Zobacz 108 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Września: ceny od 180 000 zł do 1 600 000 zł, średnio 585 828 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Września według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny obszaru wiejskiego gminy Września oscylowały w 2025 roku wokół 395 411 zł (mediana). To około 6 267 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 54,8% sprzedaży od 2010 roku.
Mediana ceny sprzedaży
395 411 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 267 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
70
2025
Ceny w ciągu roku
-7,5%
mediana
Od 2010 roku
+243,8%
mediana
Wobec mediany gminy
+4,1%
Września: 380 000 zł
Wobec mediany krajowej
-12,1%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Września obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 395 411 zł, czyli 6 267 zł/m², w obserwowanym przedziale od 56 178 zł do 647 750 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 60 000 zł do 520 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 44,5% transakcji zawarto między 130 000 zł a 390 000 zł, a 9,9% przekroczyło 520 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,2% sprzedanych lokali ma od 52 do 82 m², a 7,7% przekracza 110 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Września: 380 000 zł) o 4,1%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 12,1% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 49 sprzedaży mieszkań, z medianą 401 908 zł i 7 561 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 417 929 zł (6 836 zł/m²) przy 70 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Września rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
49 |
401 908 zł |
+1,6% |
7 561 zł/m² |
| 2025 |
70 |
395 411 zł |
-7,5% |
6 267 zł/m² |
| 2024 |
42 |
427 500 zł |
-4,8% |
5 016 zł/m² |
| 2023 |
35 |
449 000 zł |
+30,1% |
4 447 zł/m² |
| 2022 |
50 |
345 000 zł |
+15,4% |
4 313 zł/m² |
| 2021 |
77 |
299 000 zł |
+3,5% |
3 646 zł/m² |
| 2020 |
25 |
289 000 zł |
+56,2% |
3 842 zł/m² |
| 2019 |
46 |
185 000 zł |
-12,3% |
3 084 zł/m² |
| 2018 |
31 |
211 000 zł |
+17,2% |
2 710 zł/m² |
| 2017 |
30 |
180 000 zł |
+73,9% |
3 259 zł/m² |
| 2016 |
12 |
103 500 zł |
+47,9% |
2 191 zł/m² |
| 2015 |
13 |
70 000 zł |
-41,7% |
1 257 zł/m² |
| 2014 |
13 |
120 000 zł |
+72,7% |
2 007 zł/m² |
| 2013 |
21 |
69 500 zł |
-0,7% |
1 577 zł/m² |
| 2012 |
7 |
70 000 zł |
-46,2% |
1 565 zł/m² |
| 2011 |
15 |
130 000 zł |
+13% |
2 170 zł/m² |
| 2010 |
10 |
115 000 zł |
— |
2 081 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Września (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
70 |
| Mediana ceny |
395 411 zł |
| Cena za m² |
6 267 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
62,9 m² |
| Typowy przedział |
56 178 – 647 750 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Września
Rozkład obliczony na podstawie 546 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 60 000 zł |
9,3% |
| 60 000 – 130 000 zł |
19,2% |
| 130 000 – 390 000 zł |
44,5% |
| 390 000 – 520 000 zł |
17% |
| Powyżej 520 000 zł |
9,9% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Września
Rozkład ceny za m² na podstawie 543 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 300 zł/m² |
10,5% |
| 1 300 – 2 400 zł/m² |
17,7% |
| 2 400 – 4 700 zł/m² |
44,2% |
| 4 700 – 6 800 zł/m² |
17,9% |
| Powyżej 6 800 zł/m² |
9,8% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Września
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 37 m² |
9% |
| 37 – 52 m² |
18,8% |
| 52 – 82 m² |
44,2% |
| 82 – 110 m² |
20,3% |
| Powyżej 110 m² |
7,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Września (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,8% |
69 000 zł |
3 145 zł/m² |
| 2 izby |
14,7% |
142 500 zł |
4 324 zł/m² |
| 3 izby |
39,7% |
177 000 zł |
3 587 zł/m² |
| 4 izby |
26,8% |
360 000 zł |
4 456 zł/m² |
| 5 izb |
14,3% |
440 000 zł |
4 292 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
2,7% |
391 500 zł |
3 777 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Września
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Bierzglinek |
359 |
393 000 zł |
123 zł/m² |
| Psary Polskie |
305 |
289 000 zł |
85 zł/m² |
| Kaczanowo |
229 |
218 000 zł |
64 zł/m² |
| Nowy Folwark |
221 |
— |
75 zł/m² |
| Gutowo Małe |
209 |
240 000 zł |
67 zł/m² |
| Gutowo Wielkie |
201 |
345 000 zł |
27 zł/m² |
| Obłaczkowo |
157 |
138 500 zł |
69 zł/m² |
| Słomowo |
156 |
— |
64 zł/m² |
| Węgierki |
153 |
98 000 zł |
55 zł/m² |
| Psary Małe |
147 |
— |
100 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Września: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
247 |
115 zł/m² |
130 000 zł |
999 m² |
| Grunty rolne |
1 258 |
50 zł/m² |
100 000 zł |
1 947 m² |
| Wszystkie działki |
1 505 |
61 zł/m² |
100 000 zł |
1 573 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Września
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
377 |
71 |
0 |
221 |
85 |
| 2026 (do 17.08) |
131 |
50 |
0 |
59 |
22 |
| Razem 2010–2026 |
4 382 |
642 |
0 |
1 755 |
1 985 |
Zasadnicza część sprzedaży na obszarze wiejskim gminy Września zamyka się między 56 178 zł a 647 750 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 9,3% nieruchomości sprzedano poniżej 60 000 zł, a 9,9% powyżej 520 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Września w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Września?
Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Września kosztują średnio około 585 828 zł, czyli około 5 375 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na obszarze wiejskim gminy Września?
Aktualna oferta to około 108 nieruchomości: 59 mieszkań i 49 domów.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na obszarze wiejskim gminy Września?
Ceny wahają się od około 180 000 zł do 1 600 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnia powierzchnia to około 109 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 171 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Września:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 50 m² | 406 182 zł |
| 3 pokoje | 66 m² | 476 917 zł |
| 4 pokoje | 95 m² | 608 064 zł |
| 5 pokoi | 176 m² | 849 364 zł |
| 6 pokoi | 182 m² | 720 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na obszarze wiejskim gminy Września?
Wynosi ona około 5 375 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 690 zł/m², a dla domów spada do 4 448 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Września?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.