Domy i mieszkania na sprzedaż Okonek (obszar wiejski)

Kup nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Okonek: 44 nieruchomości w cenach od 79 000 zł do 895 000 zł, przy średniej cenie 279 294 zł.

27 nieruchomości na sprzedaż w okolicach obszaru wiejskiego gminy Okonek

Średnia cena 279 294 zł cena sprzedaży
Przedział cen 79 000–895 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 116 m² na nieruchomość
Cena za m² 2 398 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

17 łącznie
59% mieszkania
  • Mieszkania 58,8%
    10 nieruchomości
  • Domy 41,2%
    7 nieruchomości

Ile pokoi

17 łącznie
35% 4 pokoje
  • 1 pokój 23,5%
    4 nieruchomości
  • 2 pokoje 5,9%
    1 nieruchomość
  • 3 pokoje 11,8%
    2 nieruchomości
  • 4 pokoje 35,3%
    6 nieruchomości
  • 5+ pokoi 23,5%
    4 nieruchomości

Przedziały cenowe

17 łącznie
  • 75 000–100 000 zł 23,5%
    4 nieruchomości
  • 120 000–150 000 zł 17,6%
    3 nieruchomości
  • 195 000–250 000 zł 23,5%
    4 nieruchomości
  • 265 000–335 000 zł 17,6%
    3 nieruchomości
  • 650 000–900 000 zł 17,6%
    3 nieruchomości

Przedziały powierzchni

17 łącznie
  • 20–60 m² 35,3%
    6 nieruchomości
  • 60–70 m² 5,9%
    1 nieruchomość
  • 70–90 m² 23,5%
    4 nieruchomości
  • 140–200 m² 23,5%
    4 nieruchomości
  • 310–330 m² 11,8%
    2 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 69 m² 184 m²
Cena za metr kwadratowy 2 625 zł/m² 2 277 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

W tej chwili oferta na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Okonek liczy 44 nieruchomości. Średnia powierzchnia mieszkań wynosi około 69 m², przy cenie 2 625 zł/m², wobec 184 m² i 2 277 zł/m² w przypadku domów.

Najczęściej spotykany typ to mieszkania 4-pokojowe, a zaraz po nich opcje 1- i 2-pokojowe.

Ile naprawdę są warte nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Okonek? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 200 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 54 000 zł a 408 000 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.

Mediana ceny sprzedaży 200 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 3 028 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 13 2025
Ceny w ciągu roku +3,9% mediana
Od 2016 roku +269% mediana
Wobec mediany gminy +33,8% Okonek: 149 500 zł
Wobec mediany krajowej -55,6% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Okonek obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 200 000 zł, czyli 3 028 zł/m², w obserwowanym przedziale od 54 000 zł do 408 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 26 000 zł do 260 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 43,4% transakcji zawarto między 46 000 zł a 190 000 zł, a 9,4% przekroczyło 260 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami pięcioizbowymi. Pod względem powierzchni 47,2% sprzedanych lokali ma od 51 do 72 m², a 11,3% przekracza 88 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Okonek: 149 500 zł) o 33,8%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 55,6% niższa.

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 5 sprzedaży mieszkań, z medianą 114 990 zł i 1 902 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 107 495 zł (1 809 zł/m²) przy 8 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Okonek rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 5 114 990 zł -42,5% 1 902 zł/m²
2025 13 200 000 zł +3,9% 3 028 zł/m²
2024 2 192 500 zł +20,3% 3 448 zł/m²
2023 8 160 000 zł +272,1% 2 580 zł/m²
2022 7 43 000 zł — 943 zł/m²
2017 12 46 060 zł -15% 939 zł/m²
2016 6 54 200 zł — 666 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Okonek (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 13
Mediana ceny 200 000 zł
Cena za m² 3 028 zł/m²
Mediana powierzchni 63,1 m²
Typowy przedział 54 000 –
408 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Okonek

Rozkład obliczony na podstawie 53 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 26 000 zł 11,3%
26 000 – 46 000 zł 17%
46 000 – 190 000 zł 43,4%
190 000 – 260 000 zł 18,9%
Powyżej 260 000 zł 9,4%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Okonek

Rozkład ceny za m² na podstawie 53 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 490 zł/m² 11,3%
490 – 830 zł/m² 17%
830 – 2 800 zł/m² 45,3%
2 800 – 4 200 zł/m² 15,1%
Powyżej 4 200 zł/m² 11,3%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Okonek

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 43 m² 9,4%
43 – 51 m² 17%
51 – 72 m² 47,2%
72 – 88 m² 15,1%
Powyżej 88 m² 11,3%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Okonek (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
2 izby 9,4% 25 000 zł 852 zł/m²
3 izby 39,6% 48 000 zł 1 698 zł/m²
4 izby 28,3% 130 000 zł 2 320 zł/m²
5 izb 17% 175 000 zł 2 230 zł/m²
6 izb i więcej 5,7% 335 000 zł 3 795 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Okonek

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Lotyń 33 240 000 zł 6,0 zł/m²
Łomczewo 13 — 5,9 zł/m²
Ciosaniec 12 — 4,3 zł/m²
Pniewo 11 — 8,3 zł/m²
Brokęcino 10 — 6,0 zł/m²
Lędyczek 10 — 24 zł/m²
Anielin 9 — 3,8 zł/m²
Podgaje 7 — 9,4 zł/m²
Glinki Mokre 6 — 5,7 zł/m²
Lubnica 6 — 7,8 zł/m²

Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Okonek: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 31 24 zł/m² 50 000 zł 2 105 m²
Grunty rolne 185 4,8 zł/m² 59 000 zł 10 270 m²
Wszystkie działki 270 4,5 zł/m² 54 000 zł 10 730 m²

Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Okonek

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 65 16 0 37 12
2026 (do 17.08) 44 6 0 25 13
Razem 2010–2026 704 58 0 391 255

Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 200 000 zł (3 028 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (39,6% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Okonek?

Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Okonek kosztują średnio około 279 294 zł, czyli około 2 398 zł/m².

Jak duża jest oferta na obszarze wiejskim gminy Okonek?

W tej chwili do wyboru są 44 nieruchomości: 10 mieszkań i 7 domów oraz 27 innych nieruchomości.

Jaki jest przedział cen na obszarze wiejskim gminy Okonek?

Znajdziesz tu oferty od 79 000 zł do 895 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Okonek?

Zazwyczaj oferują około 116 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 184 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 69 m².

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnio wychodzi około 2 398 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 2 625 zł/m², a dla domów spada do 2 277 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży obszaru wiejskiego gminy Okonek?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 4-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 1-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowy dom.