Domy i mieszkania na sprzedaż Lubawa

Znajdź 37 nieruchomości na sprzedaż na terenie Lubawy, w cenach między 235 000 zł a 2 995 000 zł, przy średniej cenie 557 784 zł.

Średnia cena 557 784 zł cena sprzedaży
Przedział cen 235 000–2 995 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 185 m² na nieruchomość
Cena za m² 3 014 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

37 łącznie
57% domy
  • Mieszkania 43,2%
    16 nieruchomości
  • Domy 56,8%
    21 nieruchomości

Ile pokoi

37 łącznie
38% 3 pokoje
  • 1 pokój 5,4%
    2 nieruchomości
  • 2 pokoje 16,2%
    6 nieruchomości
  • 3 pokoje 37,8%
    14 nieruchomości
  • 4 pokoje 13,5%
    5 nieruchomości
  • 5+ pokoi 27,0%
    10 nieruchomości

Przedziały cenowe

37 łącznie
  • 235 000–275 000 zł 29,7%
    11 nieruchomości
  • 290 000–300 000 zł 10,8%
    4 nieruchomości
  • 315 000–515 000 zł 24,3%
    9 nieruchomości
  • 545 000–665 000 zł 18,9%
    7 nieruchomości
  • 750 000–3 000 000 zł 16,2%
    6 nieruchomości

Przedziały powierzchni

37 łącznie
  • 40–70 m² 32,4%
    12 nieruchomości
  • 70–110 m² 8,1%
    3 nieruchomości
  • 110–130 m² 21,6%
    8 nieruchomości
  • 140–240 m² 18,9%
    7 nieruchomości
  • 250–1 040 m² 18,9%
    7 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 71 m² 272 m²
Cena za metr kwadratowy 5 207 zł/m² 2 578 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż na terenie Lubawy sięga 37 nieruchomości, w podziale na 21 domów i 16 mieszkań; domy dominują z udziałem 57%. Pod względem metrażu i ceny domy oscylują wokół 272 m² i 2 578 zł/m², a mieszkania wokół 71 m² i 5 207 zł/m².

Domy 3-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 4- i 5-pokojowe.

Ile kosztuje nieruchomość na terenie Lubawy? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 140 000 zł — to mediana wyliczona z 14 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2010 roku zmiana wynosi +100%.

Mediana ceny sprzedaży 140 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 3 429 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 14 2025
Ceny w ciągu roku -31,9% mediana
Od 2010 roku +100% mediana
Wobec mediany powiatu -56,8% Iławski: 324 000 zł
Wobec mediany krajowej -68,9% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Lubawy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 140 000 zł, czyli 3 429 zł/m², w obserwowanym przedziale od 15 625 zł do 337 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 40 000 zł do 280 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 43,4% transakcji zawarto między 85 000 zł a 230 000 zł, a 10,9% przekroczyło 280 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 41,1% sprzedanych lokali ma od 42 do 58 m², a 10,3% przekracza 67 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 56,8% niższa od mediany powiatu (Iławski: 324 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 68,9% niższa.

W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 200 000 zł (4 161 zł/m²) przy 5 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Lubawy rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 1 510 000 zł +264,3% 14 362 zł/m²
2025 14 140 000 zł -31,9% 3 429 zł/m²
2024 8 205 450 zł -20,1% 3 203 zł/m²
2023 34 257 100 zł +20,3% 4 614 zł/m²
2022 22 213 750 zł +10,1% 4 013 zł/m²
2021 33 194 200 zł +121,9% 4 023 zł/m²
2020 8 87 500 zł -15,5% 2 080 zł/m²
2019 4 103 500 zł +42,8% 2 176 zł/m²
2018 12 72 500 zł +31,8% 1 907 zł/m²
2017 5 55 000 zł +23,6% 1 663 zł/m²
2016 2 44 500 zł -36,4% 1 231 zł/m²
2015 4 70 000 zł -41,7% 1 509 zł/m²
2014 5 120 000 zł +106,9% 1 331 zł/m²
2013 7 58 000 zł +9,4% 1 575 zł/m²
2012 5 53 000 zł -39,9% 1 793 zł/m²
2011 4 88 250 zł +26,1% 1 846 zł/m²
2010 7 70 000 zł — 1 333 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Lubawa: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 14
Mediana ceny 140 000 zł
Cena za m² 3 429 zł/m²
Mediana powierzchni 46,4 m²
Typowy przedział 15 625 –
337 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Lubawy

Rozkład obliczony na podstawie 175 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 40 000 zł 8,6%
40 000 – 85 000 zł 18,9%
85 000 – 230 000 zł 43,4%
230 000 – 280 000 zł 18,3%
Powyżej 280 000 zł 10,9%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Lubawy

Rozkład ceny za m² na podstawie 175 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 000 zł/m² 9,1%
1 000 – 2 000 zł/m² 18,9%
2 000 – 4 500 zł/m² 44%
4 500 – 5 500 zł/m² 17,1%
Powyżej 5 500 zł/m² 10,9%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Lubawy

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 30 m² 10,3%
30 – 42 m² 18,3%
42 – 58 m² 41,1%
58 – 67 m² 20%
Powyżej 67 m² 10,3%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Lubawa: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 4,7% 62 500 zł 2 188 zł/m²
2 izby 42,4% 167 850 zł 3 939 zł/m²
3 izby 40,6% 226 400 zł 3 374 zł/m²
4 izby 7,6% 125 000 zł 1 715 zł/m²
5 izb 4,7% 250 000 zł 3 718 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Lubawy

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Fijewo 132 236 400 zł 33 zł/m²
Sampława 118 116 000 zł 8,3 zł/m²
Rożental 112 127 000 zł 5,3 zł/m²
Prątnica 111 — 27 zł/m²
Byszwałd 96 — 5,8 zł/m²
Złotowo 83 — 8,8 zł/m²
Mortęgi 77 67 000 zł 12 zł/m²
Tuszewo 74 — 10,0 zł/m²
Grabowo 73 134 396 zł 8,4 zł/m²
Kazanice 58 75 000 zł 2,8 zł/m²

Ceny działek na terenie Lubawy: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 159 24 zł/m² 40 000 zł 1 652 m²
Grunty rolne 780 5,3 zł/m² 55 000 zł 11 300 m²
Grunty leśne 14 3,7 zł/m² 109 000 zł 18 376 m²
Wszystkie działki 983 6,0 zł/m² 50 000 zł 7 900 m²

Ceny gruntu według osiedli na terenie Lubawy

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Górne Tuszewo 33 15 zł/m² 35 000 zł
Dolne Tuszewo 20 8,3 zł/m² 155 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Lubawy

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 112 14 0 79 19
2026 (do 17.08) 89 1 0 64 24
Razem 2010–2026 1 602 183 0 1 088 331

Najczęściej sprzedawany format mieszkania na terenie Lubawy to lokal dwuizbowy, z medianą ceny 167 850 zł. W ciągu roku mediana straciła 31,9%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Lubawy?

Nieruchomości na terenie Lubawy kosztują średnio około 557 784 zł, czyli około 3 014 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Lubawy?

W tej chwili do wyboru są 37 nieruchomości: 21 domów i 16 mieszkań.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Oferty zaczynają się od 235 000 zł i sięgają 2 995 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Lubawy?

Zazwyczaj oferują około 185 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 272 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 71 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Lubawy:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje49 m²370 500 zł
3 pokoje98 m²332 357 zł
4 pokoje130 m²451 600 zł
5 pokoi231 m²649 800 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Lubawy?

Średnia cena to 3 014 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 207 zł/m², a dla domów spada do 2 578 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Lubawy?

Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.