Domy i mieszkania na sprzedaż Rypiński

Porównaj 79 nieruchomości na sprzedaż w powiecie rypińskim — średnia cena to 497 997 zł, a ceny sięgają od 65 000 zł do 3 280 000 zł.

Średnia cena 497 997 zł cena sprzedaży
Przedział cen 65 000–3 280 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 138 m² na nieruchomość
Cena za m² 3 615 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

79 łącznie
62% domy
  • Mieszkania 38,0%
    30 nieruchomości
  • Domy 62,0%
    49 nieruchomości

Ile pokoi

79 łącznie
30% 5+ pokoi
  • 1 pokój 10,1%
    8 nieruchomości
  • 2 pokoje 21,5%
    17 nieruchomości
  • 3 pokoje 22,8%
    18 nieruchomości
  • 4 pokoje 15,2%
    12 nieruchomości
  • 5+ pokoi 30,4%
    24 nieruchomości

Przedziały cenowe

79 łącznie
  • 65 000–280 000 zł 26,6%
    21 nieruchomości
  • 285 000–350 000 zł 13,9%
    11 nieruchomości
  • 375 000–475 000 zł 20,3%
    16 nieruchomości
  • 490 000–595 000 zł 20,3%
    16 nieruchomości
  • 595 000–3 285 000 zł 19,0%
    15 nieruchomości

Przedziały powierzchni

79 łącznie
  • 20–60 m² 30,4%
    24 nieruchomości
  • 60–80 m² 10,1%
    8 nieruchomości
  • 80–130 m² 20,3%
    16 nieruchomości
  • 130–210 m² 20,3%
    16 nieruchomości
  • 210–760 m² 19,0%
    15 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 51 m² 191 m²
Cena za metr kwadratowy 5 964 zł/m² 3 232 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż w powiecie rypińskim sięga 79 nieruchomości, w podziale na 49 domów i 30 mieszkań; domy dominują z udziałem 62%. Pod względem metrażu i ceny domy oscylują wokół 191 m² i 3 232 zł/m², a mieszkania wokół 51 m² i 5 964 zł/m².

Najczęściej spotykany typ to domy 5-pokojowe, a zaraz po nich opcje 4- i 3-pokojowe.

Rynek nieruchomości powiatu rypińskiego zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 250 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 278 321 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji spadła o 39,8% rok do roku.

Mediana ceny sprzedaży 250 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 4 491 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 136 2025
Ceny w ciągu roku -3,1% mediana
Od 2010 roku +138,1% mediana
Wobec mediany województwa -28,6% kujawsko-pomorskie: 350 000 zł
Wobec mediany krajowej -44,4% Polska: 450 010 zł

Rynek nieruchomości powiatu rypińskiego opiera się przede wszystkim na mieszkaniach, które stanowią 62% sprzedaży. Ich mediana ceny wynosi 237 500 zł, czyli 4 491 zł/m², w obserwowanym przedziale od 69 200 zł do 471 950 zł. Domy (38% sprzedaży) zmieniają właściciela za medianę około 270 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 46 000 zł do 340 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,1% transakcji zawarto między 91 000 zł a 210 000 zł, a 9,8% przekroczyło 340 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,5% sprzedanych lokali ma od 45 do 63 m², a 10,3% przekracza 73 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 28,6% niższa od mediany województwa (kujawsko-pomorskie: 350 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 44,4% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Rypin — mediana 160 000 zł (2 780 zł/m², 1 027 transakcji od 2010 roku), dalej Skrwilno z medianą 145 000 zł (2 479 zł/m²). Rypin: 142 500 zł (1 290 zł/m²). Na drugim biegunie Brzuze ma najbardziej przystępną medianę: 100 000 zł (1 393 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 11 sprzedaży mieszkań i domów, z medianą 158 000 zł i 2 952 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 262 500 zł (4 689 zł/m²) przy 60 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu rypińskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 11 158 000 zł -36,8% 2 952 zł/m²
2025 136 250 000 zł -3,1% 4 491 zł/m²
2024 226 257 875 zł +37,5% 5 110 zł/m²
2023 134 187 500 zł -3,8% 3 861 zł/m²
2022 135 195 000 zł +30% 3 226 zł/m²
2021 151 150 000 zł -2,3% 2 841 zł/m²
2020 118 153 500 zł +2,7% 3 062 zł/m²
2019 92 149 500 zł +24,6% 2 920 zł/m²
2018 79 120 000 zł +9,1% 2 294 zł/m²
2017 75 110 000 zł +22,2% 1 921 zł/m²
2016 118 90 000 zł +0% 1 584 zł/m²
2015 108 90 000 zł -24,7% 1 688 zł/m²
2014 104 119 580 zł +31,4% 2 078 zł/m²
2013 78 91 000 zł -6,6% 1 719 zł/m²
2012 78 97 450 zł -26,1% 1 942 zł/m²
2011 99 131 918 zł +25,6% 2 452 zł/m²
2010 37 105 000 zł — 2 076 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Rypiński: ile trzeba przygotować na mieszkanie lub dom

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025) Domy (2025)
Sprzedaże 7066
Mediana ceny 237 500 zł270 000 zł
Cena za m² 4 491 zł/m²—
Mediana powierzchni 53,4 m²—
Typowy przedział 69 200 –
471 950 zł
54 625 –
777 500 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie rypińskim

Rozkład obliczony na podstawie 1 779 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 46 000 zł 9,9%
46 000 – 91 000 zł 18%
91 000 – 210 000 zł 43,1%
210 000 – 340 000 zł 19,1%
Powyżej 340 000 zł 9,8%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie rypińskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 1 099 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 100 zł/m² 10,3%
1 100 – 1 900 zł/m² 17,4%
1 900 – 3 700 zł/m² 44,9%
3 700 – 5 300 zł/m² 17,9%
Powyżej 5 300 zł/m² 9,5%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie rypińskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali i domów (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 35 m² 10,8%
35 – 45 m² 17,3%
45 – 63 m² 44,5%
63 – 73 m² 17,2%
Powyżej 73 m² 10,3%

Powierzchnie działek przy sprzedanych domach w powiecie rypińskim

Tylko sprzedaże domów z gruntem (2010–2025)
Powierzchnia działkiUdział sprzedaży
Poniżej 430 m² 9,9%
430 – 1 200 m² 18,6%
1 200 – 4 800 m² 43,2%
4 800 – 26 000 m² 18,4%
Powyżej 26 000 m² 10%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Rypiński: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 1% 71 000 zł 2 814 zł/m²
2 izby 24% 84 540 zł 2 916 zł/m²
3 izby 42,9% 135 034 zł 3 034 zł/m²
4 izby 28,9% 157 622 zł 2 733 zł/m²
5 izb 2,7% 197 996 zł 2 522 zł/m²
6 izb i więcej 0,5% 153 000 zł 2 104 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie rypińskim

Mediany cen mieszkań i domów w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Rypin 1 027 160 000 zł 2 780 zł/m²
Skrwilno 130 145 000 zł 2 479 zł/m²
Rypin 192 142 500 zł 1 290 zł/m²
Wąpielsk 88 110 000 zł 1 477 zł/m²
Rogowo 137 105 000 zł 1 937 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie rypińskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Brzuze 205 100 000 zł 1 393 zł/m²
Rogowo 137 105 000 zł 1 937 zł/m²
Wąpielsk 88 110 000 zł 1 477 zł/m²
Rypin 192 142 500 zł 1 290 zł/m²
Skrwilno 130 145 000 zł 2 479 zł/m²

Ceny działek w powiecie rypińskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 2 148 11 zł/m² 35 000 zł 3 008 m²
Grunty rolne 1 809 5,0 zł/m² 47 000 zł 10 166 m²
Grunty leśne 30 3,5 zł/m² 50 000 zł 19 000 m²
Wszystkie działki 4 011 7,6 zł/m² 40 000 zł 4 300 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie rypińskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Rypin 424 29 zł/m² 45 228 zł
Brzuze 890 9,8 zł/m² 50 500 zł
Rypin 850 7,3 zł/m² 40 000 zł
Rogowo 896 6,4 zł/m² 30 000 zł
Wąpielsk 380 5,0 zł/m² 60 000 zł
Brzuze 890 9,8 zł/m² 50 500 zł
Rypin 850 7,3 zł/m² 40 000 zł
Rogowo 896 6,4 zł/m² 30 000 zł
Wąpielsk 380 5,0 zł/m² 60 000 zł
Skrwilno 571 3,8 zł/m² 28 500 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie rypińskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 499 82 68 310 39
2026 (do 17.08) 54 7 5 34 8
Razem 2010–2026 6 907 1 135 704 4 415 653

Trajektorię cen powiatu rypińskiego widać w dłuższej perspektywie: 105 000 zł mediany w 2010 roku, 250 000 zł w 2025 roku, czyli +138,1%. Pod względem liczby transakcji rynek skurczył się o 39,8% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie rypińskim?

Nieruchomości w powiecie rypińskim kosztują średnio około 497 997 zł, czyli około 3 615 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

Obecnie dostępnych ofert: 79: 49 domów i 30 mieszkań.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Oferty zaczynają się od 65 000 zł i sięgają 3 280 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie rypińskim?

Średnio mają około 138 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 191 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 51 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu rypińskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje56 m²313 211 zł
3 pokoje77 m²437 625 zł
4 pokoje163 m²474 452 zł
5 pokoi186 m²758 521 zł
6 pokoi180 m²535 714 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie rypińskim?

Średnia cena to 3 615 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 964 zł/m², a dla domów spada do 3 232 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w powiecie rypińskim?

Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowe mieszkanie.