zł/m² |
| 4 izby |
30,4% |
349 500 zł |
4 777 zł/m² |
| 5 izb |
8,9% |
488 000 zł |
5 731 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,2% |
298 945 zł |
2 436 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Centrum Północ
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Zabrze |
639 |
309 741 zł |
230 zł/m² |
| Sośnica |
78 |
103 000 zł |
221 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Centrum Północ: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Wszystkie działki |
22 |
226 zł/m² |
211 216 zł |
1 111 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Centrum Północ
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
106 |
70 |
0 |
2 |
34 |
| 2026 (do 17.08) |
38 |
28 |
0 |
0 |
10 |
| Razem 2010–2026 |
1 531 |
721 |
0 |
49 |
761 |
Między obrębami ewidencyjnymi na osiedlu Centrum Północ różnice są wyraźne: najdroższy obręb to Zabrze, z medianą 309 741 zł przy 239 sprzedażach mieszkań. Rynek pierwotny odpowiada za 49,1% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na osiedlu Centrum Północ — ceny i metraże
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na osiedlu Centrum Północ?
Licz się ze średnią kwotą 419 303 zł, aby kupić nieruchomość na osiedlu Centrum Północ, czyli około 6 319 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na osiedlu Centrum Północ?
W tej chwili do wyboru są 31 nieruchomości: 30 mieszkań i 1 dom.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na osiedlu Centrum Północ?
Znajdziesz tu oferty od 169 000 zł do 1 159 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Centrum Północ?
Średnio mają około 66 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 135 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 64 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Centrum Północ:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 49 m² | 286 925 zł |
| 3 pokoje | 70 m² | 519 625 zł |
| 4 pokoje | 87 m² | 319 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Centrum Północ?
Wynosi ona około 6 319 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 360 zł/m², a dla domów spada do 5 741 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Centrum Północ?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.