Kup nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Wschowa: 47 nieruchomości w cenach od 169 000 zł do 1 399 000 zł, przy średniej cenie 474 370 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Wschowa według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Wschowa zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 190 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 200 600 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji wzrosła o 50% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
190 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 343 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
12
2025
Ceny w ciągu roku
+26,7%
mediana
Od 2011 roku
+134,6%
mediana
Wobec mediany gminy
-24%
Wschowa: 250 000 zł
Wobec mediany krajowej
-57,8%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Wschowa obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 190 000 zł, czyli 3 343 zł/m², w obserwowanym przedziale od 113 250 zł do 347 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 49 000 zł do 190 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 44,4% transakcji zawarto między 79 000 zł a 150 000 zł, a 10,3% przekroczyło 190 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,3% sprzedanych lokali ma od 49 do 65 m², a 10,3% przekracza 72 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 24% niższa od mediany gminy (Wschowa: 250 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 57,8% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 7 sprzedaży mieszkań, z medianą 180 000 zł i 3 276 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 180 000 zł (3 276 zł/m²) przy 13 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Wschowa rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
7 |
180 000 zł |
-5,3% |
3 276 zł/m² |
| 2025 |
12 |
190 000 zł |
+26,7% |
3 343 zł/m² |
| 2024 |
8 |
150 000 zł |
+30,2% |
2 889 zł/m² |
| 2023 |
6 |
115 250 zł |
+16,4% |
2 157 zł/m² |
| 2022 |
10 |
99 000 zł |
-2,2% |
1 963 zł/m² |
| 2021 |
8 |
101 250 zł |
+67,4% |
2 141 zł/m² |
| 2020 |
14 |
60 500 zł |
-33,9% |
1 126 zł/m² |
| 2019 |
10 |
91 500 zł |
+14,4% |
1 780 zł/m² |
| 2018 |
9 |
80 000 zł |
-36,8% |
1 283 zł/m² |
| 2017 |
1 |
126 500 zł |
+5,4% |
2 378 zł/m² |
| 2016 |
3 |
120 000 zł |
+33,3% |
2 017 zł/m² |
| 2015 |
5 |
90 000 zł |
— |
2 004 zł/m² |
| 2013 |
6 |
119 500 zł |
+25,8% |
1 939 zł/m² |
| 2012 |
7 |
95 000 zł |
+17,3% |
1 389 zł/m² |
| 2011 |
8 |
81 000 zł |
-20,6% |
1 691 zł/m² |
| 2010 |
3 |
102 000 zł |
— |
1 633 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Wschowa (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
12 |
| Mediana ceny |
190 000 zł |
| Cena za m² |
3 343 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
55,2 m² |
| Typowy przedział |
113 250 – 347 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Wschowa
Rozkład obliczony na podstawie 117 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 49 000 zł |
10,3% |
| 49 000 – 79 000 zł |
17,1% |
| 79 000 – 150 000 zł |
44,4% |
| 150 000 – 190 000 zł |
17,9% |
| Powyżej 190 000 zł |
10,3% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Wschowa
Rozkład ceny za m² na podstawie 117 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 920 zł/m² |
10,3% |
| 920 – 1 400 zł/m² |
17,9% |
| 1 400 – 2 500 zł/m² |
44,4% |
| 2 500 – 3 400 zł/m² |
17,1% |
| Powyżej 3 400 zł/m² |
10,3% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Wschowa
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 40 m² |
11,1% |
| 40 – 49 m² |
13,7% |
| 49 – 65 m² |
45,3% |
| 65 – 72 m² |
19,7% |
| Powyżej 72 m² |
10,3% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Wschowa (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
11,7% |
70 000 zł |
2 234 zł/m² |
| 3 izby |
54,1% |
100 000 zł |
2 005 zł/m² |
| 4 izby |
27% |
132 500 zł |
2 102 zł/m² |
| 5 izb |
5,4% |
102 500 zł |
1 384 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,8% |
231 500 zł |
2 186 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Wschowa
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Lgiń |
199 |
60 000 zł |
17 zł/m² |
| Siedlnica |
95 |
80 000 zł |
3,1 zł/m² |
| Osowa Sień |
80 |
107 500 zł |
6,4 zł/m² |
| Konradowo |
76 |
127 500 zł |
4,2 zł/m² |
| Przyczyna Dolna |
73 |
— |
14 zł/m² |
| Dębowa Łęka |
70 |
105 000 zł |
13 zł/m² |
| Łysiny |
58 |
— |
5,0 zł/m² |
| Olbrachcice |
51 |
— |
7,3 zł/m² |
| Nowa Wieś |
51 |
— |
25 zł/m² |
| Kandlewo |
43 |
— |
4,5 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Wschowa: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
384 |
20 zł/m² |
40 000 zł |
2 010 m² |
| Grunty rolne |
550 |
3,0 zł/m² |
35 000 zł |
10 923 m² |
| Wszystkie działki |
939 |
6,5 zł/m² |
40 000 zł |
4 500 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Wschowa
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
126 |
14 |
0 |
86 |
26 |
| 2026 (do 17.08) |
64 |
7 |
0 |
46 |
11 |
| Razem 2010–2026 |
1 814 |
148 |
0 |
1 319 |
347 |
Trajektorię cen obszaru wiejskiego gminy Wschowa widać w dłuższej perspektywie: 81 000 zł mediany w 2011 roku, 190 000 zł w 2025 roku, czyli +134,6%. Pod względem liczby transakcji rynek urósł o 50% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Wschowa: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Wschowa?
Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Wschowa kosztują średnio około 474 370 zł, czyli około 3 765 zł/m².
Jak duża jest oferta na obszarze wiejskim gminy Wschowa?
Obecnie dostępnych ofert: 47: 26 mieszkań i 21 domów.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na obszarze wiejskim gminy Wschowa?
Ceny wahają się od około 169 000 zł do 1 399 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Wschowa?
Średnio mają około 126 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 190 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 74 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Wschowa:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 55 m² | 276 600 zł |
| 3 pokoje | 97 m² | 327 176 zł |
| 4 pokoje | 136 m² | 480 571 zł |
| 5 pokoi | 145 m² | 751 343 zł |
| 6 pokoi | 212 m² | 814 500 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 3 765 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 4 322 zł/m², a dla domów spada do 3 495 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na obszarze wiejskim gminy Wschowa?
Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.