Odkryj 603 nieruchomości na sprzedaż na terenie Oliwy. Ceny wahają się od 357 000 zł do 6 750 000 zł, a średnia cena to 1 478 578 zł.
Ceny nieruchomości Oliwy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile kosztuje nieruchomość na terenie Oliwy? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 845 000 zł — to mediana wyliczona z 187 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2010 roku zmiana wynosi +213,5%.
Mediana ceny sprzedaży
845 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
15 249 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
187
2025
Ceny w ciągu roku
+12,8%
mediana
Od 2010 roku
+213,5%
mediana
Wobec mediany gminy
+34,9%
Gdańsk: 626 558 zł
Wobec mediany krajowej
+87,8%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Oliwy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 845 000 zł, czyli 15 249 zł/m², w obserwowanym przedziale od 424 500 zł do 2 085 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 240 000 zł do 1 100 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 44,5% transakcji zawarto między 380 000 zł a 670 000 zł, a 9,2% przekroczyło 1 100 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,3% sprzedanych lokali ma od 44 do 66 m², a 10,1% przekracza 89 m².
Te poziomy cen plasują lokalny rynek wyraźnie powyżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Gdańsk: 626 558 zł) o 34,9%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 87,8%.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 9 sprzedaży mieszkań, z medianą 645 000 zł i 13 410 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 690 000 zł (13 594 zł/m²) przy 65 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Oliwy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
9 |
645 000 zł |
-23,7% |
13 410 zł/m² |
| 2025 |
187 |
845 000 zł |
+12,8% |
15 249 zł/m² |
| 2024 |
141 |
749 000 zł |
+12,9% |
14 054 zł/m² |
| 2023 |
220 |
663 445 zł |
+20,6% |
13 331 zł/m² |
| 2022 |
244 |
550 000 zł |
-8,4% |
11 344 zł/m² |
| 2021 |
367 |
600 267 zł |
+7,8% |
11 317 zł/m² |
| 2020 |
313 |
557 000 zł |
+2,6% |
9 389 zł/m² |
| 2019 |
218 |
543 142 zł |
+25,6% |
9 484 zł/m² |
| 2018 |
342 |
432 492 zł |
+24,5% |
8 499 zł/m² |
| 2017 |
108 |
347 500 zł |
+15,8% |
6 111 zł/m² |
| 2016 |
102 |
300 000 zł |
+9,1% |
5 764 zł/m² |
| 2015 |
104 |
275 000 zł |
-7,4% |
5 501 zł/m² |
| 2014 |
95 |
297 000 zł |
+18,8% |
5 408 zł/m² |
| 2013 |
92 |
250 000 zł |
-7,4% |
5 159 zł/m² |
| 2012 |
53 |
270 000 zł |
+17,6% |
5 338 zł/m² |
| 2011 |
68 |
229 500 zł |
-14,8% |
5 274 zł/m² |
| 2010 |
16 |
269 500 zł |
— |
5 331 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Oliwa: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
187 |
| Mediana ceny |
845 000 zł |
| Cena za m² |
15 249 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
56,2 m² |
| Typowy przedział |
424 500 – 2 085 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Oliwy
Rozkład obliczony na podstawie 2 679 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 240 000 zł |
10,1% |
| 240 000 – 380 000 zł |
17,5% |
| 380 000 – 670 000 zł |
44,5% |
| 670 000 – 1 100 000 zł |
18,6% |
| Powyżej 1 100 000 zł |
9,2% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Oliwy
Rozkład ceny za m² na podstawie 2 653 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 5 200 zł/m² |
10% |
| 5 200 – 7 700 zł/m² |
18% |
| 7 700 – 12 000 zł/m² |
43% |
| 12 000 – 16 000 zł/m² |
19,3% |
| Powyżej 16 000 zł/m² |
9,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Oliwy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
10,3% |
| 34 – 44 m² |
18,1% |
| 44 – 66 m² |
44,3% |
| 66 – 89 m² |
17,3% |
| Powyżej 89 m² |
10,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Oliwa: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,5% |
239 500 zł |
10 885 zł/m² |
| 2 izby |
28,8% |
425 000 zł |
10 927 zł/m² |
| 3 izby |
40,1% |
545 000 zł |
10 162 zł/m² |
| 4 izby |
21,9% |
565 000 zł |
9 079 zł/m² |
| 5 izb |
5,4% |
650 000 zł |
8 507 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,4% |
850 000 zł |
7 649 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Oliwy
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 013 |
304 |
385 000 zł |
2 201 zł/m² |
| 012 |
277 |
401 250 zł |
1 744 zł/m² |
| 010 |
219 |
552 500 zł |
946 zł/m² |
| 014 |
171 |
399 000 zł |
1 296 zł/m² |
| 006 |
92 |
412 000 zł |
1 936 zł/m² |
| 005 |
42 |
1 446 000 zł |
188 zł/m² |
| 011 |
8 |
389 000 zł |
— |
| 019 |
3 |
— |
— |
Ceny działek na terenie Oliwy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
17 |
2 515 zł/m² |
2 177 100 zł |
1 641 m² |
| Grunty rolne |
13 |
688 zł/m² |
2 036 880 zł |
3 758 m² |
| Wszystkie działki |
70 |
1 420 zł/m² |
1 600 000 zł |
1 196 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Oliwy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
263 |
235 |
0 |
5 |
23 |
| 2026 (do 17.08) |
12 |
10 |
0 |
0 |
2 |
| Razem 2010–2026 |
3 823 |
3 270 |
0 |
115 |
438 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Oliwy średnia bez wartości skrajnych wynosi 965 573 zł, przy medianie 845 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 15 249 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Oliwy w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Oliwy?
Na zakup nieruchomości na terenie Oliwy trzeba przeznaczyć średnio 1 478 578 zł, czyli około 19 259 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 603 nieruchomości: 173 mieszkania i 11 domów oraz 419 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Oliwy?
Ceny wahają się od około 357 000 zł do 6 750 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 77 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 251 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 66 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Oliwy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 31 m² | 632 623 zł |
| 2 pokoje | 44 m² | 852 166 zł |
| 3 pokoje | 70 m² | 1 454 845 zł |
| 4 pokoje | 105 m² | 2 111 597 zł |
| 5 pokoi | 172 m² | 3 179 200 zł |
| 6 pokoi | 150 m² | 2 352 000 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Oliwy?
Wynosi ona około 19 259 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 20 560 zł/m², a dla domów spada do 13 916 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Oliwy?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.