Mamy 187 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Północ, w cenach od 190 000 zł do 2 990 000 zł, przy średniej cenie 503 383 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Północ według rzeczywistych cen transakcyjnych
W 2025 roku 173 mieszkania zmieniły właściciela na osiedlu Północ, przy medianie ceny 392 369 zł — tak wynika z rejestru cen transakcyjnych RCiWN. Od 2010 roku ceny wzrosły o 135%. Mediana ceny za metr kwadratowy: 6 829 zł.
Mediana ceny sprzedaży
392 369 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 829 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
173
2025
Ceny w ciągu roku
+6,4%
mediana
Od 2010 roku
+135%
mediana
Wobec mediany gminy
+17,1%
Częstochowa: 335 000 zł
Wobec mediany krajowej
-12,8%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Północ obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 392 369 zł, czyli 6 829 zł/m², w obserwowanym przedziale od 204 800 zł do 587 885 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 120 000 zł do 470 000 zł (około 82% rynku). W szczegółach: 44,5% transakcji zawarto między 170 000 zł a 350 000 zł, a 9,5% przekroczyło 470 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,7% sprzedanych lokali ma od 49 do 63 m², a 11,6% przekracza 73 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Częstochowa: 335 000 zł) o 17,1%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 12,8% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 99 sprzedaży mieszkań, z medianą 415 000 zł i 7 048 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 430 000 zł (7 044 zł/m²) przy 176 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Północ rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
99 |
415 000 zł |
+5,8% |
7 048 zł/m² |
| 2025 |
173 |
392 369 zł |
+6,4% |
6 829 zł/m² |
| 2024 |
155 |
368 759 zł |
+2,4% |
6 783 zł/m² |
| 2023 |
123 |
360 000 zł |
+9% |
5 761 zł/m² |
| 2022 |
90 |
330 184 zł |
+27% |
5 266 zł/m² |
| 2021 |
79 |
260 000 zł |
+7,8% |
4 892 zł/m² |
| 2020 |
70 |
241 250 zł |
+14,9% |
4 711 zł/m² |
| 2019 |
79 |
210 000 zł |
+1,2% |
4 309 zł/m² |
| 2018 |
94 |
207 500 zł |
+25% |
3 853 zł/m² |
| 2017 |
64 |
166 000 zł |
+8,5% |
3 026 zł/m² |
| 2016 |
70 |
153 000 zł |
+2% |
2 890 zł/m² |
| 2015 |
68 |
149 950 zł |
+14,5% |
2 787 zł/m² |
| 2014 |
44 |
131 000 zł |
-19,9% |
2 781 zł/m² |
| 2013 |
49 |
163 500 zł |
+16% |
2 917 zł/m² |
| 2012 |
41 |
141 000 zł |
+0,7% |
2 842 zł/m² |
| 2011 |
50 |
140 000 zł |
-16,2% |
2 827 zł/m² |
| 2010 |
62 |
167 000 zł |
— |
2 984 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Północ: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
173 |
| Mediana ceny |
392 369 zł |
| Cena za m² |
6 829 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
61 m² |
| Typowy przedział |
204 800 – 587 885 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Północ
Rozkład obliczony na podstawie 1 410 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 120 000 zł |
8,4% |
| 120 000 – 170 000 zł |
17,7% |
| 170 000 – 350 000 zł |
44,5% |
| 350 000 – 470 000 zł |
19,9% |
| Powyżej 470 000 zł |
9,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Północ
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 410 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 700 zł/m² |
11% |
| 2 700 – 3 500 zł/m² |
17,6% |
| 3 500 – 6 000 zł/m² |
43,9% |
| 6 000 – 7 300 zł/m² |
16,8% |
| Powyżej 7 300 zł/m² |
10,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Północ
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
7,4% |
| 34 – 49 m² |
20,1% |
| 49 – 63 m² |
45,7% |
| 63 – 73 m² |
15,2% |
| Powyżej 73 m² |
11,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Północ: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
0,2% |
165 000 zł |
6 193 zł/m² |
| 2 izby |
16,7% |
170 000 zł |
4 977 zł/m² |
| 3 izby |
53% |
261 250 zł |
4 967 zł/m² |
| 4 izby |
23,9% |
294 000 zł |
4 566 zł/m² |
| 5 izb |
6,2% |
325 000 zł |
4 448 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Północ
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 24 |
402 |
190 000 zł |
282 zł/m² |
| 22 |
340 |
160 000 zł |
31 zł/m² |
| Kiedrzyn |
108 |
131 250 zł |
103 zł/m² |
| 11 |
55 |
301 942 zł |
205 zł/m² |
| 6 |
43 |
— |
141 zł/m² |
| 7 |
41 |
265 000 zł |
109 zł/m² |
| 3 |
36 |
— |
290 zł/m² |
| 25 |
26 |
150 000 zł |
90 zł/m² |
| 10 |
24 |
— |
157 zł/m² |
| 14 |
17 |
— |
178 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Północ: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
55 |
160 zł/m² |
158 000 zł |
908 m² |
| Grunty rolne |
115 |
157 zł/m² |
185 000 zł |
1 319 m² |
| Wszystkie działki |
197 |
150 zł/m² |
170 000 zł |
1 053 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Północ
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
232 |
178 |
0 |
17 |
37 |
| 2026 (do 17.08) |
136 |
102 |
0 |
5 |
29 |
| Razem 2010–2026 |
2 105 |
1 470 |
0 |
234 |
401 |
W porównaniu z medianą gminy (Częstochowa: 335 000 zł) ceny osiedla Północ są o 17,1% wyższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -12,8%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +135%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Północ
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Północ?
Nieruchomości na osiedlu Północ kosztują średnio około 503 383 zł, czyli około 6 778 zł/m².
Jak duża jest oferta na osiedlu Północ?
Obecnie dostępnych ofert: 187: 159 mieszkań i 28 domów.
Jaki jest przedział cen na osiedlu Północ?
Ceny wahają się od około 190 000 zł do 2 990 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Północ?
Średnio mają około 74 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 156 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 60 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Północ:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 34 m² | 221 360 zł |
| 2 pokoje | 47 m² | 318 020 zł |
| 3 pokoje | 67 m² | 480 202 zł |
| 4 pokoje | 98 m² | 698 854 zł |
| 5 pokoi | 139 m² | 834 571 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na osiedlu Północ?
Średnio wychodzi około 6 778 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 034 zł/m², a dla domów spada do 6 221 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży osiedla Północ?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.