Kup nieruchomość na terenie Wschowy: 40 nieruchomości w cenach od 169 000 zł do 1 399 000 zł, przy średniej cenie 459 185 zł.
Ceny nieruchomości Wschowy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Wschowy wyniosła 272 500 zł w 2025 roku, na podstawie 70 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 13,5%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 4 976 zł.
Mediana ceny sprzedaży
272 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
4 976 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
70
2025
Ceny w ciągu roku
+13,5%
mediana
Od 2010 roku
+159,5%
mediana
Wobec mediany gminy
+9%
Wschowa: 250 000 zł
Wobec mediany krajowej
-39,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Wschowy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 272 500 zł, czyli 4 976 zł/m², w obserwowanym przedziale od 117 250 zł do 525 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 70 000 zł do 320 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,7% transakcji zawarto między 110 000 zł a 210 000 zł, a 10,5% przekroczyło 320 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale czteroizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,5% sprzedanych lokali ma od 46 do 67 m², a 11,8% przekracza 88 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Wschowa: 250 000 zł) o 9%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 39,4% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 39 sprzedaży mieszkań, z medianą 250 000 zł i 4 986 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 270 000 zł (5 142 zł/m²) przy 69 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Wschowy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
39 |
250 000 zł |
-8,3% |
4 986 zł/m² |
| 2025 |
70 |
272 500 zł |
+13,5% |
4 976 zł/m² |
| 2024 |
50 |
240 000 zł |
+26,3% |
4 039 zł/m² |
| 2023 |
43 |
190 000 zł |
+11,8% |
3 373 zł/m² |
| 2022 |
67 |
170 000 zł |
-5,6% |
3 438 zł/m² |
| 2021 |
68 |
180 000 zł |
+20% |
3 217 zł/m² |
| 2020 |
61 |
150 000 zł |
+17,6% |
2 833 zł/m² |
| 2019 |
48 |
127 500 zł |
-1,9% |
2 338 zł/m² |
| 2018 |
49 |
130 000 zł |
+30% |
2 442 zł/m² |
| 2017 |
24 |
100 000 zł |
-31% |
1 892 zł/m² |
| 2016 |
19 |
145 000 zł |
+28,9% |
2 589 zł/m² |
| 2015 |
26 |
112 500 zł |
+25% |
1 915 zł/m² |
| 2014 |
32 |
90 000 zł |
-5,3% |
1 700 zł/m² |
| 2013 |
19 |
95 000 zł |
-13,4% |
1 566 zł/m² |
| 2012 |
28 |
109 750 zł |
-0,2% |
1 865 zł/m² |
| 2011 |
18 |
110 000 zł |
+4,8% |
2 198 zł/m² |
| 2010 |
32 |
105 000 zł |
— |
1 950 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Wschowa: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
70 |
| Mediana ceny |
272 500 zł |
| Cena za m² |
4 976 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
53,2 m² |
| Typowy przedział |
117 250 – 525 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Wschowy
Rozkład obliczony na podstawie 693 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 70 000 zł |
9,8% |
| 70 000 – 110 000 zł |
17,9% |
| 110 000 – 210 000 zł |
43,7% |
| 210 000 – 320 000 zł |
18% |
| Powyżej 320 000 zł |
10,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Wschowy
Rozkład ceny za m² na podstawie 693 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 400 zł/m² |
9,4% |
| 1 400 – 2 100 zł/m² |
18,3% |
| 2 100 – 3 600 zł/m² |
43,3% |
| 3 600 – 4 900 zł/m² |
18,3% |
| Powyżej 4 900 zł/m² |
10,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Wschowy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
10,1% |
| 35 – 46 m² |
17,3% |
| 46 – 67 m² |
45,5% |
| 67 – 88 m² |
15,3% |
| Powyżej 88 m² |
11,8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Wschowa: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,6% |
60 000 zł |
2 944 zł/m² |
| 2 izby |
13,1% |
97 500 zł |
2 907 zł/m² |
| 3 izby |
37,5% |
130 000 zł |
2 899 zł/m² |
| 4 izby |
37,7% |
177 718 zł |
3 191 zł/m² |
| 5 izb |
7,7% |
190 000 zł |
2 690 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
2,3% |
245 000 zł |
3 107 zł/m² |
Ceny działek na terenie Wschowy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
317 |
63 zł/m² |
70 000 zł |
1 077 m² |
| Grunty rolne |
28 |
42 zł/m² |
35 250 zł |
967 m² |
| Wszystkie działki |
345 |
62 zł/m² |
67 800 zł |
1 071 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Wschowy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
143 |
80 |
0 |
36 |
27 |
| 2026 (do 17.08) |
85 |
41 |
0 |
24 |
20 |
| Razem 2010–2026 |
2 139 |
1 139 |
0 |
552 |
448 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 272 500 zł (4 976 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale czteroizbowe (37,7% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Wschowy w liczbach
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Wschowy?
Licz się ze średnią kwotą 459 185 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Wschowy, czyli około 4 184 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Wschowy?
Aktualna oferta to około 40 nieruchomości: 26 mieszkań i 14 domów.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Znajdziesz tu oferty od 169 000 zł do 1 399 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Wschowy?
Zazwyczaj oferują około 110 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 176 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 74 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Wschowy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 55 m² | 276 600 zł |
| 3 pokoje | 78 m² | 336 800 zł |
| 4 pokoje | 114 m² | 511 500 zł |
| 5 pokoi | 145 m² | 751 343 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 4 184 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 4 322 zł/m², a dla domów spada do 4 075 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Wschowy?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.