Kup nieruchomość na osiedlu Rzeczypospolitej: 2 301 nieruchomości w cenach od 385 000 zł do 879 660 zł, przy średniej cenie 603 117 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Rzeczypospolitej według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na osiedlu Rzeczypospolitej? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 495 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 399 500 zł a 591 000 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
495 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
9 504 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
19
2025
Ceny w ciągu roku
+4,2%
mediana
Od 2010 roku
+108%
mediana
Wobec mediany gminy
-6,5%
Poznań: 529 614 zł
Wobec mediany krajowej
+10%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Rzeczypospolitej obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 495 000 zł, czyli 9 504 zł/m², w obserwowanym przedziale od 399 500 zł do 591 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 200 000 zł do 510 000 zł (około 82% rynku). W szczegółach: 44,2% transakcji zawarto między 260 000 zł a 430 000 zł, a 10,4% przekroczyło 510 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale czteroizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami pięcioizbowymi. Pod względem powierzchni 35% sprzedanych lokali ma od 47 do 48 m², a 14,7% przekracza 61 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 6,5% niższa od mediany gminy (Poznań: 529 614 zł), a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 10%.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 11 sprzedaży mieszkań, z medianą 470 000 zł i 10 211 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 482 500 zł (10 064 zł/m²) przy 18 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Rzeczypospolitej rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
11 |
470 000 zł |
-5,1% |
10 211 zł/m² |
| 2025 |
19 |
495 000 zł |
+4,2% |
9 504 zł/m² |
| 2024 |
17 |
475 000 zł |
+15,9% |
9 814 zł/m² |
| 2023 |
11 |
410 000 zł |
+4,1% |
8 170 zł/m² |
| 2022 |
13 |
394 000 zł |
+15,9% |
8 008 zł/m² |
| 2021 |
7 |
340 000 zł |
-0,9% |
6 568 zł/m² |
| 2020 |
7 |
343 000 zł |
+13,6% |
7 182 zł/m² |
| 2019 |
13 |
302 000 zł |
+9,8% |
6 302 zł/m² |
| 2018 |
9 |
275 000 zł |
+18% |
5 329 zł/m² |
| 2017 |
9 |
233 000 zł |
-5,7% |
4 545 zł/m² |
| 2016 |
3 |
247 000 zł |
+6,2% |
5 233 zł/m² |
| 2015 |
9 |
232 500 zł |
+3,3% |
5 191 zł/m² |
| 2014 |
5 |
225 000 zł |
+0% |
4 669 zł/m² |
| 2013 |
12 |
225 000 zł |
-12,8% |
4 593 zł/m² |
| 2012 |
5 |
258 000 zł |
-2,6% |
4 545 zł/m² |
| 2011 |
6 |
265 000 zł |
+11,3% |
4 899 zł/m² |
| 2010 |
7 |
238 000 zł |
— |
5 042 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Osiedle Rzeczypospolitej: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
19 |
| Mediana ceny |
495 000 zł |
| Cena za m² |
9 504 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
47,2 m² |
| Typowy przedział |
399 500 – 591 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Rzeczypospolitej
Rozkład obliczony na podstawie 163 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 200 000 zł |
7,4% |
| 200 000 – 260 000 zł |
20,2% |
| 260 000 – 430 000 zł |
44,2% |
| 430 000 – 510 000 zł |
17,8% |
| Powyżej 510 000 zł |
10,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Rzeczypospolitej
Rozkład ceny za m² na podstawie 163 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 4 400 zł/m² |
10,4% |
| 4 400 – 5 200 zł/m² |
17,8% |
| 5 200 – 8 900 zł/m² |
44,8% |
| 8 900 – 10 000 zł/m² |
12,9% |
| Powyżej 10 000 zł/m² |
14,1% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Rzeczypospolitej
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 38 m² |
17,8% |
| 38 – 47 m² |
0% |
| 47 – 48 m² |
35% |
| 48 – 61 m² |
32,5% |
| Powyżej 61 m² |
14,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Osiedle Rzeczypospolitej: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
2,5% |
184 500 zł |
6 740 zł/m² |
| 3 izby |
38,7% |
275 000 zł |
7 224 zł/m² |
| 4 izby |
52,1% |
365 000 zł |
7 081 zł/m² |
| 5 izb |
6,7% |
430 000 zł |
6 950 zł/m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Rzeczypospolitej
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
20 |
20 |
0 |
0 |
0 |
| 2026 (do 17.08) |
12 |
12 |
0 |
0 |
0 |
| Razem 2010–2026 |
173 |
168 |
0 |
4 |
1 |
Typowa nieruchomość sprzedana na osiedlu Rzeczypospolitej: 47,2 m², 4 izby, za 495 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na osiedlu Rzeczypospolitej: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Rzeczypospolitej?
Na zakup nieruchomości na osiedlu Rzeczypospolitej trzeba przeznaczyć średnio 603 117 zł, czyli około 10 759 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 2 301 nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 385 000 zł i sięgają 879 660 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnia powierzchnia to około 56 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Rzeczypospolitej:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 42 m² | 471 000 zł |
| 3 pokoje | 61 m² | 635 667 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Rzeczypospolitej?
Średnio wychodzi około 10 759 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży osiedla Rzeczypospolitej?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.