Mamy 38 nieruchomości na sprzedaż na terenie Grotowic, w cenach od 390 000 zł do 1 190 000 zł, przy średniej cenie 647 538 zł.
Ceny nieruchomości Grotowic według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile kosztuje nieruchomość na terenie Grotowic? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 393 500 zł — to mediana wyliczona z 24 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2010 roku zmiana wynosi +152,2%.
Mediana ceny sprzedaży
393 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
8 008 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
24
2025
Ceny w ciągu roku
+4,9%
mediana
Od 2010 roku
+152,2%
mediana
Wobec mediany gminy
-16,3%
Opole: 470 000 zł
Wobec mediany krajowej
-12,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Grotowic obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 393 500 zł, czyli 8 008 zł/m², w obserwowanym przedziale od 257 250 zł do 769 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 140 000 zł do 450 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 42% transakcji zawarto między 200 000 zł a 350 000 zł, a 11% przekroczyło 450 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami pięcioizbowymi. Pod względem powierzchni 44,2% sprzedanych lokali ma od 52 do 68 m², a 9,9% przekracza 81 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 16,3% niższa od mediany gminy (Opole: 470 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 12,6% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 11 sprzedaży mieszkań, z medianą 355 000 zł i 8 413 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 385 000 zł (8 254 zł/m²) przy 20 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Grotowic rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
11 |
355 000 zł |
-9,8% |
8 413 zł/m² |
| 2025 |
24 |
393 500 zł |
+4,9% |
8 008 zł/m² |
| 2024 |
20 |
375 000 zł |
+2% |
7 060 zł/m² |
| 2023 |
16 |
367 500 zł |
+0,9% |
5 995 zł/m² |
| 2022 |
9 |
364 080 zł |
+26,7% |
4 831 zł/m² |
| 2021 |
12 |
287 304 zł |
+47% |
4 271 zł/m² |
| 2020 |
4 |
195 500 zł |
-28,5% |
3 976 zł/m² |
| 2019 |
10 |
273 500 zł |
+16,4% |
4 026 zł/m² |
| 2018 |
5 |
235 000 zł |
+6,8% |
3 480 zł/m² |
| 2017 |
13 |
220 000 zł |
+12,8% |
3 314 zł/m² |
| 2016 |
14 |
195 000 zł |
-1% |
3 402 zł/m² |
| 2015 |
11 |
197 000 zł |
+7,7% |
3 031 zł/m² |
| 2014 |
7 |
183 000 zł |
+33,1% |
3 187 zł/m² |
| 2013 |
4 |
137 500 zł |
-27,6% |
2 641 zł/m² |
| 2012 |
11 |
190 000 zł |
+33,3% |
2 950 zł/m² |
| 2011 |
2 |
142 560 zł |
-8,6% |
3 415 zł/m² |
| 2010 |
8 |
156 000 zł |
— |
3 230 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Grotowice: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
24 |
| Mediana ceny |
393 500 zł |
| Cena za m² |
8 008 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
52,6 m² |
| Typowy przedział |
257 250 – 769 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Grotowic
Rozkład obliczony na podstawie 181 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 140 000 zł |
9,4% |
| 140 000 – 200 000 zł |
20,4% |
| 200 000 – 350 000 zł |
42% |
| 350 000 – 450 000 zł |
17,1% |
| Powyżej 450 000 zł |
11% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Grotowic
Rozkład ceny za m² na podstawie 181 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 800 zł/m² |
11% |
| 2 800 – 3 300 zł/m² |
17,7% |
| 3 300 – 6 500 zł/m² |
43,1% |
| 6 500 – 8 200 zł/m² |
17,1% |
| Powyżej 8 200 zł/m² |
11% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Grotowic
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
8,8% |
| 35 – 52 m² |
18,8% |
| 52 – 68 m² |
44,2% |
| 68 – 81 m² |
18,2% |
| Powyżej 81 m² |
9,9% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Grotowice: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
11,6% |
267 000 zł |
8 006 zł/m² |
| 3 izby |
38,1% |
197 500 zł |
4 720 zł/m² |
| 4 izby |
34,3% |
286 966 zł |
4 326 zł/m² |
| 5 izb |
16% |
284 000 zł |
4 734 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Grotowic
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Grotowice |
266 |
235 000 zł |
49 zł/m² |
| Groszowice |
39 |
297 000 zł |
— |
Ceny działek na terenie Grotowic: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
21 |
132 zł/m² |
126 000 zł |
1 624 m² |
| Grunty rolne |
30 |
14 zł/m² |
65 900 zł |
2 504 m² |
| Wszystkie działki |
52 |
49 zł/m² |
98 392 zł |
2 050 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Grotowic
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
41 |
25 |
0 |
10 |
6 |
| 2026 (do 17.08) |
20 |
11 |
0 |
1 |
8 |
| Razem 2010–2026 |
390 |
209 |
0 |
77 |
104 |
W porównaniu z medianą gminy (Opole: 470 000 zł) ceny Grotowic są o 16,3% niższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -12,6%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +152,2%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Grotowic: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Grotowic?
Nieruchomości na terenie Grotowic kosztują średnio około 647 538 zł, czyli około 7 183 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Grotowic?
Aktualna oferta to około 38 nieruchomości: 8 mieszkań i 5 domów oraz 25 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Grotowic?
Ceny wahają się od około 390 000 zł do 1 190 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnio mają około 90 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 135 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 62 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Grotowic?
Wynosi ona około 7 183 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 129 zł/m², a dla domów spada do 6 484 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Grotowic?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.