Zobacz 170 nieruchomości na sprzedaż w powiecie tucholskim: ceny od 106 000 zł do 4 500 000 zł, średnio 575 618 zł.
Ceny nieruchomości powiatu tucholskiego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie lub dom w powiecie tucholskim sprzedawano w 2025 roku za medianę 293 000 zł. Typowa nieruchomość: 50,6 m², 3 izby. Ceny zyskały 10,6% w ciągu roku.
Mediana ceny sprzedaży
293 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 830 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
159
2025
Ceny w ciągu roku
+10,6%
mediana
Od 2010 roku
+144,2%
mediana
Wobec mediany województwa
-16,3%
kujawsko-pomorskie: 350 000 zł
Wobec mediany krajowej
-34,9%
Polska: 450 010 zł
Rynek nieruchomości powiatu tucholskiego opiera się przede wszystkim na domach, które stanowią 58% sprzedaży. Ich mediana ceny wynosi 409 327 zł, czyli 4 438 zł/m², w obserwowanym przedziale od 65 500 zł do 868 000 zł. Mieszkania (42% sprzedaży) zmieniają właściciela za medianę około 208 000 zł (3 822 zł/m²).
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 50 000 zł do 470 000 zł (około 82% rynku). W szczegółach: 45,5% transakcji zawarto między 110 000 zł a 280 000 zł, a 9,9% przekroczyło 470 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,2% sprzedanych lokali ma od 46 do 62 m², a 9,4% przekracza 84 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 16,3% niższa od mediany województwa (kujawsko-pomorskie: 350 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 34,9% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Cekcyn — mediana 214 600 zł (4 058 zł/m², 275 transakcji od 2010 roku), dalej Lubiewo z medianą 185 500 zł (2 376 zł/m²). Tuchola: 177 000 zł (2 841 zł/m²). Na drugim biegunie Kęsowo ma najbardziej przystępną medianę: 120 000 zł (1 427 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 59 sprzedaży mieszkań i domów, z medianą 286 895 zł i 4 691 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 299 000 zł (4 740 zł/m²) przy 116 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu tucholskiego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
59 |
286 895 zł |
-2,1% |
4 691 zł/m² |
| 2025 |
159 |
293 000 zł |
+10,6% |
3 830 zł/m² |
| 2024 |
155 |
265 000 zł |
-5,4% |
4 249 zł/m² |
| 2023 |
99 |
280 000 zł |
+40% |
4 098 zł/m² |
| 2022 |
155 |
200 000 zł |
+0% |
3 923 zł/m² |
| 2021 |
191 |
200 000 zł |
+30,7% |
3 594 zł/m² |
| 2020 |
125 |
153 000 zł |
+2% |
2 709 zł/m² |
| 2019 |
120 |
150 000 zł |
+7,1% |
2 699 zł/m² |
| 2018 |
113 |
140 000 zł |
+3,7% |
2 260 zł/m² |
| 2017 |
109 |
135 000 zł |
+12,5% |
2 277 zł/m² |
| 2016 |
111 |
120 000 zł |
-5,9% |
2 139 zł/m² |
| 2015 |
104 |
127 500 zł |
+6,7% |
2 316 zł/m² |
| 2014 |
60 |
119 500 zł |
-4,4% |
2 118 zł/m² |
| 2013 |
59 |
125 000 zł |
+16,3% |
2 266 zł/m² |
| 2012 |
46 |
107 500 zł |
-6,5% |
2 047 zł/m² |
| 2011 |
44 |
115 000 zł |
-4,2% |
1 784 zł/m² |
| 2010 |
51 |
120 000 zł |
— |
2 101 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Tucholski: ile trzeba przygotować na mieszkanie lub dom
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
Domy (2025) |
| Sprzedaże |
67 | 92 |
| Mediana ceny |
208 000 zł | 409 327 zł |
| Cena za m² |
3 822 zł/m² | 4 438 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
50,2 m² | 89 m² |
| Typowy przedział |
38 000 – 367 000 zł | 65 500 – 868 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie tucholskim
Rozkład obliczony na podstawie 1 760 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 50 000 zł |
8% |
| 50 000 – 110 000 zł |
19,1% |
| 110 000 – 280 000 zł |
45,5% |
| 280 000 – 470 000 zł |
17,6% |
| Powyżej 470 000 zł |
9,9% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie tucholskim
Rozkład ceny za m² na podstawie 741 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 200 zł/m² |
10% |
| 1 200 – 2 100 zł/m² |
18,8% |
| 2 100 – 3 900 zł/m² |
43,2% |
| 3 900 – 5 000 zł/m² |
18,4% |
| Powyżej 5 000 zł/m² |
9,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie tucholskim
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali i domów (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
8,2% |
| 35 – 46 m² |
20,6% |
| 46 – 62 m² |
43,2% |
| 62 – 84 m² |
18,6% |
| Powyżej 84 m² |
9,4% |
Powierzchnie działek przy sprzedanych domach w powiecie tucholskim
Tylko sprzedaże domów z gruntem (2010–2025)
| Powierzchnia działki | Udział sprzedaży |
| Poniżej 430 m² |
10,1% |
| 430 – 720 m² |
17,7% |
| 720 – 2 500 m² |
44,6% |
| 2 500 – 7 700 m² |
17,7% |
| Powyżej 7 700 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Tucholski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,6% |
135 000 zł |
3 546 zł/m² |
| 2 izby |
20,8% |
111 250 zł |
2 990 zł/m² |
| 3 izby |
44,4% |
125 000 zł |
2 601 zł/m² |
| 4 izby |
27,5% |
150 000 zł |
2 797 zł/m² |
| 5 izb |
4,6% |
185 000 zł |
2 630 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,1% |
170 000 zł |
2 246 zł/m² |
Najdroższe gminy w powiecie tucholskim
Mediany cen mieszkań i domów w latach 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Cekcyn |
275 |
214 600 zł |
4 058 zł/m² |
| Lubiewo |
192 |
185 500 zł |
2 376 zł/m² |
| Tuchola |
879 |
177 000 zł |
2 841 zł/m² |
| Śliwice |
145 |
175 000 zł |
1 998 zł/m² |
| Gostycyn |
155 |
130 000 zł |
1 978 zł/m² |
Najtańsze gminy w powiecie tucholskim
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Kęsowo |
114 |
120 000 zł |
1 427 zł/m² |
| Gostycyn |
155 |
130 000 zł |
1 978 zł/m² |
| Śliwice |
145 |
175 000 zł |
1 998 zł/m² |
| Tuchola |
879 |
177 000 zł |
2 841 zł/m² |
| Lubiewo |
192 |
185 500 zł |
2 376 zł/m² |
Ceny działek w powiecie tucholskim: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
42 |
97 zł/m² |
58 500 zł |
743 m² |
| Grunty rolne |
3 638 |
19 zł/m² |
46 000 zł |
2 031 m² |
| Grunty leśne |
188 |
9,2 zł/m² |
50 000 zł |
3 982 m² |
| Wszystkie działki |
5 128 |
18 zł/m² |
44 396 zł |
2 152 m² |
Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie tucholskim
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Tuchola |
1 196 |
23 zł/m² |
50 000 zł |
| Cekcyn |
1 227 |
22 zł/m² |
40 506 zł |
| Śliwice |
1 001 |
20 zł/m² |
40 000 zł |
| Gostycyn |
500 |
13 zł/m² |
47 000 zł |
| Lubiewo |
816 |
12 zł/m² |
40 000 zł |
| Cekcyn |
1 227 |
22 zł/m² |
40 506 zł |
| Śliwice |
1 001 |
20 zł/m² |
40 000 zł |
| Gostycyn |
500 |
13 zł/m² |
47 000 zł |
| Lubiewo |
816 |
12 zł/m² |
40 000 zł |
| Kęsowo |
391 |
5,2 zł/m² |
50 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości w powiecie tucholskim
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
664 |
69 |
98 |
454 |
43 |
| 2026 (do 17.08) |
220 |
34 |
29 |
146 |
11 |
| Razem 2010–2026 |
9 119 |
802 |
1 124 |
6 409 |
784 |
W porównaniu z medianą województwa (kujawsko-pomorskie: 350 000 zł) ceny powiatu tucholskiego są o 16,3% niższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -34,9%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +144,2%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości w powiecie tucholskim: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie tucholskim?
Na zakup nieruchomości w powiecie tucholskim trzeba przeznaczyć średnio 575 618 zł, czyli około 4 651 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie tucholskim?
Aktualna oferta to około 170 nieruchomości: 94 mieszkania i 76 domów.
Jaki jest przedział cen w powiecie tucholskim?
Znajdziesz tu oferty od 106 000 zł do 4 500 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 124 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 212 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 53 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu tucholskiego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 36 m² | 252 909 zł |
| 2 pokoje | 46 m² | 323 795 zł |
| 3 pokoje | 75 m² | 462 681 zł |
| 4 pokoje | 141 m² | 589 323 zł |
| 5 pokoi | 190 m² | 680 063 zł |
| 6 pokoi | 204 m² | 774 000 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w powiecie tucholskim?
Wynosi ona około 4 651 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 682 zł/m², a dla domów spada do 4 028 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w powiecie tucholskim?
Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowy dom.