Mamy 39 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Zawodzie-Dąbie, w cenach od 160 000 zł do 1 190 000 zł, przy średniej cenie 643 836 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Zawodzie-Dąbie według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie na osiedlu Zawodzie-Dąbie sprzedawano w 2025 roku za medianę 302 500 zł. Typowa nieruchomość: 62,1 m², 4 izby. Ceny straciły 24,4% w ciągu roku.
Mediana ceny sprzedaży
302 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 354 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
8
2025
Ceny w ciągu roku
-24,4%
mediana
Od 2012 roku
+143%
mediana
Wobec mediany gminy
-9,7%
Częstochowa: 335 000 zł
Wobec mediany krajowej
-32,8%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Zawodzie-Dąbie obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 302 500 zł, czyli 6 354 zł/m², w obserwowanym przedziale od 124 500 zł do 639 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 88 000 zł do 460 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 39% transakcji zawarto między 180 000 zł a 350 000 zł, a 9,8% przekroczyło 460 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale czteroizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,1% sprzedanych lokali ma od 49 do 64 m², a 10,6% przekracza 93 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 9,7% niższa od mediany gminy (Częstochowa: 335 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 32,8% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 9 sprzedaży mieszkań, z medianą 389 000 zł i 6 731 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 389 000 zł (6 731 zł/m²) przy 11 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Zawodzie-Dąbie rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
9 |
389 000 zł |
+28,6% |
6 731 zł/m² |
| 2025 |
8 |
302 500 zł |
-24,4% |
6 354 zł/m² |
| 2024 |
19 |
400 000 zł |
+40,1% |
7 090 zł/m² |
| 2023 |
6 |
285 500 zł |
+32,2% |
6 427 zł/m² |
| 2022 |
5 |
216 000 zł |
-36,5% |
5 878 zł/m² |
| 2021 |
23 |
340 000 zł |
+41,7% |
4 601 zł/m² |
| 2020 |
10 |
240 000 zł |
+7,9% |
4 321 zł/m² |
| 2019 |
8 |
222 500 zł |
-29,4% |
3 704 zł/m² |
| 2018 |
2 |
315 000 zł |
+41,6% |
3 014 zł/m² |
| 2017 |
4 |
222 500 zł |
+185,3% |
3 426 zł/m² |
| 2016 |
3 |
78 000 zł |
-35% |
2 314 zł/m² |
| 2015 |
4 |
120 000 zł |
+33,3% |
2 385 zł/m² |
| 2014 |
4 |
90 000 zł |
-53,1% |
2 395 zł/m² |
| 2013 |
6 |
192 000 zł |
+54,2% |
2 176 zł/m² |
| 2012 |
7 |
124 500 zł |
-26,8% |
2 724 zł/m² |
| 2011 |
1 |
170 000 zł |
+0,7% |
3 148 zł/m² |
| 2010 |
4 |
168 750 zł |
— |
2 796 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Zawodzie-Dąbie: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
8 |
| Mediana ceny |
302 500 zł |
| Cena za m² |
6 354 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
62,1 m² |
| Typowy przedział |
124 500 – 639 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Zawodzie-Dąbie
Rozkład obliczony na podstawie 123 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 88 000 zł |
9,8% |
| 88 000 – 180 000 zł |
19,5% |
| 180 000 – 350 000 zł |
39% |
| 350 000 – 460 000 zł |
22% |
| Powyżej 460 000 zł |
9,8% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Zawodzie-Dąbie
Rozkład ceny za m² na podstawie 123 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 300 zł/m² |
11,4% |
| 2 300 – 3 200 zł/m² |
15,4% |
| 3 200 – 5 900 zł/m² |
46,3% |
| 5 900 – 7 100 zł/m² |
15,4% |
| Powyżej 7 100 zł/m² |
11,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Zawodzie-Dąbie
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 32 m² |
4,1% |
| 32 – 49 m² |
23,6% |
| 49 – 64 m² |
43,1% |
| 64 – 93 m² |
18,7% |
| Powyżej 93 m² |
10,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Zawodzie-Dąbie: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
0,8% |
2 500 zł |
100 zł/m² |
| 2 izby |
22,8% |
177 000 zł |
5 071 zł/m² |
| 3 izby |
30,1% |
236 000 zł |
4 571 zł/m² |
| 4 izby |
41,5% |
320 000 zł |
4 600 zł/m² |
| 5 izb |
1,6% |
475 320 zł |
5 538 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
3,3% |
332 000 zł |
2 422 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Zawodzie-Dąbie
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 302 |
201 |
— |
49 zł/m² |
| 231 |
108 |
210 500 zł |
285 zł/m² |
| 190 |
83 |
— |
— |
| 262 |
39 |
— |
140 zł/m² |
| 145 |
39 |
— |
206 zł/m² |
| 229 |
33 |
— |
475 zł/m² |
| 263 |
31 |
— |
96 zł/m² |
| 195 |
29 |
— |
68 zł/m² |
| 112 |
23 |
— |
121 zł/m² |
| 232 |
21 |
— |
152 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Zawodzie-Dąbie: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
87 |
100 zł/m² |
200 000 zł |
1 935 m² |
| Grunty rolne |
126 |
59 zł/m² |
129 838 zł |
2 156 m² |
| Wszystkie działki |
416 |
59 zł/m² |
147 075 zł |
2 548 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Zawodzie-Dąbie
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
79 |
11 |
0 |
22 |
46 |
| 2026 (do 17.08) |
48 |
9 |
0 |
14 |
25 |
| Razem 2010–2026 |
1 274 |
127 |
0 |
483 |
664 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 302 500 zł (6 354 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale czteroizbowe (41,5% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na osiedlu Zawodzie-Dąbie: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Zawodzie-Dąbie?
Nieruchomości na osiedlu Zawodzie-Dąbie kosztują średnio około 643 836 zł, czyli około 4 867 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 39 nieruchomości: 23 domy i 16 mieszkań.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na osiedlu Zawodzie-Dąbie?
Ceny wahają się od około 160 000 zł do 1 190 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Zawodzie-Dąbie?
Średnia powierzchnia to około 132 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 185 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Zawodzie-Dąbie:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 50 m² | 287 588 zł |
| 3 pokoje | 94 m² | 680 178 zł |
| 4 pokoje | 197 m² | 984 286 zł |
| 5 pokoi | 179 m² | 715 400 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Zawodzie-Dąbie?
Średnio wychodzi około 4 867 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 701 zł/m², a dla domów spada do 4 475 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Zawodzie-Dąbie?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowy dom i 4-pokojowy dom.