Znajdź swoją nieruchomość na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza: 23 domy na sprzedaż w cenach od 250 000 zł do 1 000 000 zł, średnio 572 789 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Gnaszyn-Kawodrza według rzeczywistych cen transakcyjnych
Mediana ceny sprzedaży na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza wyniosła 482 500 zł w 2025 roku według oficjalnego rejestru cen nieruchomości (RCiWN). Na poziomie gminy (Częstochowa) mediana to 335 000 zł. Zmiana roczna: +27,3%.
Mediana ceny sprzedaży
482 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 633 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
8
2025
Ceny w ciągu roku
+27,3%
mediana
Od 2010 roku
+2 812,4%
mediana
Wobec mediany gminy
+44%
Częstochowa: 335 000 zł
Wobec mediany krajowej
+7,2%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Gnaszyn-Kawodrza obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 482 500 zł, czyli 7 633 zł/m², w obserwowanym przedziale od 197 600 zł do 680 600 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 16 000 zł do 480 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 43,5% transakcji zawarto między 85 000 zł a 260 000 zł, a 8,7% przekroczyło 480 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 39,1% sprzedanych lokali ma od 43 do 63 m², a 11,6% przekracza 69 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Częstochowa: 335 000 zł) o 44%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 7,2%.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 475 000 zł (7 515 zł/m²) przy 7 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Gnaszyn-Kawodrza rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
3 |
250 000 zł |
-48,2% |
5 605 zł/m² |
| 2025 |
8 |
482 500 zł |
+27,3% |
7 633 zł/m² |
| 2024 |
13 |
379 000 zł |
+110% |
5 996 zł/m² |
| 2023 |
2 |
180 500 zł |
-14% |
4 622 zł/m² |
| 2022 |
2 |
210 000 zł |
+20% |
5 045 zł/m² |
| 2021 |
3 |
175 000 zł |
+48,3% |
2 711 zł/m² |
| 2020 |
4 |
118 000 zł |
+9,3% |
2 702 zł/m² |
| 2019 |
5 |
108 000 zł |
-8,5% |
2 330 zł/m² |
| 2018 |
1 |
118 000 zł |
+81,5% |
2 269 zł/m² |
| 2017 |
3 |
65 000 zł |
-35% |
1 807 zł/m² |
| 2016 |
5 |
100 000 zł |
+75,4% |
1 484 zł/m² |
| 2015 |
2 |
57 014 zł |
+225,8% |
1 304 zł/m² |
| 2014 |
2 |
17 500 zł |
-82,5% |
822 zł/m² |
| 2013 |
2 |
100 000 zł |
+92,8% |
2 509 zł/m² |
| 2012 |
3 |
51 857 zł |
+158,4% |
1 003 zł/m² |
| 2011 |
4 |
20 066 zł |
+21,1% |
536 zł/m² |
| 2010 |
7 |
16 567 zł |
— |
345 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Gnaszyn-Kawodrza: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
8 |
| Mediana ceny |
482 500 zł |
| Cena za m² |
7 633 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
63,2 m² |
| Typowy przedział |
197 600 – 680 600 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza
Rozkład obliczony na podstawie 69 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 16 000 zł |
10,1% |
| 16 000 – 85 000 zł |
17,4% |
| 85 000 – 260 000 zł |
43,5% |
| 260 000 – 480 000 zł |
20,3% |
| Powyżej 480 000 zł |
8,7% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza
Rozkład ceny za m² na podstawie 69 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 340 zł/m² |
10,1% |
| 340 – 1 600 zł/m² |
20,3% |
| 1 600 – 5 600 zł/m² |
40,6% |
| 5 600 – 7 500 zł/m² |
17,4% |
| Powyżej 7 500 zł/m² |
11,6% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 36 m² |
13% |
| 36 – 43 m² |
15,9% |
| 43 – 63 m² |
39,1% |
| 63 – 69 m² |
20,3% |
| Powyżej 69 m² |
11,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Gnaszyn-Kawodrza: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
23,5% |
75 000 zł |
2 334 zł/m² |
| 3 izby |
67,6% |
177 500 zł |
4 239 zł/m² |
| 4 izby |
7,4% |
105 000 zł |
1 820 zł/m² |
| 5 izb |
1,5% |
150 000 zł |
1 427 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Gnaszyn Dolny |
247 |
70 000 zł |
71 zł/m² |
| Gnaszyn Górny |
129 |
90 000 zł |
50 zł/m² |
| Wielki Bór |
97 |
— |
68 zł/m² |
| Kawodrza Dolna |
88 |
— |
55 zł/m² |
| Kawodrza Górna |
5 |
— |
28 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
46 |
129 zł/m² |
110 000 zł |
850 m² |
| Grunty rolne |
205 |
49 zł/m² |
70 000 zł |
1 188 m² |
| Wszystkie działki |
303 |
63 zł/m² |
75 000 zł |
1 024 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
59 |
8 |
0 |
23 |
28 |
| 2026 (do 17.08) |
26 |
3 |
0 |
9 |
14 |
| Razem 2010–2026 |
752 |
72 |
0 |
357 |
323 |
W porównaniu z medianą gminy (Częstochowa: 335 000 zł) ceny osiedla Gnaszyn-Kawodrza są o 44% wyższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to +7,2%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +2 812,4%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza — ceny i metraże
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza?
Na zakup nieruchomości na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza trzeba przeznaczyć średnio 572 789 zł, czyli około 2 832 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza?
Aktualna oferta to około 23 nieruchomości: 21 domów i 2 mieszkania.
Jaki jest przedział cen na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza?
Znajdziesz tu oferty od 250 000 zł do 1 000 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza?
Średnio mają około 202 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 216 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 59 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Gnaszyn-Kawodrza:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 253 m² | 287 500 zł |
| 5 pokoi | 199 m² | 668 769 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza?
Średnio wychodzi około 2 832 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 701 zł/m², a dla domów spada do 2 681 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Gnaszyn-Kawodrza?
Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowy dom i 4-pokojowy dom.