Znajdź swoją nieruchomość na osiedlu Starówka: 164 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 129 000 zł do 2 499 000 zł, średnio 532 570 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Starówka według rzeczywistych cen transakcyjnych
Akty notarialne zarejestrowane dla osiedla Starówka obejmują 65 sprzedaży mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 285 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 6 277 zł. To o 36,7% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).
Mediana ceny sprzedaży
285 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 277 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
65
2025
Ceny w ciągu roku
+1,8%
mediana
Od 2015 roku
+154,5%
mediana
Wobec mediany gminy
-15%
Tarnów: 335 130 zł
Wobec mediany krajowej
-36,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Starówka obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 285 000 zł, czyli 6 277 zł/m², w obserwowanym przedziale od 185 600 zł do 504 800 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 100 000 zł do 350 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 41,7% transakcji zawarto między 140 000 zł a 260 000 zł, a 10,5% przekroczyło 350 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 43,4% sprzedanych lokali ma od 40 do 57 m², a 10,2% przekracza 81 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 15% niższa od mediany gminy (Tarnów: 335 130 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 36,7% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 23 sprzedaże mieszkań, z medianą 270 000 zł i 5 882 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 290 000 zł (6 182 zł/m²) przy 42 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Starówka rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
23 |
270 000 zł |
-5,3% |
5 882 zł/m² |
| 2025 |
65 |
285 000 zł |
+1,8% |
6 277 zł/m² |
| 2024 |
65 |
280 000 zł |
+6,1% |
6 211 zł/m² |
| 2023 |
54 |
264 000 zł |
+7,1% |
5 530 zł/m² |
| 2022 |
44 |
246 500 zł |
+7,2% |
5 131 zł/m² |
| 2021 |
63 |
230 000 zł |
+29,4% |
4 690 zł/m² |
| 2020 |
68 |
177 750 zł |
+11,1% |
3 820 zł/m² |
| 2019 |
76 |
160 000 zł |
+15,1% |
2 964 zł/m² |
| 2018 |
75 |
139 000 zł |
+15,8% |
2 886 zł/m² |
| 2017 |
45 |
120 000 zł |
+0% |
2 737 zł/m² |
| 2016 |
41 |
120 000 zł |
+7,1% |
2 612 zł/m² |
| 2015 |
26 |
112 000 zł |
— |
2 543 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Starówka: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
65 |
| Mediana ceny |
285 000 zł |
| Cena za m² |
6 277 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
46 m² |
| Typowy przedział |
185 600 – 504 800 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Starówka
Rozkład obliczony na podstawie 645 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 100 000 zł |
8,4% |
| 100 000 – 140 000 zł |
18,9% |
| 140 000 – 260 000 zł |
41,7% |
| 260 000 – 350 000 zł |
20,5% |
| Powyżej 350 000 zł |
10,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Starówka
Rozkład ceny za m² na podstawie 645 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 200 zł/m² |
9,6% |
| 2 200 – 3 000 zł/m² |
19,8% |
| 3 000 – 5 400 zł/m² |
41,7% |
| 5 400 – 7 000 zł/m² |
18,9% |
| Powyżej 7 000 zł/m² |
9,9% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Starówka
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 30 m² |
10,5% |
| 30 – 40 m² |
17,5% |
| 40 – 57 m² |
43,4% |
| 57 – 81 m² |
18,3% |
| Powyżej 81 m² |
10,2% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Starówka: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
5% |
136 500 zł |
5 411 zł/m² |
| 2 izby |
27,3% |
131 000 zł |
4 533 zł/m² |
| 3 izby |
49,8% |
217 000 zł |
4 371 zł/m² |
| 4 izby |
14,1% |
263 000 zł |
4 224 zł/m² |
| 5 izb |
2,8% |
333 500 zł |
3 415 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,1% |
245 000 zł |
2 037 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Starówka
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 0228 |
140 |
171 250 zł |
— |
| 0230 |
79 |
188 500 zł |
534 zł/m² |
| 0229 |
51 |
217 500 zł |
— |
| 0252 |
47 |
159 720 zł |
— |
| 0253 |
29 |
183 000 zł |
— |
| 0167 |
23 |
217 000 zł |
— |
| 0250 |
11 |
348 000 zł |
— |
| 0202 |
9 |
565 000 zł |
— |
| 0270 |
6 |
— |
— |
Ceny działek na osiedlu Starówka: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
6 |
345 zł/m² |
147 500 zł |
498 m² |
| Wszystkie działki |
11 |
329 zł/m² |
60 000 zł |
338 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Starówka
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
104 |
70 |
0 |
6 |
28 |
| 2026 (do 17.08) |
33 |
26 |
0 |
0 |
7 |
| Razem 2010–2026 |
962 |
696 |
0 |
23 |
243 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na osiedlu Starówka to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 217 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 1,8%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości osiedla Starówka w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Starówka?
Nieruchomości na osiedlu Starówka kosztują średnio około 532 570 zł, czyli około 5 654 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 164 nieruchomości: 132 mieszkania i 32 domy.
Jaki jest przedział cen na osiedlu Starówka?
Oferty zaczynają się od 129 000 zł i sięgają 2 499 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Starówka?
Średnia powierzchnia to około 94 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 249 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Starówka:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 215 m² | 691 749 zł |
| 2 pokoje | 46 m² | 359 048 zł |
| 3 pokoje | 62 m² | 489 348 zł |
| 4 pokoje | 97 m² | 679 072 zł |
| 5 pokoi | 120 m² | 691 554 zł |
| 6 pokoi | 201 m² | 731 500 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 5 654 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 561 zł/m², a dla domów spada do 3 860 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży osiedla Starówka?
Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.