Znajdź 149 nieruchomości na sprzedaż na terenie Rataj, w cenach między 275 000 zł a 1 790 000 zł, przy średniej cenie 646 364 zł.
Ceny nieruchomości Rataj według rzeczywistych cen transakcyjnych
Akty notarialne zarejestrowane dla Rataj obejmują 102 sprzedaże mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 458 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 10 006 zł. To o 1,8% więcej niż mediana krajowa (450 010 zł).
Mediana ceny sprzedaży
458 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
10 006 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
102
2025
Ceny w ciągu roku
+7,8%
mediana
Od 2010 roku
+94,5%
mediana
Wobec mediany gminy
-13,5%
Poznań: 529 614 zł
Wobec mediany krajowej
+1,8%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Rataj obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 458 000 zł, czyli 10 006 zł/m², w obserwowanym przedziale od 350 500 zł do 759 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 190 000 zł do 550 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 44,6% transakcji zawarto między 240 000 zł a 400 000 zł, a 10,1% przekroczyło 550 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,1% sprzedanych lokali ma od 39 do 49 m², a 10,1% przekracza 67 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 13,5% niższa od mediany gminy (Poznań: 529 614 zł), a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 1,8%.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 36 sprzedaży mieszkań, z medianą 512 500 zł i 10 767 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 493 500 zł (10 118 zł/m²) przy 72 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Rataj rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
36 |
512 500 zł |
+11,9% |
10 767 zł/m² |
| 2025 |
102 |
458 000 zł |
+7,8% |
10 006 zł/m² |
| 2024 |
104 |
425 000 zł |
+9% |
11 259 zł/m² |
| 2023 |
106 |
390 000 zł |
+3,2% |
8 636 zł/m² |
| 2022 |
388 |
377 940 zł |
+15,6% |
7 851 zł/m² |
| 2021 |
68 |
327 000 zł |
+3,2% |
7 449 zł/m² |
| 2020 |
57 |
317 000 zł |
+11,2% |
6 678 zł/m² |
| 2019 |
71 |
285 000 zł |
+11,1% |
6 477 zł/m² |
| 2018 |
56 |
256 500 zł |
+11,5% |
5 643 zł/m² |
| 2017 |
73 |
230 000 zł |
+0,9% |
5 012 zł/m² |
| 2016 |
78 |
228 000 zł |
+2,2% |
4 920 zł/m² |
| 2015 |
56 |
223 000 zł |
+1,4% |
4 931 zł/m² |
| 2014 |
68 |
220 000 zł |
+1,1% |
5 304 zł/m² |
| 2013 |
62 |
217 500 zł |
+7,7% |
4 788 zł/m² |
| 2012 |
63 |
202 000 zł |
-10,2% |
4 920 zł/m² |
| 2011 |
80 |
225 000 zł |
-4,5% |
5 018 zł/m² |
| 2010 |
51 |
235 500 zł |
— |
5 053 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Rataje: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
102 |
| Mediana ceny |
458 000 zł |
| Cena za m² |
10 006 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
47,2 m² |
| Typowy przedział |
350 500 – 759 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Rataj
Rozkład obliczony na podstawie 1 519 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 190 000 zł |
8,7% |
| 190 000 – 240 000 zł |
17,9% |
| 240 000 – 400 000 zł |
44,6% |
| 400 000 – 550 000 zł |
18,7% |
| Powyżej 550 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Rataj
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 519 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 4 500 zł/m² |
9,3% |
| 4 500 – 5 500 zł/m² |
18,3% |
| 5 500 – 8 300 zł/m² |
44,8% |
| 8 300 – 11 000 zł/m² |
19,4% |
| Powyżej 11 000 zł/m² |
8,3% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Rataj
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
9,5% |
| 33 – 39 m² |
17,6% |
| 39 – 49 m² |
43,1% |
| 49 – 67 m² |
19,7% |
| Powyżej 67 m² |
10,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Rataje: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,8% |
250 710 zł |
8 089 zł/m² |
| 2 izby |
20,2% |
311 531 zł |
7 982 zł/m² |
| 3 izby |
51,7% |
297 000 zł |
6 994 zł/m² |
| 4 izby |
23,1% |
345 000 zł |
6 704 zł/m² |
| 5 izb |
2% |
320 000 zł |
6 021 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,3% |
667 500 zł |
6 205 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Rataj
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Rataje |
75 |
— |
200 zł/m² |
| Zegrze |
7 |
— |
135 zł/m² |
Ceny działek na terenie Rataj: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Wszystkie działki |
9 |
171 zł/m² |
612 600 zł |
3 618 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Rataj
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
128 |
118 |
0 |
1 |
9 |
| 2026 (do 17.08) |
44 |
40 |
0 |
1 |
3 |
| Razem 2010–2026 |
1 838 |
1 662 |
0 |
14 |
162 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Rataj średnia bez wartości skrajnych wynosi 483 618 zł, przy medianie 458 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 10 006 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na terenie Rataj
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Rataj?
Na zakup nieruchomości na terenie Rataj trzeba przeznaczyć średnio 646 364 zł, czyli około 11 078 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Rataj?
Obecnie dostępnych ofert: 149: 147 mieszkań i 2 domy.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 275 000 zł i sięgają 1 790 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Rataj?
Zazwyczaj oferują około 58 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 350 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 54 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Rataj:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 33 m² | 410 960 zł |
| 2 pokoje | 45 m² | 570 070 zł |
| 3 pokoje | 61 m² | 686 234 zł |
| 4 pokoje | 82 m² | 830 819 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 11 078 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 11 605 zł/m², a dla domów spada do 5 054 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Rataj?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.