Mamy 80 nieruchomości na sprzedaż na terenie Wrzosowiaka, w cenach od 174 000 zł do 1 390 000 zł, przy średniej cenie 470 278 zł.
Ceny nieruchomości Wrzosowiaka według rzeczywistych cen transakcyjnych
Akty notarialne zarejestrowane dla Wrzosowiaka obejmują 119 sprzedaży mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 290 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 5 932 zł. To o 35,6% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).
Mediana ceny sprzedaży
290 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 932 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
119
2025
Ceny w ciągu roku
+8,6%
mediana
Od 2010 roku
+208,5%
mediana
Wobec mediany gminy
-13,4%
Częstochowa: 335 000 zł
Wobec mediany krajowej
-35,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Wrzosowiaka obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 290 000 zł, czyli 5 932 zł/m², w obserwowanym przedziale od 180 000 zł do 515 288 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 95 000 zł do 340 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 43,2% transakcji zawarto między 150 000 zł a 260 000 zł, a 11,2% przekroczyło 340 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,8% sprzedanych lokali ma od 45 do 57 m², a 9,4% przekracza 64 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 13,4% niższa od mediany gminy (Częstochowa: 335 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 35,6% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 72 sprzedaże mieszkań, z medianą 303 500 zł i 5 674 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 292 000 zł (5 733 zł/m²) przy 122 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Wrzosowiaka rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
72 |
303 500 zł |
+4,7% |
5 674 zł/m² |
| 2025 |
119 |
290 000 zł |
+8,6% |
5 932 zł/m² |
| 2024 |
107 |
267 000 zł |
+0,8% |
5 932 zł/m² |
| 2023 |
123 |
265 000 zł |
-3,6% |
5 491 zł/m² |
| 2022 |
135 |
275 000 zł |
+27,5% |
5 403 zł/m² |
| 2021 |
142 |
215 750 zł |
+7,1% |
4 615 zł/m² |
| 2020 |
95 |
201 500 zł |
+11,3% |
4 167 zł/m² |
| 2019 |
108 |
181 000 zł |
+13,1% |
3 817 zł/m² |
| 2018 |
75 |
160 000 zł |
+8,8% |
3 210 zł/m² |
| 2017 |
63 |
147 000 zł |
+0% |
2 865 zł/m² |
| 2016 |
62 |
147 000 zł |
+27,8% |
2 816 zł/m² |
| 2015 |
55 |
115 000 zł |
-6,9% |
2 347 zł/m² |
| 2014 |
48 |
123 500 zł |
+6,5% |
2 497 zł/m² |
| 2013 |
51 |
116 000 zł |
+0% |
2 411 zł/m² |
| 2012 |
73 |
116 000 zł |
-14,1% |
2 540 zł/m² |
| 2011 |
59 |
135 000 zł |
+43,6% |
2 641 zł/m² |
| 2010 |
67 |
94 000 zł |
— |
1 915 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Wrzosowiak: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
119 |
| Mediana ceny |
290 000 zł |
| Cena za m² |
5 932 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
48,5 m² |
| Typowy przedział |
180 000 – 515 288 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Wrzosowiaka
Rozkład obliczony na podstawie 1 454 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 95 000 zł |
9,9% |
| 95 000 – 150 000 zł |
18,8% |
| 150 000 – 260 000 zł |
43,2% |
| 260 000 – 340 000 zł |
16,9% |
| Powyżej 340 000 zł |
11,2% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Wrzosowiaka
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 454 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 200 zł/m² |
10,9% |
| 2 200 – 3 000 zł/m² |
17,8% |
| 3 000 – 5 200 zł/m² |
43,1% |
| 5 200 – 6 300 zł/m² |
18,3% |
| Powyżej 6 300 zł/m² |
9,8% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Wrzosowiaka
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 38 m² |
10,4% |
| 38 – 45 m² |
17,5% |
| 45 – 57 m² |
43,8% |
| 57 – 64 m² |
18,9% |
| Powyżej 64 m² |
9,4% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Wrzosowiak: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
0,3% |
203 234 zł |
5 847 zł/m² |
| 2 izby |
11,8% |
174 500 zł |
4 861 zł/m² |
| 3 izby |
61,3% |
190 000 zł |
4 036 zł/m² |
| 4 izby |
23,9% |
228 000 zł |
3 981 zł/m² |
| 5 izb |
2,5% |
315 000 zł |
4 041 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,1% |
450 000 zł |
4 191 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Wrzosowiaka
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 313 |
150 |
115 000 zł |
— |
| 336 |
111 |
180 000 zł |
— |
| 338 |
102 |
170 000 zł |
363 zł/m² |
| 371 |
82 |
95 000 zł |
— |
| 337 |
78 |
116 500 zł |
— |
| 335 |
68 |
169 500 zł |
165 zł/m² |
| 351 |
67 |
160 000 zł |
— |
| 367 |
55 |
170 000 zł |
43 zł/m² |
| 370 |
46 |
148 000 zł |
— |
| 373 |
41 |
139 500 zł |
— |
Ceny działek na terenie Wrzosowiaka: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
16 |
222 zł/m² |
77 000 zł |
381 m² |
| Grunty rolne |
30 |
179 zł/m² |
132 500 zł |
820 m² |
| Wszystkie działki |
58 |
171 zł/m² |
115 000 zł |
785 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Wrzosowiaka
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
146 |
125 |
0 |
6 |
15 |
| 2026 (do 17.08) |
102 |
77 |
0 |
3 |
22 |
| Razem 2010–2026 |
2 103 |
1 723 |
0 |
70 |
310 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 290 000 zł (5 932 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (61,3% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na terenie Wrzosowiaka — ceny i metraże
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Wrzosowiaka?
Na zakup nieruchomości na terenie Wrzosowiaka trzeba przeznaczyć średnio 470 278 zł, czyli około 5 594 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Wrzosowiaka?
Aktualna oferta to około 80 nieruchomości: 64 mieszkania i 16 domów.
Jaki jest przedział cen na terenie Wrzosowiaka?
Oferty zaczynają się od 174 000 zł i sięgają 1 390 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Wrzosowiaka?
Średnia powierzchnia to około 84 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 212 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 52 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Wrzosowiaka:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 34 m² | 218 400 zł |
| 2 pokoje | 45 m² | 268 061 zł |
| 3 pokoje | 62 m² | 399 734 zł |
| 6 pokoi | 215 m² | 1 028 071 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 5 594 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 212 zł/m², a dla domów spada do 4 985 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Wrzosowiaka?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 6-pokojowy dom.