Porównaj 32 nieruchomości na sprzedaż na terenie Lubawy — średnia cena to 594 719 zł, a ceny sięgają od 235 000 zł do 2 995 000 zł.
Ceny nieruchomości Lubawy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 109 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 279 300 zł rynek Lubawy najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 99,9%.
Mediana ceny sprzedaży
279 300 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 661 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
109
2025
Ceny w ciągu roku
+19,3%
mediana
Od 2010 roku
+99,9%
mediana
Wobec mediany powiatu
-13,8%
Iławski: 324 000 zł
Wobec mediany krajowej
-37,9%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Lubawy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 279 300 zł, czyli 5 661 zł/m², w obserwowanym przedziale od 182 800 zł do 426 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 120 000 zł do 290 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 45,6% transakcji zawarto między 150 000 zł a 230 000 zł, a 10,3% przekroczyło 290 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,4% sprzedanych lokali ma od 40 do 53 m², a 9,6% przekracza 62 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 13,8% niższa od mediany powiatu (Iławski: 324 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 37,9% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 95 sprzedaży mieszkań, z medianą 265 000 zł i 5 700 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 276 945 zł (5 700 zł/m²) przy 123 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Lubawy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
95 |
265 000 zł |
-5,1% |
5 700 zł/m² |
| 2025 |
109 |
279 300 zł |
+19,3% |
5 661 zł/m² |
| 2024 |
113 |
234 200 zł |
+4,8% |
5 168 zł/m² |
| 2023 |
130 |
223 475 zł |
+8,3% |
4 819 zł/m² |
| 2022 |
176 |
206 392 zł |
-3,7% |
4 143 zł/m² |
| 2021 |
146 |
214 414 zł |
+5,1% |
4 266 zł/m² |
| 2020 |
109 |
204 000 zł |
+21,9% |
3 996 zł/m² |
| 2019 |
102 |
167 364 zł |
+5,9% |
3 600 zł/m² |
| 2018 |
133 |
158 000 zł |
+4% |
3 242 zł/m² |
| 2017 |
87 |
151 900 zł |
+0,4% |
3 225 zł/m² |
| 2016 |
90 |
151 250 zł |
+1,4% |
3 200 zł/m² |
| 2015 |
73 |
149 100 zł |
+10,4% |
3 196 zł/m² |
| 2014 |
39 |
135 000 zł |
-7,2% |
3 149 zł/m² |
| 2013 |
63 |
145 400 zł |
+9,4% |
3 150 zł/m² |
| 2012 |
32 |
132 890 zł |
+6,1% |
2 971 zł/m² |
| 2011 |
22 |
125 250 zł |
-10,3% |
2 660 zł/m² |
| 2010 |
65 |
139 700 zł |
— |
2 933 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Lubawa: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
109 |
| Mediana ceny |
279 300 zł |
| Cena za m² |
5 661 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
46,3 m² |
| Typowy przedział |
182 800 – 426 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Lubawy
Rozkład obliczony na podstawie 1 584 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 120 000 zł |
10,9% |
| 120 000 – 150 000 zł |
14,5% |
| 150 000 – 230 000 zł |
45,6% |
| 230 000 – 290 000 zł |
18,7% |
| Powyżej 290 000 zł |
10,3% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Lubawy
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 584 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 900 zł/m² |
8,4% |
| 2 900 – 3 200 zł/m² |
16,2% |
| 3 200 – 4 700 zł/m² |
47,2% |
| 4 700 – 5 700 zł/m² |
18,1% |
| Powyżej 5 700 zł/m² |
10,1% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Lubawy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
7,8% |
| 35 – 40 m² |
20,8% |
| 40 – 53 m² |
44,4% |
| 53 – 62 m² |
17,4% |
| Powyżej 62 m² |
9,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Lubawa: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,2% |
120 050 zł |
4 341 zł/m² |
| 2 izby |
44% |
174 378 zł |
4 281 zł/m² |
| 3 izby |
42,7% |
205 000 zł |
4 112 zł/m² |
| 4 izby |
11% |
205 100 zł |
3 521 zł/m² |
| 5 izb |
1% |
192 500 zł |
2 922 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,1% |
140 000 zł |
2 424 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Lubawy
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Lubawa 7 |
677 |
180 000 zł |
91 zł/m² |
| Lubawa 4 |
642 |
165 700 zł |
70 zł/m² |
| Lubawa 3 |
317 |
151 500 zł |
27 zł/m² |
| Lubawa 1 |
127 |
— |
100 zł/m² |
| Lubawa 8 |
101 |
189 308 zł |
61 zł/m² |
| Lubawa 6 |
81 |
— |
73 zł/m² |
| Lubawa 5 |
77 |
— |
72 zł/m² |
| Lubawa 10 |
35 |
— |
70 zł/m² |
| Lubawa 2 |
25 |
— |
39 zł/m² |
Ceny działek na terenie Lubawy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
429 |
73 zł/m² |
90 000 zł |
1 036 m² |
| Grunty rolne |
39 |
9,3 zł/m² |
85 000 zł |
8 490 m² |
| Wszystkie działki |
473 |
69 zł/m² |
89 040 zł |
1 133 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Lubawy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
170 |
120 |
0 |
27 |
23 |
| 2026 (do 17.08) |
172 |
124 |
0 |
21 |
27 |
| Razem 2010–2026 |
2 822 |
1 705 |
0 |
572 |
545 |
Między obrębami ewidencyjnymi na terenie Lubawy różnice są wyraźne: najdroższy obręb to Lubawa 8, z medianą 189 308 zł przy 60 sprzedażach mieszkań. Najwięcej transakcji przypada na obręb Lubawa 7 (677). Rynek pierwotny odpowiada za 63,6% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Lubawy w liczbach
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Lubawy?
Licz się ze średnią kwotą 594 719 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Lubawy, czyli około 3 080 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Lubawy?
Obecnie dostępnych ofert: 32: 18 domów i 14 mieszkań.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Znajdziesz tu oferty od 235 000 zł do 2 995 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Lubawy?
Średnia powierzchnia to około 193 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 296 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 61 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Lubawy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 49 m² | 370 500 zł |
| 3 pokoje | 93 m² | 367 500 zł |
| 4 pokoje | 130 m² | 451 600 zł |
| 5 pokoi | 231 m² | 655 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnia cena to 3 080 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 367 zł/m², a dla domów spada do 2 554 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Lubawy?
Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowy dom.