Mamy 134 nieruchomości na sprzedaż na terenie Stawigudy, w cenach od 200 000 zł do 4 490 000 zł, przy średniej cenie 1 081 908 zł.
Ceny nieruchomości Stawigudy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Stawigudy wyniosła 525 000 zł w 2025 roku, na podstawie 259 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 16,3%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 9 569 zł.
Mediana ceny sprzedaży
525 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
9 569 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
259
2025
Ceny w ciągu roku
+16,3%
mediana
Od 2010 roku
+96,4%
mediana
Wobec mediany powiatu
+35%
Olsztyński: 389 000 zł
Wobec mediany krajowej
+16,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Stawigudy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 525 000 zł, czyli 9 569 zł/m², w obserwowanym przedziale od 290 724 zł do 950 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 170 000 zł do 520 000 zł (około 78% rynku). W szczegółach: 44,4% transakcji zawarto między 210 000 zł a 360 000 zł, a 10,4% przekroczyło 520 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,2% sprzedanych lokali ma od 42 do 60 m², a 9,7% przekracza 81 m².
Te poziomy cen plasują lokalny rynek wyraźnie powyżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę powiatu (Olsztyński: 389 000 zł) o 35%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 16,7%.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 123 sprzedaże mieszkań, z medianą 544 025 zł i 10 345 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 551 000 zł (10 003 zł/m²) przy 225 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Stawigudy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
123 |
544 025 zł |
+3,6% |
10 345 zł/m² |
| 2025 |
259 |
525 000 zł |
+16,3% |
9 569 zł/m² |
| 2024 |
238 |
451 237 zł |
+16,1% |
8 438 zł/m² |
| 2023 |
329 |
388 764 zł |
+27% |
7 762 zł/m² |
| 2022 |
308 |
306 183 zł |
-5,4% |
6 434 zł/m² |
| 2021 |
467 |
323 565 zł |
+3,3% |
5 929 zł/m² |
| 2020 |
344 |
313 306 zł |
+31,4% |
5 287 zł/m² |
| 2019 |
648 |
238 406 zł |
+10% |
4 748 zł/m² |
| 2018 |
485 |
216 810 zł |
-1,5% |
4 126 zł/m² |
| 2017 |
259 |
220 000 zł |
+11,9% |
4 186 zł/m² |
| 2016 |
324 |
196 548 zł |
-4,9% |
4 197 zł/m² |
| 2015 |
238 |
206 758 zł |
-9,3% |
4 359 zł/m² |
| 2014 |
106 |
228 052 zł |
+16,9% |
4 428 zł/m² |
| 2013 |
38 |
195 011 zł |
-16,9% |
4 445 zł/m² |
| 2012 |
80 |
234 649 zł |
+10,6% |
4 755 zł/m² |
| 2011 |
56 |
212 170 zł |
-20,6% |
4 879 zł/m² |
| 2010 |
43 |
267 378 zł |
— |
4 658 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Stawiguda: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
259 |
| Mediana ceny |
525 000 zł |
| Cena za m² |
9 569 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
57,8 m² |
| Typowy przedział |
290 724 – 950 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Stawigudy
Rozkład obliczony na podstawie 4 345 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 170 000 zł |
11,3% |
| 170 000 – 210 000 zł |
15,5% |
| 210 000 – 360 000 zł |
44,4% |
| 360 000 – 520 000 zł |
18,4% |
| Powyżej 520 000 zł |
10,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Stawigudy
Rozkład ceny za m² na podstawie 4 342 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 4 000 zł/m² |
10,4% |
| 4 000 – 4 500 zł/m² |
18,1% |
| 4 500 – 6 500 zł/m² |
42,8% |
| 6 500 – 9 000 zł/m² |
18,5% |
| Powyżej 9 000 zł/m² |
10,2% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Stawigudy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
11,8% |
| 33 – 42 m² |
15,4% |
| 42 – 60 m² |
44,2% |
| 60 – 81 m² |
19% |
| Powyżej 81 m² |
9,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Stawiguda: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
7,6% |
167 250 zł |
6 337 zł/m² |
| 2 izby |
26,1% |
216 502 zł |
6 135 zł/m² |
| 3 izby |
35,9% |
273 763 zł |
5 762 zł/m² |
| 4 izby |
23,4% |
333 220 zł |
5 571 zł/m² |
| 5 izb |
4,1% |
594 900 zł |
5 714 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
3% |
624 500 zł |
9 708 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Stawigudy
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Bartąg |
2 718 |
274 168 zł |
108 zł/m² |
| Jaroty |
1 652 |
236 525 zł |
213 zł/m² |
| Stawiguda |
567 |
153 493 zł |
75 zł/m² |
| Tomaszkowo |
553 |
594 500 zł |
91 zł/m² |
| Dorotowo |
255 |
650 000 zł |
92 zł/m² |
| Pluski |
180 |
300 000 zł |
73 zł/m² |
| Gryźliny |
142 |
146 000 zł |
33 zł/m² |
| Ruś |
137 |
207 000 zł |
72 zł/m² |
| Majdy |
112 |
— |
57 zł/m² |
| Wymój |
65 |
— |
28 zł/m² |
Ceny działek na terenie Stawigudy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
906 |
118 zł/m² |
199 990 zł |
1 525 m² |
| Grunty rolne |
1 008 |
50 zł/m² |
149 500 zł |
3 002 m² |
| Grunty leśne |
17 |
21 zł/m² |
48 700 zł |
4 200 m² |
| Wszystkie działki |
1 954 |
80 zł/m² |
163 150 zł |
2 019 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Stawigudy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
648 |
368 |
0 |
150 |
130 |
| 2026 (do 17.08) |
366 |
172 |
0 |
85 |
109 |
| Razem 2010–2026 |
9 293 |
4 690 |
0 |
2 600 |
2 003 |
Między obrębami ewidencyjnymi na terenie Stawigudy różnice są wyraźne: najdroższy obręb to Dorotowo, z medianą 650 000 zł przy 17 sprzedażach mieszkań. Najwięcej transakcji przypada na obręb Bartąg (2718). Rynek pierwotny odpowiada za 72,6% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na terenie Stawigudy
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Stawigudy?
Licz się ze średnią kwotą 1 081 908 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Stawigudy, czyli około 166 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 134 nieruchomości: 70 domów i 64 mieszkania.
Jaki jest przedział cen na terenie Stawigudy?
Oferty zaczynają się od 200 000 zł i sięgają 4 490 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Stawigudy?
Średnia powierzchnia to około 6 514 m². Najwięcej przestrzeni oferują mieszkania — około 13 424 m² — podczas gdy domy mają zwykle około 196 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Stawigudy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 72 m² | 472 425 zł |
| 3 pokoje | 74 m² | 703 925 zł |
| 4 pokoje | 114 m² | 1 090 034 zł |
| 5 pokoi | 35 784 m² | 1 429 083 zł |
| 6 pokoi | 180 m² | 1 456 550 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnia cena to 166 zł/m². Dla mieszkań spada do 50 zł/m², a dla domów rośnie do 7 473 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Stawigudy?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.