Kup nieruchomość na osiedlu Zawada: 228 nieruchomości w cenach od 520 000 zł do 1 090 000 zł, przy średniej cenie 869 400 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Zawada według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 26 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 431 000 zł rynek osiedla Zawada najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2017–2025 mediana wzrosła o 53,9%.
Mediana ceny sprzedaży
431 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 611 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
26
2025
Ceny w ciągu roku
-17,2%
mediana
Od 2017 roku
+53,9%
mediana
Wobec mediany gminy
+18,1%
Nowy Sącz: 365 000 zł
Wobec mediany krajowej
-4,2%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Zawada obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 431 000 zł, czyli 5 611 zł/m², w obserwowanym przedziale od 325 000 zł do 544 850 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 270 000 zł do 580 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 42% transakcji zawarto między 290 000 zł a 410 000 zł, a 10,1% przekroczyło 580 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale pięcioizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami trzyizbowymi. Pod względem powierzchni 46,7% sprzedanych lokali ma od 78 do 100 m², a 5,9% przekracza 130 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Nowy Sącz: 365 000 zł) o 18,1%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 4,2% niższa.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 529 600 zł (6 182 zł/m²) przy 8 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Zawada rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
3 |
679 000 zł |
+57,5% |
6 567 zł/m² |
| 2025 |
26 |
431 000 zł |
-17,2% |
5 611 zł/m² |
| 2024 |
9 |
520 500 zł |
+30,9% |
5 146 zł/m² |
| 2023 |
8 |
397 500 zł |
-28,4% |
5 669 zł/m² |
| 2022 |
6 |
555 000 zł |
+54,3% |
5 683 zł/m² |
| 2021 |
18 |
359 800 zł |
+26% |
3 737 zł/m² |
| 2020 |
17 |
285 500 zł |
-13,5% |
3 827 zł/m² |
| 2019 |
27 |
330 200 zł |
+11,9% |
3 401 zł/m² |
| 2018 |
7 |
295 100 zł |
+5,4% |
3 559 zł/m² |
| 2017 |
7 |
280 100 zł |
-9,6% |
2 955 zł/m² |
| 2016 |
3 |
310 000 zł |
+129,6% |
2 710 zł/m² |
| 2015 |
1 |
135 000 zł |
-48,1% |
1 364 zł/m² |
| 2014 |
3 |
260 000 zł |
— |
2 990 zł/m² |
| 2012 |
2 |
196 500 zł |
-87,3% |
2 499 zł/m² |
| 2011 |
1 |
1 550 000 zł |
— |
9 974 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Osiedle Zawada: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
26 |
| Mediana ceny |
431 000 zł |
| Cena za m² |
5 611 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
78,4 m² |
| Typowy przedział |
325 000 – 544 850 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Zawada
Rozkład obliczony na podstawie 138 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 270 000 zł |
10,1% |
| 270 000 – 290 000 zł |
18,8% |
| 290 000 – 410 000 zł |
42% |
| 410 000 – 580 000 zł |
18,8% |
| Powyżej 580 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Zawada
Rozkład ceny za m² na podstawie 135 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 700 zł/m² |
11,9% |
| 2 700 – 3 400 zł/m² |
17% |
| 3 400 – 5 400 zł/m² |
43% |
| 5 400 – 6 600 zł/m² |
19,3% |
| Powyżej 6 600 zł/m² |
8,9% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Zawada
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 71 m² |
10,4% |
| 71 – 78 m² |
10,4% |
| 78 – 100 m² |
46,7% |
| 100 – 130 m² |
26,7% |
| Powyżej 130 m² |
5,9% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Osiedle Zawada: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
6,9% |
325 000 zł |
5 907 zł/m² |
| 3 izby |
22,3% |
290 500 zł |
3 864 zł/m² |
| 4 izby |
26,2% |
409 750 zł |
4 940 zł/m² |
| 5 izb |
29,2% |
335 200 zł |
3 702 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
15,4% |
420 250 zł |
4 216 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Zawada
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 116 |
461 |
314 300 zł |
61 zł/m² |
| 110 |
59 |
— |
84 zł/m² |
| 117 |
25 |
— |
54 zł/m² |
| 115 |
8 |
— |
58 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Zawada: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
9 |
164 zł/m² |
70 000 zł |
614 m² |
| Grunty rolne |
248 |
64 zł/m² |
112 500 zł |
1 729 m² |
| Wszystkie działki |
376 |
67 zł/m² |
115 000 zł |
1 762 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Zawada
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
68 |
26 |
0 |
18 |
24 |
| 2026 (do 17.08) |
5 |
3 |
0 |
1 |
1 |
| Razem 2010–2026 |
792 |
144 |
0 |
470 |
178 |
Zasadnicza część sprzedaży na osiedlu Zawada zamyka się między 325 000 zł a 544 850 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 10,1% nieruchomości sprzedano poniżej 270 000 zł, a 10,1% powyżej 580 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na osiedlu Zawada: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Zawada?
Nieruchomości na osiedlu Zawada kosztują średnio około 869 400 zł, czyli około 5 712 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 228: 8 domów i 2 mieszkania oraz 218 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 520 000 zł i sięgają 1 090 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Zawada?
Średnio mają około 152 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 176 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 56 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na osiedlu Zawada?
Średnia cena to 5 712 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 9 911 zł/m², a dla domów spada do 5 379 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży osiedla Zawada?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 6-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.